بررسی بازی مرد عنکبوتی مارول ؛ افتخارآفرینی مرد عنکبوتی در منهتن

این روزها نباید نقش بازی مرد عنکبوتی مارول و ابرقهرمان‌ها را در موفقیت کنسول‌ پلی‌استیشن 4 نادیده گرفت. با بررسی بازی Marvel’s Spider-Man همراه پلازامگ باشید.

دنیای ابرقهرمان‌ها و جهان خیالی آنها در همه مدیوم‌ها سرگرم‌کننده است. محبوبیت آنها در میزان فروش گیشه سینما تاثیر مستقیم دارد. سال‌های زیادی است که این شخصیت‌های قدرتمند علاوه بر سینما و کامیک بوک، وارد صنعت بازی‌های ویدئویی شده‌اند. اکنون طرفداران آنها می‌توانند تا کنترل شخصیت محبوب را خودشان به عهده بگیرند. حال لذت بردن از بازی و رضایت از آنها، بستگی به موفقیت همان ابرقهرمان در بازی و عملکرد سازندگان خواهد داشت. خوشبختانه در بازی Marvel Spider Man این اتفاق افتاد و شاهد یکی از بهترین بازی‌های مرد عنکبوتی بودیم.

بازی Marvel’s Spider-Man در تاریخ 7 سپتامبر 2018 (16 شهریور 1397) به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن 4 منتشر شد. از آنجایی که موفقیت‌های بازی بر کسی پوشیده نبود،‌ Insomniac Games تصمیم گرفت تا نسخه بهبودیافته بازی را برای نسل نهم نیز به بازار عرضه کند. در نتیجه این بازی در تاریخ 12 نوامبر 2020 (22 آبان 1399) برای کنسول پلی‌ استیشن 5 نیز منتشر شد. امروز قصد داریم در پلازامگ به بررسی بازی Marvel’s Spider-Man بپردازیم و بیشتر جنبه‌های موفقیت این عنوان را زیر ذره‌بین قرار دهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تریلر بازی مرد عنکبوتی مارول

در مراسم E3 سال 2017 بود که سونی با نمایشی فوق‌العاده، یکی از انحصاری‌های کنسول پلی‌استیشن 4 را رونمایی کرد. تریلر بازی Marvel Spider Man خبر از انتشار یک عنوان خوش‌ساخت و درخور توجه را می‌داد. در ادامه قبل از شروع بررسی بازی Marvel’s Spider-Man، بخشی از تریلر آن را مشاهده می‌کنید.

داستان کامل بازی Marvel Spider Man

داستان بازی Marvel Spider Man یک چکیده کامل از بهترین کامیک‌های مرد عنکبوتی است و از روی هیچ فیلم یا مجله‌ای به صورت مستقیم کپی‌برداری نشده است. مانند همیشه داستان بازی، زندگی پیتر پارکر را دنبال می‌کند. در ابتدای داستان با ویلسون فیسک روبه‌رو می‌شویم که قصد آشوب در شهر را دارد. بعد از شکست و دستگیری او، سروکله گروهی به نام Devil’s Breath پیدا می‌شود. ظاهرا این گروه قصد دارد تا با نفوذ به اطلاعات فیسک اهداف شومی را رقم بزنند. پیتر متوجه می‌شود که مارتین لی تحت عنوان «مستر نگاتیو» رهبری گروه Devil’s Breath را به عهده دارد. او همچنین یکی از اعضای کمیته بشردوستانه نیویورک یعنی F.E.A.S.T است که هدف آن پشتیبانی از بی‌خانمان‌های شهر است.

شروع درگیری

همزمان پیتر زیر نظر «اتو اکتاویوس» در آزمایشگاهی در حال انجام تحقیقات بر روی اندام‌های رباتی هستند. در حین انجام آزمایش‌ها پیتر متوجه می‌شود که اکتاویوس قصد دارد تا با ساخت بازوهای مکانیکی در جهت اهداف خود استفاده کند. از سمت دیگر پیتر متوجه می‌شود که مارتین لی به یک ویروس کشنده به نام Devil’s Breath دست پیدا کرده و می‌تواند شهر را به نابودی بکشد. پیتر با کمک همراهان خود، «عمه می» و معشوقه‌اش یعنی مری جین (Mary Jane) سعی می‌کنند جلوی مسترنگاتیو و گروهش را بگیرند و درنهایت او را در حال برنامه‌ریزی برای گسترش ویروسی مرگبار در شهر دستگیر می‌کنند. اما این پایان کار نبود. سرانجام پیش‌بینی‌های پیتر در مورد دکتر اتو به واقعیت تبدیل شد. بازوهای رباتی بر ذهن اکتاویوس غلبه کرده و شرورترین فرد بازی به میدان مبارزه وارد می‌شود.

