بهترین سریال های ایرانی | محبوب ترین سریال نمایش خانگی ایران کدام است؟

 

ساخت سریال های برتر ایرانی از همان سال‌های پس از انقلاب تبدیل به یکی از اهداف اهالی رسانه شد. در میان بهترین سریال های ایرانی چند دهه اخیر، سریال های نمایش خانگی نیز در 10 سال گذشته از رشد و پیشرفت چشمگیری برخوردار بوده‌اند. در این پرونده مفصل به معرفی پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی و تلویزیون ایران پس از انقلاب می‌پردازیم.

از همان اولین سال‌های پس از انقلاب با وجود محدودیت‌ها، فضای بسته و ایام تلخ جنگ تحمیلی که کشور تحت فشارهای شدید از سمت دشمنان قرار داشت، سریال های ایرانی به یک دلخوشی در میان مردم ایران تبدیل شدند. در آن روزگار، تلویزیون همچون مرهمی بر ترس و غم و وحشت حاصل از جنگ بود و هنرمندان سینما و تلویزیون در تلاش بودند تا با سریال های ایرانی جذاب مردم را سرگرم کنند. از آن روز‌ها تا این ایام که ویروس لعنتی کرونا دوباره مردم را دریک جنگ نابرابر قرار داده، تماشای سریال های برتر ایرانی یکی از سرگرمی‌های جذاب مردم بوده است.

در این پرونده اختصاصی از پلازامگ، تلاش کرده‌ایم ضمن خاطره‌بازی با سریال های ماندگار ایرانی ، محبوب‌ترین و بهترین سریال های ایرانی و پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی را با هم مرور کنیم. هدف ما در این پرونده معرفی تمام سریال های پر طرفدار ایرانی پس از انقلاب است. همان سریال هایی که روزگاری به هنگام پخش خیابان‌ها را خلوت می‌کردند و حالا در چند سال اخیر در شبکه‌های مجازی غوغا به پا می‌کنند. همراه ما باشید تا با بهترین سریال های ایرانی آشنا شوید.

بهترین سریال های ایرانی | محبوب ترین سریال نمایش خانگی ایران کدام است؟

آنچه در ادامه خواهید خواند:

بهترین سریال های ایرانی در دهه 60

در اولین قسمت از مطلب بهترین سریال های ایرانی، به سریال های دهه شصت می‌پردازیم. سریال هایی که در دوران جنگ روی آنتن تلویزیون رفتند تا حال و هوای سخت و غم‌زده‌ی مردم ایران را بهبود ببخشند.

1. سریال ایرانی پاییز صحرا

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1365
 • کارگردان: اسدالله نیک‌نژاد
 • ژانر: درام خانوادگی

اسامی سریال های ایرانی دهه شصت را با سریال پاییز صحر آغاز می‌کنیم. پاییز صحرا نام سریالی است که خیلی از اهالی سینما و علاقه‌مندان به فیلم و سریال آن را اولین سریال ایرانی ملودرام تلویزیون می‌دانند و معتقدند پاییز صحرا آغازگر سبکی جدید در ساخت سریال های تلویزیون ایران بوده است. این سریال بی‌شک اولین و برترین سریال ایرانی این ژانر بود که مردم را پای تلویزیون جمع می‌کرد.

پاییز صحرا داستان زندگی زن و شوهری به نام صحرا و ساسان است که ازدواج آنها با نارضایتی مادر ساسان انجام می‌شود و در ادامه دخالت‌های مادرشوهر زندگی را برای صحرا به اتفاقی ناگوار تبدیل می‌کند. مرحومه جمیله شیخی و زنده‌یاد جمشید مشایخی نقش‌های درخشان در این مجموعه ایفا کرده‌اند. این سریال بعدها با موسیقی و زیرنویسی انگلیسی از شبکه PBS آمریکا هم پخش شد.

