معرفی بهترین فیلم های ترسناک ترکی

فیلم های ترسناک ترکی بر خلاف سریال‌های ساخت این کشور، چندان شناخته شده نیستند. در این مطلب قصد داریم مروری بر بهترین فیلم های ترسناک ترکی داشته باشیم.

با انتشار فیلم دراکولا در استانبول (Drakula İstanbul’da) اثر مهمت موهتار (Mehmet Muhtar) در سال 1953، کار ساخت فیلم های ترسناک ترکیه ای آغاز شد. این فیلم اقتباسی نه چندان خوب از رمان دراکولا اثر بروم استوکر (Bram Stoker) بود. با اینکه این فیلم موفق نبود، اما ساخت آن ژانر وحشت را وارد سینمای ترکیه کرد. این فیلم شاید در بین برترین فیلم های ترکیه ای ترسناک جایی نداشته ‌باشد، اما فیلم مهمی است.

در این مقاله از بری باخمگ به معرفی بهترین فیلم های ترکی ترسناک پرداخته‌ایم. در صورتی که چیزی از فیلم‌ های ترسناک ترکی نمی‌دانید و یا به ژانر وحشت در سینمای ترکیه علاقه دارید، در این مقاله با لیست ترسناک ترین فیلم های ترکی همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

معرفی بهترین فیلم های ترسناک ترکی

از سال 1953 تا سال 1974 سینمای وحشت ترکیه پیشرفتی نداشت و در بین مردم با اقبال مواجه نشد. در این سال متین ارکسن (Metin Erksan) با ساخت فیلم شیطان (Şeytan) به ژانر وحشت در سینمای ترکیه جان تازه‌ای بخشید؛ هرچند این فیلم بر اساس فیلم جن‌گیر (The Exorcist) اثر ویلیام فریدکین (William Friedkin) ساخته شده ‌بود و خلاقیتی نداشت. این فیلم با عنوان جن‌گیر ترکی (Turkish Exorcist) نیز شناخته می‌شود. فیلم شیطان نیز جایی در بین بهترین‌های لیست فیلم های ترسناک ترکیه ای ندارد، اما ساخت آن نقطه عطفی در ژانر وحشت سینمای ترکیه بود.

نام برترین فیلم های ترسناک ترکی

سازندگان فیلم های ترسناک ترکی به جای استفاده از مفاهیم ترسناک و شیطانی سایر جوامع به درون جامعه ترکیه نگاهی انداختند. آن‌ها مفاهیمی که برای مردم ترکیه ترسناک است و ریشه در مذهب و یا باورهای خرافی و سنتی آن‌ها دارد را پیدا کردند و در ساخت ترسناک ترین فیلم های ترکی از این مفاهیم استفاده کردند. ولی حتی ساخت فیلم شیطان نیز نتوانست ژانر وحشت سینمای ترکیه را به طور کامل احیا کند.

تا سال 2000، فیلم مهم دیگری در ژانر وحشت در ترکیه ساخته نشد. ولی پس از آن نسل جدیدی از فیلمسازان با نگاهی جدید به ژانر وحشت وارد سینمای ترکیه شدند. آن‌ها در جسم بی‌جان این ژانر روحی تازه دمیدند و بهترین فیلم های ترسناک ترکی ساخته ‌شدند.

در سال 2004 فیلم سینمایی ترسناک ترکی جادو (Büyü) به کارگردانی اورهان اغوز (Orhan Oğuz) منتشر شد که موضوع دلهره‌آور جن را موضوع اصلی خود قرار داده بود. ولی مهم‌ترین فیلم هولناک پس از آن، فیلم ترسناک ترکیه ای دابه (Dabbe) اثر کارگردان معروف این ژانر حسن کاراجاداغ (Hasan Karacadağ) در سال 2006 بود که اولین عنوان از این سری فیلم است. در اینجا شش اثر از برترین فیلم های ترسناک سینمای ترکیه معرفی شده‌اند.

1. فیلم Beddua: The Curse

فیلم های ترسناک ترکی

 • سال تولید: 2018
 • کارگردان: آلپر مسکی (Alper Mestçi)
 • بازیگران: بیزانور مت، اسما سویسل، شریفه اونسل و گیزم ناکما
 • امتیاز IMDb: نمره 6.9

این فیلم داستان چهار دوست دبیرستانی به نام‌های ملک، بورکو، ادا و آیلا را روایت می‌کند که حتی پس از فارغ‌التحصیلی نیز همچنان بهترین دوستان یکدیگر باقی می‌مانند. اما وقتی که با زنی با نیروهای ماورایی به نام هاول روبرو شدند زندگی آن‌ها برای همیشه تغییر کرد. دختران یک به یک به نفرینی مهلک که توسط هاول بر آن‌ها قرار داده‌ شده ‌است، دچار می‌شوند. آن‌ها باید هر چه سریع‌تر راهی برای شکستن طلسم پیدا کنند.