گروه Sinister Six وارد می شود

اکتاویوس در اولین اقدام به زندان شهر یورش می‌برد و علاوه بر آزاد کردن مستر نگاتیو، دشمنان دیگر مرد عنکبوتی مانند الکترو، راینو و اسکورپیون را از زندان خارج می‌کند و اتحاد وحشتناکی به نام گروه شش خبیث (Sinister Six) را تشکیل می‌دهد. بعد از این اتفاق، دکتر اختاپوس توانست تا Devil’s Breath را دزدیده و آن را در میدان شهر رها کند. اتفاقی که صدها هزار نفر از اهالی نیویورک را آلوده کرد. با شیوع آلودگی و آزاد شدن مجرمان در سطح شهر، آشوب و ناامنی شهر را بیش از قبل فرا گرفت.

و اما حقیقت

تلاش‌های پیتر و مری برای درمان Devil’s Breath ادامه داشت تا اینکه حقایق بازی برملا شد. Devil’s Breath از پروژه‌ای نشات می‌گرفت که به دست اکتاویوس و نورمن آزبورن برای درمان پسرش یعنی هری رهبری می‌شد. مارتین لی یکی از موضوعات مورد آزمایش دویل برث بود و پدر و مادر لی نیز به طور تصادفی در مسیر آزمایشات کشته شده‌اند. مری و پیتر در نهایت موفق به کشف محل واکسن شدند، اما اکتاویوس مانع از دسترسی آنها به واکسن شد. پیتر بعد از یک مبارزه سخت با اکتاویوس در بالای برج آسکورب،‌ توانست تا دارو را بدست آورد. با توجه به اینکه میزان دارو بسیار کم بوده و از طرفی عمه می نیز به ویروس مبتلا شده،‌ پیتر تصمیم می‌گیرد تا واکسن را در اختیار پزشکان قرار دهد تا آن را برای همه مردم بسازند. و آنجا بود که می خود را فدای مردم نیویورک کرد.

گیم پلی بازی مرد عنکبوتی مارول

بازی marvel spider man

به طور خلاصه ارتباط گیم پلی بازی Marvel Spider Man و سایر بخش‌های آن بیش از هر چیز به چشم می‌آید. مبارزات مستقیم و مخفی‌کاری به شدت داینامیک و سیال است و تا اواسط بازی المان‌های مختلفی برای درگیری با دشمنان ارائه می‌شود. علاوه بر مکانیزم‌های مبارزه، گجت‌های مرد عنکبوتی را داریم که استفاده از آنها به شدت لذت‌بخش است. قابلیت‌هایی که ارتباط مستقیمی با نواری به نام Focus Bar Level دارد. این گجت‌ها با توکن‌های موجود در بازی قابل‌ ارتقا است؛ توکن‌هایی که معمولا بعد از انجام ماموریت‌های فرعی بدست می‌آید. همچنین توکن‌ها نقش مستقیمی در آزاد کردن لباس‌های مختلف اسپایدرمن دارد. این لباس‌ها هر کدام قابلیت مختلفی را در اختیار پیتر قرار می‌دهد. درخت مهارت بازی شامل سه بخش مدافع (Defender)، مبتکر (Innovator) و تار‌زننده (Webslinger) است که توانایی‌های مرد عنکبوتی را ارتقا می‌دهد.

در گیم پلی بازی مرد عنکبوتی PS4 بخش‌های دیگری در بازی را شاهد هستیم که کمترین ارتباط با مبارزات را دارد. از طرف دیگر این بخش‌ها جز لاینفکی از گیم‌پلی را تشکیل می‌دهند. مانند پازل‌هایی که در جریان بازی به اکتشاف محل خلاف‌کارها ختم می‌شود و یا مراحلی که پیتر با هویت اصلی خود به پیشروی ماموریت‌ها ادامه می‌دهد. همکاری مرد عنکبوتی با مری جین نیز جای توجه دارد و سازندگان توانستند تا به خوبی از همه پتانسیل‌های بازی بهره بگیرند. حضور شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC) نیز کاملا قابل‌ لمس است. معمولا آنها علاقه خاصی به تشویق کردن، ابراز علاقه و یا سلفی گرفتن با مرد عنکبوتی دارند.

