بهترین سریال های ماه محرم در دو دهه اخیر؛ از مختارنامه تا شب دهم!

 

سریال های ماه محرم تلویزیون همیشه جذابیت زیادی برای مخاطبان تلویزیونی دارد. در این پرونده از پلازامگ به ماندگارترین و بهترین سریال های ماه محرم پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

همیشه در آستانه ماه محرم برنامه‌سازان سیما برای تولید سریال‌های تلویزیونی ویژه این ماه تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند با روایت قصه‌ای جذاب مخاطب را تا انتها با خود همراه کنند، اما اغلب در این کار موفق نمی‌شوند. به همین دلیل است که ما در میان سریال های ویژه ماه محرم به ندرت به یاد داریم که سریالی به شدت پربیننده و ماندگار شده باشد. امسال هم شبکه‌های تلویزیونی سیما سریال های ماه محرم 1400 را آماده پخش کرده‌اند و باید دید می‌توانند خاطران خوب سال‌های گذشته را تکرار کنند و در میان بهترین سریال های ماه محرم قرار بگیرند یا خیر.

در این مطلب قصد داریم ماندگارترین سریال های محرمی تلویزیون را با هم یادآوری کنیم و دلایل اینکه چرا به خاطره انگیزترین سریال های ماه محرم تبدیل شده‌اند را بررسی کنیم. البته که سایر آثاری که در این مطلب به آنها اشاره نشده است هم مخاطبان زیادی داشته‌اند، اما انتخاب مجله پلازامگ در زمینه بهترین سریال های ماه محرم آثاری است که در ادامه به آنها اشاره شده است. با ما همراه باشید تا با برترین سریال های ماه محرم آشنا شوید. همچنین در این مقاله می‌توانید با شخصیت های ماندگار سریال های محرم آشنا شوید.

مروری بر بهترین سریال های ماه محرم

هر سال با آغاز ماه محرم، شبکه‌های مختلف صداوسیما با پخش سریال های ویژه ماه محرم سعی در جذب مخاطبان حداکثری دارند، اما سخت می‌شود سریالی آنقدر جذابیت و محبوبیت داشته باشد که در ذهن مخاطبان ماندگار شود. در ادامه به ماندگارترین و بهترین سریال های ماه محرم می‌پردازیم.

1. سریال شب دهم

بهترین سریال های ماه محرم در دو دهه اخیر؛ از مختارنامه تا شب دهم!

 • سال ساخت: 1380
 • کارگردان: حسن فتحی
 • بازیگران: حسین یاری، کتایون ریاحی، پرویز فلاحی‌پور، محمود پاک‌نیت و رویا تیموریان

سریال «شب دهم» اولین سریال عاشقانه حسن فتحی در بستر یک موقعیت تاریخی بود که با آن توانست یکی از ماندگارترین سریال های محرم و اساسا یکی از به‌یادماندنی‌ترین سریال های تاریخ تلویزیون را خلق کند. حیدر خوش‌مرام عاشق دختری قجری به نام فخرالزمان می‌شود. شرط فخرالزمان برای ازدواج با حیدر این است که او و دوستانش ده شب تعزیه‌ای باشکوه اجرا کنند. اما نکته مهم اینجاست که انجام این کار برای حیدر مشکلات و خطرات زیادی دارد؛ چراکه حکومت عزاداری و برگزاری تعزیه را ممنوع اعلام کرده است.

به هر طریقی که هست حیدر 9 شب تعزیه را اجرا می‌کند و رفته رفته در طول این شب‌ها از یک لات مست شبگرد به فردی مومن و با سلوک تبدیل می‌شود. در شب دهم، ماموران نظمیه متوجه اجرای تعزیه می‌شوند و یکی از ماموران چون قصد ازدواج با فخرالزمان را دارد، حیدر را روی صحنه اجرای تعزیه به قتل می‌رساند. فتحی بعدها با «مدار صفر درجه» و «شهرزاد» نشان داد استاد روایت داستان‌های عاشقانه تاریخی است و در این زمینه رقیب ندارد.

2. سریال سفر سبز

سریال های ماه محرم

 • سال ساخت: 1381
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • بازیگران: پارسا پیروزفر، محمدرضا شریفی‌نیا، امین تارخ، سارا خوئینی‌ها، لادن مستوفی و گوهر خیراندیش

«سفر سبز» یکی از بهترین سریال های محرمی تلویزیون است که کارگردانی آن را مناسبتی‌ساز قهاری چون محمدحسین لطیفی برعهده دارد. «سفر  سبز» داستانی معمایی و رازآلود دارد و چون در ماه محرم پخش می‌شد، بخش‌های پایانی آن با سکانس‌های عزاداری همراه است. این سریال درباره پسر جوانی به نام دنیل وسبرگ است که در آلمان زندگی می‌کند و برادرش چند روز قبل از مرگ، به او می‌گوید که دنیل اصالتا اهل ایران است و توسط پدر و مادرشان از یک خانواده ایرانی به فرزندخواندگی پذیرفته شده است. بدین ترتیب با برملا شدن راز بزرگ زندگی دنیل، او به ایران می‌آید و در مسیر یافتن حقایقی زندگی‌اش با اتفاقات مختلفی رو به رو می‌شود.