این فیلم ترسناک ترکی براساس یک داستان واقعی ساخته شده ‌است و شاید این ترسناک‌ترین بخش این فیلم باشد. اگرچه این اثر، ترسناک و وحشت‌آور است، اما فیلم بسیار کندی است و برخی صحنه‌ها خسته‌کننده هستند. طرح آن خوب است، اما تازه نیست؛ زیرا پیش از این، از این طرح در فیلم‌های مشابه، بسیار زیاد استفاده شده ‌است. شاید این فیلم بهترین فیلم ترسناکی که دیده‌اید نباشد، اما در لیست بهترین فیلم های ترسناک ترکی قرار دارد.

2. فیلم Dabbe: Curse of the Jinn

بهترین فیلم های ترسناک ترکی

 • سال تولید: 2013
 • کارگردان: حسن کاراجاداغ (Hasan Karacadağ)
 • بازیگران: السین اتامگوک، اورهان گنسر، سبریه گونوچ و سلطان کوروگلو کیلیچ
 • امتیاز IMDb: نمره6.7

کبری که برای مراسم عروسی خود آماده می‌شود، توسط موجودات ناشناخته‌ای تسخیر می‌شود. برای درمان کبری، یک روانپزشک به نام  ابرو، از راه می‌رسد. ابرو یکی از دوستان قدیمی کبری است. ابرو برای نجات کبری با یک جن‌گیر همکاری می‌کند. درست زمانی که به نظر می‌رسید اوضاع خوب پیش می‌رود، ناگهان همه چیز به طرز وحشتناکی خراب می‌شود. کبری نامزد خود را یک شب قبل از ازدواجشان به قتل می‌رساند.

اگر از فیلم‌هایی با داستان‌هایی درباره اجنه، جادوی سیاه و متافیزیک همراه با ماوراالطبیعه و جادوگری با یک پایان تکان دهنده لذت می‌برید، باید به فیلم ترسناک ترکیه ای دابه که از برترین فیلم های ترسناک ترکیه ای است فرصتی بدهید و آن را تماشا کنید.

3. فیلم Üç Harfliler 3: Karabüyü

برترین فیلم های ترسناک ترکی

 • سال تولید: 2016
 • کارگردان: آلپر مسکی
 • بازیگران: سدا اوگوز، ازای فچت، دنیز گوندگدو و متین ییلدیریم
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6

قدیر مردی است که قربانی جادوی سیاه مادرش شده ‌است. مادرش هر چه در توان دارد می‌کند تا او را از هر زنی از جمله همسرش جدا کند. او برای تحقق اهداف شیطانی خود، شوهر فلج خود (پدر قدیر) را نیز زندانی کرده ‌است. اما همه چیز برخلاف انتظارات مادرش تغییر می‌کند.

این فیلم بسیار کسل کننده است. بازیگران خوب نیستند و مکان‌های فیلمبرداری تکراری است. این عنوان در بخش جلوه‌های ویژه نیز خوب نیست. این فیلم ترسناک در بین بهترین فیلم های ترسناک ترکی قرار دارد، ولی نمی‌توان مطمئن بود که خیلی شما را بترساند.

4. فیلم Sijjin 3: Love

فیلم های ترسناک ترکی سینمای ترکیه

 • سال تولید: 2016
 • کارگردانآلپر مسکی
 • بازیگران: بوسرا آپایدین، الیف بایسل، نوین افه و دنیز گوندوگدو
 • امتیاز IMDb :نمره 6.6

خواهر و برادری به نام‌های سادات و کهدر با دوست دوران کودکی خود اورهان زندگی شادی را سپری می‌کنند. رابطه این سه نفر با ازدواج اورهان و کهدر تقویت می‌شود. این خواهر و برادر به حادثه‌ای دچار می‌شوند که سرنوشتشان را تغییر می‌دهد. حال ایمان اورهان در تلاش ناامیدانه‌اش برای معامله با شیطان به خاطر عشق، در بوته آزمایش قرار می‌گیرد.

این فیلم از نظر داستان، یکی از بهترین فیلم‌های سری Siccin است. در این فیلم، داستان هنوز به زندگی واقعی مربوط می‌شود و می‌توان با آن ارتباط برقرار کرد. همچنین در این اثر صحنه‌های ترسناک ناگهانی و ارواح آزاردهنده ظاهر می‌شوند، ولی به نظر می‌رسد این از ویژگی‌های این سری از فیلم های ترسناک ترکی است.