نقد بازی Marvel Spider Man

در یک کلام «سرگرم‌کننده بودن» را باید خلاصه بررسی بازی Marvel’s Spider-Man قرار داد. همه قسمت‌های بازی دست‌ در دست یکدیگر توانستند تا بهترین بازی مرد عنکبوتی در تاریخ ویدئوگیم را رقم بزنند. از نقشه گسترده بازی و پرجزئیات نیویورک گرفته تا ماموریت‌های اصلی و فرعی بازی که در هر قسمت از شهر دنبال می‌شود. پتانسیل‌های بازی در حدی بالا است که سازندگان تصمیم گرفتند تا در بخش‌های مختلفی کاراکترهای دیگر را به عنوان شخصیت قابل بازی ارائه دهند. بازی مانند یک توپ چهل‌تیکه است که هر بخش تاثیر مستقیمی در بالانس گیرایی بازی خواهد داشت.

بازی مرد عنکبوتی مارول

در قسمت‌هایی از جریان بازی شاهد این هستیم که کنترل بازی به دست مری جین و یا مایلز مورالز می‌افتد. هر کدام از این شخصیت‌ها به صورت جداگانه گیم پلی خاص خود را دارند و بازی کردن با آنها از تکراری شدن روند بازی جلوگیری می‌کند. به صورتی که روند بررسی بازی Marvel Spider Man به طور همزمان، چند داستان را به موازات هم قرار می‌دهد. درخشش شخصیت‌های دیگر فقط به کاراکترهای قابل‌ کنترل محدود نمی‌شود. مزاحمت‌های Taskmaster، شیطنت‌های BlackCat، درگیری‌های غیرمستقیم با Tombstone و افرادش فقط نمونه‌ای از دنیای پرقهرمان مارول در بازی Marvel Spider Man برای PS4 است.

شخصیت پردازی بازی مرد عنکبوتی مارول

در بررسی بازی Marvel’s Spider-Man پرداختن به ویژگی و روحیات کاراکترها از واجبات است. بازی مرد عنکبوتی مارول با 1 قهرمان اصلی و 10 ضدقهرمان و 6 همیار قهرمان دنبال می‌شود. پس پیش‌بینی می‌شود که شاهد یک شخصیت‌پردازی خوب برای این کاراکترها باشیم. خوشبختانه شخصیت‌پردازی کاراکترها قابل‌ قبول است و همراهی با آنها در مراحل بازی برای گیمرها خشک و آزاردهنده نیست. همانطور که انتظار می‌رود پیتر پارکر در عین شوخ‌طبعی و شادابی، شخصیت احساساتی دارد که به شدت از آسیب دیدن دیگران اذیت می‌شود. در کنار او «زن‌عمو مِی» را داریم که با مهربانی و دلسوزی همیشه پیتر را پشتیبانی می‌کند. در طرف دیگر مری جین قرار دارد. با اینکه از صمیم قلب پیتر را دوست دارد، اما به علت رابطه‌اش کاملا بااحتیاط رفتار می‌کند.

گرافیک بازی Marvel’s Spider-Man

پرداختن به مبحث گرافیک چیزی نیست که برای استودیو Insomniac Games کم‌ارزش باشد. با یک نگاه ساده به محیط بازی Marvel Spider Man می‌توان به نبوغ سازندگان در ساخت و پرداخت مسائل گرافیکی پی برد. از آب و هوای پویای شهر و تاثیرش در محیط بازی گرفته تا پرداختن به جزئیات چهره کاراکترها. نقطه عطف گرافیک بازی در ارائه محیط واقع‌گرایانه شهر نیویورک است که به جرات می‌توان یک نمونه کاملا شبیه‎‌سازی‌شده منطقه منهتن را مشاهده کرد.

موسیقی و صداگذاری بازی مرد عنکبوتی مارول

موسیقی‌ Marvel Spider Man در هر لحظه از حال‌وهوای بازی کاملا مناسب است. نواختن موسیقی حماسی در زمان سیر کردن در ارتفاعات شهر و آسمان‌خراش‌های نیویورک، نمونه بارز این ادعا است. همچین تاثیر موسیقی زیرپوستی در لحظات بازی با مری و مایلز از قسمت‌های دیگر بازی قابل تشخیص است. صداگذاری‌ها نیز پابه‌پای موسیقی پیش می‌رود و المان‌های صوتی در همه جای بازی مانند شلوغی‌های ترافیک و انفجارهای کوچک و بزرگ حس می‌شود. همچنین صداگذاری شخصیت‌ها در سطح بالا حرفه‌ای انجام گرفته است. برای نمونه برای صدای پیتر پارکر از آقای یوری لاونتال (Yuri Lowenthal) استفاده شده که پیش از این در سری بازی‌های پرسونا و Final Fantasy IV به فعالیت پرداخته بود.