2. سریال ایرانی آینه عبرت

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی

 • سال پخش: 1365
 • کارگردان: علی نقی‌لو – محسن شاه‌محمدی
 • ژانر: درام

یکی از سریال های برتر ایرانی در این دهه، سریال آینه عبرت بود که در دو سری و به کارگردانی علی نقی‌لو و محسن شاه‌محمدی ساخته و پخش شد. این مجموعه داستان‌هایی اپیزودیک درباره اعتیاد به مواد مخدر و مبارزه با این بلای خانمان‌سوز ارائه می‌داد و یکی ازمعروفترین اپیزودهای آن قسمت برگ‌ریزان بود که در 18 قسمت مجزا روی آنتن رفت. یکی از شخصیت‌های معروف این سریال آتقی بود که هنوز هم که هنوز است نماد مرد معتاد در صدا‌و‌سیما محسوب می‌شود.

3. سریال ایرانی هزاردستان

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1367
 • کارگردان: علی حاتمی
 • ژانر: تاریخی حماسی

هزاردستان ماندگارترین ساخته علی حاتمی در تلویزیون ایران و یکی از بهترین سریال های ایرانی است که کارگردان صاحب‌نام ایرانی آن را در طول سال‌های 58 تا 66 به نگارش درآورد و ساخت و سرانجام در سال 67 از تلویزیون روی آنتن رفت. داستان هزاردستان در اصل درباره مردی به نام رضا خوشنویس بود، اما همراه با او وقایع تاریخی سیاسی مهم و مختلف دوران قاجار و پهلوی هم روایت می‌شد.

یکی از بزرگترین خدمات علی حاتمی و این سریال به سینما و تلویزیون ایران، ساخته شدن شهرک سینمایی غزالی بود که در آن دکور مناطق و محله‌های تهران قدیم ساخته شده و بارها مورد استفاده سینماگران برای ساخت آثارشان قرار گرفته است. سریال هزاردستان یکی از محبوب ترین سریال های ایرانی است که امروزه نیز طرفداران بسیاری دارد. این سریال را می‌توانیم برترین سریال ایرانی ژانر تاریخی در دهه شصت بدانیم.

4. سریال ایرانی قصه های مجید

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی

 • سال پخش: 1369
 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • ژانر: کمدی خانوادگی

اجاره دهید فهرست سریال های برتر ایرانی را با سریالی خاطره‌ساز و محبوب به پایان بریم. قصه های مجید قطعا ماندگارترین و برترین سریال ایرانی با موضوع کودک و نوجوان است. البته این مجموعه با اینکه برای نوجوانان ساخته شده بود، اما مخاطبان بزرگسال زیادی هم داشت و این روزها جزو یکی از نوستالژیک‌ترین و خاطره‌سازترین آثار برای مردم ایران است.

کیومرث پوراحمد با فیلمنامه‌ای از قصه‌های مجید استاد هوشنگ مرادی کرمانی، ماجراهای طنزی را درباره پسری به نام مجید روایت می‌کرد. مجید همراه مادربزرگش بی بی زندگی می‌کرد و در هر قسمت با شیطنت‌ها و اعمال و رفتارش لحظات مفرحی را برای مخاطبان رقم می‌زد.

بهترین سریال های ایرانی در دهه 70

در دهه 70 سازندگان آثار تلویزیونی با فراغت از محدودیت‌های مادی و روانی دوران جنگ، سراغ روایت داستان‌های متفاوت پلیسی تاریخی رفتند و همین مسئله سبب شد که سریال های ایرانی ماندگاری از قاب جعبه جادو به نمایش درآید. با معرفی سریال های برتر ایرانی دهه 70 با ما باشید.

1. سریال ایرانی روزی روزگاری

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1371-1370
 • کارگردان: امرالله احمدجو
 • ژانر: درام تاریخی

لیست سریال های ایرانی محبوب و پرطرفدار دهه 70 را با سریالی تاریخی آغاز می‌کنیم. یکی از متفاوت‌ترین و بهترین آثار تاریخی تلویزیون، سریال ایرانی روزی روزگاری به کارگردانی امرالله احمدجو است. روزی روزگاری داستان راهزنی به نام مرادبیگ با بازی درخشان مرحوم خسرو شکیبایی است که در درگیری با تعدادی از راهزنان دیگر مجروح می‌شود و به یک ایل روستایی پناه می‌آورد.