3. سریال وارث

سریال های ویژه محرم

 • سال ساخت: 1382
 • کارگردان: کاظم بلوچی
 • بازیگران: منوچهر آذر، شراره دولت‌آبادی، محمود پاک‌نیت و سیاوش طهمورث

ماجرا درباره پیرمردی به نام آقاجان است که دو شی گرانبها (خنجر جواهرنشان و کتابی نفیس) از پدرزنش به او امانت رسیده است. این پیرمرد که متولی تکیه‌ای در محله خودشان است و سال‌هاست این تکیه برگزار می‌شود، شبی در خواب می‌بیند مردی از او می‌خواهد این دو امانت را به صاحب اصلی آنها بازگرداند. آقاجان، خنجر و کتاب را به خواهرزاده‌اش می‌دهد تا او آنها را به صاحبش برساند. در آن سال‌ها که «وارث» از تلویزیون پخش شد، ساخت و پخش سریال‌های مناسبتی محرم تازه به راه افتاده بود. به همین دلیل این سریال که قصه جذاب و نویی داشت، در خاطر مخاطبان ماندگار شد.

4. سریال معصومیت از دست رفته

سریال های تلویزیون در ماه محرم

 • سال ساخت: 1382
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • بازیگران: امین تارخ، فریبا کوثری، سارا خوئینی‌ها، امین زندگانی، مرضیه برومند و داریوش فرهنگ

سریال «معصومیت از دست رفته» سریال تاریخی دیگری از داوود میرباقری بود که در تعداد قسمت‌های کم برای ایام محرم آماده شده بود و ماجرایی تاریخی را در زمان حضرت علی (ع) نقل می‌کرد. فردی به نام شوذب که از یاران و همراهان همیشگی امام علی (ع) بود، پس از اینکه عاشق زنی یهود و دلفریب به نام حمیرا می‌شد به تدریج مهر علی (ع) را از دل بیرون می‌کرد و به سمت بنی امیه می‌رفت. ماجرای عاشقانه بین شوذب و دو زن با دو مسلک متفاوت به نام‌های ماریا و حمیرا این سریال را به شدت تماشایی کرده بود و نشان از توانمندی میرباقری در خلق درام‌های تاریخی داشت.

5. سریال وفا

بهترین سریال های ماه محرم

 • سال ساخت: 1385
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • بازیگران: پوریا پورسرخ، هانیه توسلی، فرهاد قائمیان و فرهاد اصلانی

«وفا» یکی دیگر از بهترین سریال های محرمی تلویزیون است و باز هم کارگردان کسی نیست جز محمدحسین لطیفی! لطیفی پس از موفقیت «سفر سبز»، سراغ درام معمایی پلیسی «وفا» رفت تا در ایام محرم که با نوروز 85 مصادف شده بود، این سریال از شبکه سه سیما پخش شود. پوریا پورسرخ به عنوان نقش اصلی چهره جدیدی برای مخاطبان بود. او نقش ژوبین پناهی را ایفا می‌کرد. یک جاسوس اسرائیلی که در ایران زندانی است و پس از منتقل شدن به بیمارستان روانی، توسط یکی از ماموران خبره موساد ربوده می‌شد. در کنار ماجرای جذاب پلیسی، داستان عاشقانه ژوبین و دختر لبنانی مسلمانی به نام وفا هم از جذابیت‌های دیگر سریال بود.

6. سریال پریدخت

بهترین سریال های ماه محرم

 • سال ساخت: 1386
 • کارگردان: سامان مقدم
 • بازیگران: لیلا حاتمی، علی مصفا، کامبیز دیرباز، شاهرخ استخری و داریوش ارجمند

سریال «پریدخت» پای لیلا حاتمی سخت‌گیر را هشت سال پس از «کیف انگلیسی» دوباره به تلویزیون باز کرد تا به همراه علی مصفا باز هم عاشقانه‌ای دیگر بسازند. سامان مقدم کارگردانی سریال «پریدخت» را بر عهده داشت و این سریال ماجرای زندگی دختر یکی از تاجران ایرانی بود که دو خواستگار متفاوت داشت. یکی از خواستگارانش نادر پسر خان شهر (با بازی علی مصفا) و دیگری نصرت (با بازی کامبیز دیرباز) بود که هر دو عاشق پریدخت بودند و داستان حول محور این سه نفر می‌چرخید. بعد از «پریدخت» لیلا حاتمی دیگر در تلویزیون حاضر نشده است.