5. فیلم Kapidaki Sir

لیست فیلم های ترسناک ترکی

 • سال تولید: 2018
 • کارگردان: مهمت علی زیم (Mehmet Ali Zaim)
 • بازیگران: سیار زیم، ناتالیا کایووا، ملک اورهانوگلو و آسومان زیم
 • امتیاز IMDb: نمره 6.6

شوهر یک زن حدود 200 سال پیش با یک فرقه معامله‌ای می‌کند. مرد از توافق نامه پیروی نمی‌کند و بهای این سرپیجی را با زندگی خود می‌پردازد. زن که از کودکش جدا شده‌ است در زندان به سر می‌برد. در طول سال گذشته، شعله عصبانیت زن افروخته شده ‌است. هر سال که او پسرش را نمی‌بیند، نفرین و عصبانیتش بیشتر می‌شود.

شاید این فیلم یکی از بهترین فیلم های ترسناک ترکی باشد، اما بسیار کلیشه‌ای است. این فیلم ایده بکری ندارد و گویی مجموعه‌ای از همه فیلم‌های ترسناک است.

6. فیلم Baskin

نام فیلم های ترسناک ترکی

 • سال تولید: 2015
 • کارگردانکان اورنول (Can Evrenol)
 • بازیگران: ارگون کویوچو، محرم بایراک، گورکم کسل و فتیح دوکگوز
 • امتیاز IMDb: نمره 5.8

هنگام استراحت، واحدی از پلیس از طریق یک تماس رادیویی اضطراری، به یک ساختمان متروکه در وسط ناکجا آباد هدایت می‌شوند. آن‌ها خیلی زود خود را در کابوسی از دنیایی سوررئال گرفتار می‌بینند.

این فیلم از کشوری می‌آید که ژانر ترسناک در آن غیرمعمول است. اگرچه در بین فیلم های ترسناک ترکی فیلمی وجود ندارد که بتوان آن را با این فیلم مقایسه کرد، ولی این اثر یک فیلم دلهره‌آور پرشور و خوش ساخت است. این عنوان خیلی عالی نیست، اما یک شروع عالی برای کار حرفه‌ای یک فیلمساز جوان است.

کلام آخر

لیست بهترین فیلم های ترسناک ترکی

ساخت فیلم های ترسناک در سینمای ترکیه در بیست سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته‌ است. فیلمسازان فیلم های ترسناک ترکی تلاش می‌کنند تا ژانر وحشت را بهبود ببخشند و تا حد زیادی موفق بوده‌اند. ساخت فیلم های ترسناک در ترکیه در مسیر خوبی قرار دارد و امید است این ژانر نیز در کنار سایر تولیدات این کشور پیشرفت کند.

در این مقاله با معرفی فیلم های ترسناک ترکی همراه شما بودیم تا بدانید که ژانر وحشت سینمای ترکیه نیز فیلم‌های خوبی برای دیدن دارد. بهترین فیلم های ترسناک ترکیه ای از نظر خودتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع

6 thoughts on “معرفی بهترین فیلم های ترسناک ترکی

 1. به نظر من ترکیه واقعا توی ساخت فیلم های ژانر وحشت پیشرفت خیلی خوبی داشته و من حتی بیشتر از فیلمهای ترسناک هالیوودی از بعضی فیلمهای ترسناک ترکیه بیشتر خوشم اومد.
  مثل: سری فیلمهای uc harfliler یا سری siccin یا dabbe که البته بعضی از این فیلمها ضعیف و بعضیشون بسیار قوی بودن به خصوص زمانی که داستان فیلم رو خوب متوجه بشید واقعا ترسناک هستن.
  یا فیلم هایی مثل ammar 1 , 2 یا Cin Tepesi یا EL-CIN یا فیلم Azap یا Cin Azabi و فیلم های Azem 2 , 3 یا فیلم Musallat 2 و فیلم Ifritin Diyeti Cinnia و فیلم Helak Kayip Koy
  به نظرم تا این فیلم هارو ندیدین نمیتونین در مورد سینمای ژانر وحشت ترکیه نظر بدین چون واقعا عالی هستن حتی با وجود بعضی ضعف های فنی بعضی از فیلمها واقعا اثر گذار هستن.

  1. منم تازه با سینمای ترسناک ترک آشنا شدم و فوق العاده هس، ولی به سختی میشه فیلم هاشو پیدا کرد. شما سایتی رو میشناسید که بشه به این فیلمهایی که اشاره کردید دسترسی پیدا کرد؟
   ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. فیلمای ترسناک ترکیه از نظر من به خاطر این ترسناکن که دینشون اسلامه همش از اذان و سوره استفاده میکنن و چون ما درکشون میکنیم میترسیم ولی فیلمای ترسناک هالیوودی همشون سلیب دارن همین

 3. سلام
  بهترین راه تماشای فیلمهای ترسناک ترکیه ای این است که با vpn در یوتوب ببینید

 4. سلام دوستان
  سایت تورک دی ال خیلی خوبه ولی باید اشتراک بخرید ولی میتونید معروفتریناشو رایگان از نت بگردید هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.