مرادبیگ با زندگی و زیست متفاوتی که در کنار عشایر شریف و تجربه می‌کند دچار تحولی بنیادین می‌شود و از راهزنی دست می‌کشد و به کمال می‌رسد. دو کاراکتر مرادبیگ و حسام بیگ این سریال جزو محبوب ترین کاراکترهای آن روزگار در میان مردم ایران است. بی اغراق این سریال ایرانی خوب تاریخی را می‌توانیم برترین سریال ایرانی این ژانر در دهه 70 بدانیم.

2. سریال ایرانی پدرسالار

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1374-1372
 • کارگردان: اکبر خواجویی
 • ژانر: درام خانوادگی

بعید است از یک ایرانی با سن و سال بالای بیست سال بپرسید پدرسالار چه مجموعه‌ای بود و او اسم این سریال را به یاد نداشته باشد. اکبر خواجویی کارگردان صاحب‌سبک و گزیده‌کار کشورمان، در سال 1369 در روزهایی که تلویزیون آثار متفاوت‌تری نسبت به دهه شصت روی آنتن می‌برد، با نقل یک قصه خانوادگی پرفراز و نشیب، تمام خانواده‌های ایران را پای گیرنده‌های تلویزیونی نشانده بود. سریال پدرسالار پربیننده ترین سریال تاریخ ایران تا آن زمان بود. این سریال یکی از بهترین سریال های ایرانی است که تماشای آن در این روزها لحظات خوبی برای شما می‌آفریند.

مجموعه پدرسالار درباره شخصیتی به نام اسدالله‌خان با بازی ماندگار مرحوم محمدعلی کشاورز بود که اصول اخلاقی خاصی داشت و در خانواده‌اش این رسم را باب کرده بود که تمام پسرانش پس از ازدواج باید در خانه خود او زندگی کنند و روی حرف او حرف نزنند. از طرفی آذر، تازه عروس خانواده و همسر پسر کوچکتر، زندگی در خانه پدرشوهر را قبول نمی‌کرد و همین مسئله آغازگر اتفاقاتی عجیب و پیچیده در این خانواده بود. پدرسالار آنقدر محبوب و پرطرفدار بود که هنوز هم خیلی از مردم مرحوم محمدعلی کشاورز را به نام اسدالله خان و کمند امیر سلیمانی را به اسم آذر می‌شناسند!

3. سریال ایرانی شلیک نهایی

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1373
 • کارگردان: محسن شاه محمدی
 • ژانر: پلیسی جنایی

بیراه نیست اگر بگوییم اولین سریال پلیسی استاندارد تلویزیون، همین سریال شلیک نهایی محسن شاه‌ محمدی است. در لیست سریالهای ایرانی، شلیک نهایی با به کارگرفتن یک قهرمان و یک ضدقهرمان کاریزماتیک با بازی داریوش فرهنگ و رضا کیانیان سبک جدیدی از سریال های پلیسی را در تلویزیون باب کرد. نام این سریال خیلی زود وارد لیست سریال های برتر ایرانی شد.

ماجرای این سریال که در آن از پرونده‌های واقعی نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات استفاده شده، درباره یک مامور پلیس به نام سرگرد کلانی است که در حین زیرنظر گرفتن یک باند قاچاق، متوجه می‌شود دوست قدیمی‌اش جمشید با آنها همکاری می‌کند. او از جمشید می‌خواهد تا برای دستگیری آن باند با او همراهی کند اما جمشید نمی‌پذیرد و بدین ترتیب سرگرد خود وارد تیم قاچاق می‌شود! این سریال ایرانی به قدری پرطرفدار بود که بلافاصله فصل دوم آن با نام تصمیم نهایی هم ساخته و پخش شد.