7. سریال بانو

بهترین سریال های ماه محرم

 • سال ساخت: 1388
 • کارگردان: فرید سجادی حسینی
 • بازیگران: داریوش ارجمند، سیاوش طهمورث، ساره بیات و فریبا کوثری

سه سال پس از سریال‌های مناسبتی درخشانی که در محرم روی آنتن سیما رفته بودند، مجموعه «بانو» توانست جانی دوباره به کیفیت آثار محرمی بدهد. «بانو» ماجرای زنی به نام ملک خاتون با بازی فریبا کوثری بود که سال‌ها پس از مهاجرتش از یک شهر، دوباره به آنجا بر می‌گشت تا کاری نیمه‌تمام را تمام کند. با جلو رفتن داستان مشخص می‌شد که بیست سال قبل در این شهر ملک خاتون مورد ظلم و ستمی فراموش‌نشدنی قرار گرفته است و حال آمده تا انتقام بگیرد.‌

8. سریال مختارنامه

نکات سریال مختارنامه

 • سال ساخت: 1382 تا 1389
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • بازیگران: فریبرز عرب‌نیا، فریبا کوثری، رضا رویگری، ماه‌چهره خلیلی، رضا کیانیان، مهدی فخیم‌زاده و فرهاد اصلانی

سریال مختارنامه یکی از پرهزینه‌ترین و عظیم‌ترین سریال های تلویزیون است. این سریال اساسا برای ماه محرم ساخته نشده و صرفا محور اصلی قصه‌اش، روایت فراز و فرودهای زندگی مختار ثقفی در برهه‌های مهم عمرش است. ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که عموی مختار او را نزد خود می‌خواند تا مختار از امام حسن مجتبی (ع) محافظت کند.

بعد از مسموم شدن امام حسن (ع) توسط همسرش، داستان سریال با یک پرش زمانی به دوران خلافت یزید و واقعه عاشورا می‌پردازد و در قسمت‌های پایانی سریال ماجرای قیام مختار علیه سپاهیان یزید به خونخواهی از امام حسین (ع) روایت می‌شود. این سریال آنقدر در ماه محرم و در ایام عزاداری پخش شده است که می‌توان آن را جزو بهترین سریال های ماه محرم محسوب کرد. در این مقاله نیز می‌توانید 23 نکته جالب درباره سریال مختارنامه را بخوانید.

9. سریال یلدا

سریال های ویژه محرم

 • سال ساخت: 1391
 • کارگردان: بیژن میرباقری
 • بازیگران: محمدرضا شریفی‌نیا، فریبا کوثری، الهام پاوه‌نژاد، حمیدرضا آذرنگ و سید مهرداد ضیایی

«یلدا» ماجرای مردی مومن و زاهد به نام حاج محمدعلی زاهدی است که سال‌هاست به برگزاری تعزیه و مداحی در شهرستان بسطام می‌پردازد و این سنت را در این شهرستان زنده نگه داشته است. او در روزهای پایانی عمرش حس می‌کند که از درون دچار آشفتگی و پریشانی است و حال روحی خوبی ندارد، به همین دلیل حس می‌کند عامل این ناراحتی ریشه در گذشته دارد و برای همین به جست و جو در گذشته خود می‌پردازد تا اینکه از اتفاقات مهمی پرده برداشته می‌شود.

10. سریال پرده‌نشین

سریال های ویژه محرم

 • سال ساخت: 1393
 • کارگردان: بهروز شعیبی
 • بازیگران: ویشکا آسایش، حامد کمیلی، سارا بهرامی، فرهاد آئیش، آتیلا پسیانی، سارا رسول زاده و محسن کیایی

بهروز شعیبی که فیلم‌های درجه یکی چون «دهلیز» و «سیانور» را کارگردانی کرده است و سابقه بازیگری در آثاری چون «گمگشته»، «مهرآباد»، «تنهایی لیلا» و «گیله‌وا» را هم در کارنامه دارد، در اولین سریال تلویزیونی خود در مقام کارگردان، سریال «پرده‌نشین» را با تعدادی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون روی آنتن برد و بعد از مدت‌ها یک سریال موفق محرمی را به نام خود ثبت کرد. داستان این سریال درباره دختری به نام هدی است که برای گرفتن ارث پدری با مشکلات و گرفتاری‌های مختلفی رو به رو است و هر چه جلوتر می‌رود، اتفاقات بیشتری گریبان او را می‌گیرد.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم موفق‌ترین و بهترین سریال های تلویزیون در ماه محرم را با هم مرور کنیم. البته شاید می‌شد نام آثار دیگری نیز در لیست بهترین سریال های ماه محرم قرار بگیرد، اما برای طولانی نشدن مطلب به این 10 سریال اکتفا کردیم. شما مخاطبان عزیز مجله پلازامگ می‌توانید نظرات خود را درباره بهترین سریال های ماه محرم زیر همین مطلب بنویسید. به نظرتان خاطره انگیزترین و بهترین سریال های ماه محرم کدام عناوین هستند؟ شما با کدامیک از آثار فهرست بهترین سریال های ماه محرم مجله پلازامگ خاطره دارید؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.