بسته های الحاقی بازی Marvel Spider Man

بازی marvel spider man

برای یک بازی AAA هیچ چیز بهتر از DLC جذاب نیست. اینسومنیاک گیمز پس از تحسین‌های فراوان و نامزد شدن در چند بخش بهترین بازی سال، تصمیم گرفت تا دنیای Marvel’s Spider-Man را گسترش دهد. طرفدارانی که نسخه اصلی بازی مرد عنکبوتی مارول را تجربه کرده بودند،‌ با تجربه یک بسته الحاقی فوق‌العاده به نام The City that Never Sleeps توانستند تا ماجراجویی‌های پیتر را ادامه دهند. این بسته‌های الحاقی کاملا معقولانه توسعه داده شدند و در مجموع حجم بازی Marvel Spider Man برای PS4 را آنچنان اشغال نمی‌کنند.

بسته The Heist

اولین قسمت از بسته الحاقی The City that Never Sleeps که به کشف حقایقی بیشتر در مورد آشوب‌های شهر می‌پردازد. در این DLC متوجه می‌شویم که شخصیت Black Cat یعنی همان فیلیشیا هادری دست به سرقت‌هایی زده است. اسپایدرمن به همراه او متوجه حضور باند خلافکاری به رهبری Hammerhaead شده‌اند و قصد دارند تا جلوی این باند را بگیرند. آنها تا حدودی موفق به انجام ماموریت خود می‌شوند، ولی سرنوشت فیلیشیا در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. گیم پلی بازی تقریبا همانند نسخه اصلی بازی دنبال می‌شود و به غیر از ماموریت‌های فرعی خسته‌کننده و حضور «اسکروبال» چیز جدیدی ندارد.

بسته Turf Wars

به دنبال قسمت قبل، مبارزات برای متوقف کردن باندهای خلافکار همچنان ادامه دارد. گویا Hammerhead گریخته و دوباره قدرت گرفته است. برنامه‌های او اینبار برای تصاحب سلاح‌های پایگاه‌های Sable طرح‌ریزی شده است و مرد عنکبوتی و سیلور سیبل به دنبال راهکاری برای مقابله با او هستند. همچنین در انتهای این DLC، یک باس فایت بی‌نظیر با حضور مرد عنکبوتی و Hammerhead خواهیم داشت. مبارزات و گیم پلی این قسمت نسبت به The Heist بهبود پیدا کرده و ریتم بازی سریع‌تر از قسمت قبلی است.

بسته Silver Lining

بعد از اینکه تجهیزات و اطلاعات سری سیلور سیبل به دست باند Hammerhead دزدیده می‌شود،‌ اکنون باید به مصاف ارتش قدرتمند او برویم که به شدت با تکنولوژی Sable تجهیز شده است. در اینجا Silver Sable با مرد عنکبوتی متحد شده تا هر کدام برای پیشبرد اهداف خود، Hammerhead را شکست دهند. سیلور سیبل به دنبال تجهیزات دزدیده‌شده خود است و مرد عنکبوتی برای بازگشت آرامش به شهر مبارزه می‌کند. همچنین در این قسمت متوجه خواهیم شد که Blackcat زنده است و اطلاعاتی در مورد محل اختفای افراد Hammerhead به شما می‌دهد. در پایان این قسمت از DLC سه‌گانه، بعد از تمام کردن ماموریت‌های Screwball می‌توانید با او مبارزه کنید و دستگیرش کنید.

کلام آخر

داستان کامل بازی marvel spider man

کمبود عناوین ماجراجویی بر پایه شخصیت ابرقهرمان‌ها، چیزی بود که خلا آن در نسل هشتم حس می‌شد. با بررسی بازی Marvel’s Spider-Man متوجه شدیم که جولان ابرقهرمان‌ها می‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد و امیدوار هستیم که در نسل بعد نیز شاهد حضور موفق آنها در دنیای بازی‌های ویدئویی باشیم. بازی مرد عنکبوتی مارول برای PS4 به بهترین نحو ممکن عرضه شد و با وجود کم‌وکاستی‎‌هایی که داشت، ارزش بالای تجربه را دارد. نظر شما درباره این بازی چیست؟‌ آیا بازی مرد عنکبوتی مارول شانس کسب عنوان بهترین بازی سال را داشت؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.