4. سریال ایرانی امام علی (ع)

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1375
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • ژانر: تاریخی حماسی

معرفی بهترین سریال های ایرانی را با سریالی مذهبی و تاریخی ادامه می‌دهیم. اولین سریال ایرانی موفق در زمینه زندگینامه ائمه و معصومین، سریال امام علی (ع) به کارگردانی داوود میرباقری است که تمام ایرانیان آن را بارها دیده‌اند و یکی از بهترین سریال های مذهبی تاریخی ایرانی لقب گرفته است. داستان این مجموعه از زمان پنج سال آخر خلافت عثمان بن عفان شروع می‌شود و تا پنج  سال انتهایی خلافت حضرت علی (ع) و زندگی امام اول شیعیان تا لحظه به شهادت رسیدن آن امام معصوم را به تصویر می‌کشد. سریال امام علی (ع) برترین سریال ایرانی ژانر مذهبی در دهه 70 بود و آغازگر ساخت دیگر سریالهای تلویزیونی ایرانی در این ژانر شد.

5. سریال ایرانی سرنخ

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1375
 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • ژانر: معمایی رازآلود

سرنخ سریالی معمایی با رگه‌هایی از کمدی و طنز بود که کیومرث پوراحمد آن را ساخت. این سریال هم مانند قصه‌های مجید مخاطبان زیادی را با خود همراه کرد و توانست نام خود را وارد فهرست سریال های برتر ایرانی کند. سرنخ داستان کارآگاهی به نام امیرحسین اوصیا بود که با مادر پیرش زندگی و به همراه دستیارش مصطفی پرونده‌های پیچیده جنایی معمایی را حل و فصل می‌کرد.

این مجموعه در زمان پخش به قدری محبوب و همه‌گیر شده بود که در طنز آیتمی سیب خنده یک آیتم ثابت با این مجموعه و شخصیت‌های آن شوخی می‌کرد.

6. سریال ایرانی کارآگاه علوی

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی

 • سال پخش: 1378
 • کارگردان: حسن هدایت
 • ژانر: معمایی رازآلود

یکی دیگر از سریال‌های کارآگاهی معروف تلویزیون، سریال کارآگاه علوی ساخته حسن هدایت بود که فصل اول آن در سال 1378 و فصل دومش در سال 1387 روی آنتن سیما رفت. داستان‌های معمایی اپیزودیک این مجموعه در سال‌های 1320 تا 1330 روایت می‌شد و شخصیت کارآگاه علوی با بازی احمد نجفی تلاش می‌کرد به کمک دستیارانش، از راز قتل‌ها و سرقت‌های عجیب پرده بردارد. هر دو فصل این سریال در زمان پخش از سریال های پرطرفدار ایرانیبودندکه مخاطبان بسیار زیادی را به خود جذب کردند. شخصیت کارآگاه علوی نیز بهترین نقش کارنامه احمد نجفی لقب گرفت.

7. سریال پس از باران

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1379
 • کارگردان: سعید سلطانی
 • ژانر: تاریخی معمایی

بخش معرفی سریال های برتر ایرانی دهه 70 را با سریالی تاریخ معمایی به پایان می‌بریم. دیگر سریال محبوب و پرمخاطب در دهه 70، سریال پس از باران به کارگردانی سعید سلطانی بود. پس از باران داستان یک خواهر و برادر به نام های مرضیه و مسعود است که پس از فوت والدینشان در یک سانحه رانندگی در جاده شمال، برای بررسی مرگ مشکوک آنها راهی گیلان می‌شوند. از آنجایی که اصلیت این خانواده گیلانی است، مرضیه و مسعود نزد مادربزرگ خود در گیلان می‌روند و با روایت‌هایی از او و جستجوی حقیقت، متوجه ابعاد جدیدی از زندگی پدر و مادرشان در آن خطه می‌شوند.

این سریال جزو اولین سریال های ایرانی بود که از فلاش بک (رفت و برگشت زمانی) استفاده می‌کرد. پس از باران بازیگران قدرتمند و فیلمنامه بسیار جذابی داشت و همین‌ها سبب شد این سریال در میان سریال های معروف ایرانی به موفقیت خیره‌کننده‌ای برسد. سریال پس از باران را می‌توانیم برترین سریال ایرانی آن سال‌ها بدانیم.

بهترین سریال های ایرانی در دهه 80

دهه 80 را می‌توان دوران اوج کار صدا‌و‌سیما در تولید و پخش سریال‌های تلویزیونی مختلف نامید. اغراق نیست اگر بگوییم در دهه 80 هر سال حداقل یکی دو اثر پرمخاطب و درخشان از تلویزیون پخش می‌شد و در کنار آنها چندین و چند مجموعه‌ی تلویزیونی موفق هم به نمایش درمی‌آمد. معروفترین کارگردانان ایران بهترین سریال‌هایشان را در این دهه برای تلویزیون ساخته‌اند.برای آشنایی با نام سریال های ایرانی پرمخاطب دهه 80 با ما همراه باشید.

1. سریال ایرانی زیر آسمان شهر

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: مهران غفوریان
 • ژانر: کمدی خانوادگی

معرفی بهترین سریال های ایرانی دهه 80 را با سریال زیر آسمان شهر آغاز می‌کنیم. زیر آسمان شهر را می‌توان اولین سریال داستانی طنز هرشبی تلویزیون که به طنزهای نودشبی معروف بودند، نامید. این سریال در زمان خود به معنای واقعی کلمه مخاطب چند ده میلیونی و فوق‌العاده‌ داشت، بطوریکه مردم ایران با وجود گذشت بیست سال هنوز حمید لولایی را به اسم خشایار و مرحوم کیومرث ملک مطیعی را به نام غلام ششلول‌بند می‌شناسند. در میان سریال های قشنگ ایرانی این سریال را می‌توانیم برترین سریال ایرانی طنز نودشبی در دهه 80 بدانیم.

فیلمنامه زیر آسمان شهر را رضا عطاران و سروش صحت می‌نوشتند و ماجراهای مختلف چندین خانواده بود که در یک ساختمان با هم زندگی می‌کردند. مخاطب بالای زیرآسمان شهر سبب شد که فصل‌های دوم و سوم آن هم ساخته شود، اما فصل سوم بسیار ضعیف از آب درآمد و دیگر ادامه این سریال ساخته نشد.

2. سریال خوب ایرانی پلیس جوان

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • ژانر: پلیسی معمایی

اولین سریال شهاب حسینی که در آن نقش اصلی را برعهده داشت، در نقش‌آفرینی این بازیگر برای سیروس مقدم رقم خورد. حسینی و مقدم که در سال 79 در مجموعه وکیل با هم همکاری داشتند، با سریال پلیس جوان، که از سریال های برتر ایرانی است، پیشرفت بزرگی را در کار خود رقم زدند.

پلیس جوان داستان سروان جوانی به نام یونس بهگر است که چندین سال قبل پدرش که یک قاضی دادگستری بوده به طرز مشکوکی به قتل رسیده است. یونس پس از به هم خوردن عقدش با دخترعمویش نیلوفر، تصمیم می‌گیرد وارد دانشکده پلیس شود و در خلال چندین پرونده سرنخ‌هایی درباره پرونده قتل پدرش پیدا می‌کند. این آغاز ماجرای جذاب و معمایی سریال پلیس جوان است که در سال 80 به یکی از بهترین سریال های ایرانی پلیسی تلویزیون تبدیل شده بود و طرفداران زیادی داشت.

3. سریال برتر ایرانی شب دهم

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی / سریال های مناسبتی ماه محرم / سریال های محرم / سریال های ماه محرم

 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: حسن فتحی
 • ژانر: درام عاشقانه

یکی دیگر از سریال های برتر ایرانی، سریال شب دهم است. حسن فتحی استاد ساخت آثار عاشقانه تاریخی است و این را اولین بار با سریال شب دهم اثبات کرد. شب دهم که در شب‌های محرم سال 1380 روی آنتن می‌رفت، ماجرای دلدادگی جاهل جوانی به نام حیدر با بازی حسین یاری بود که تلاش می‌کرد در روزگار حکومت نظامی و ممنوعیت برگزاری مراسمات مذهبی، دل به دریا بزند و برای جلب نظر فخرالزمان ده شب محرم تعزیه برگزار کند.

او در مسیر رسیدن به معشوق، مقابل حکومت می‌ایستد و در این راه جان خود را از دست می‌دهد. فیلمنامه درخشان، موسیقی تاثیرگذار و فاخر و بازی‌های درجه یک باعث شد شب دهم یکی از ماندگارترین و بهترین سریال های ایرانی تاریخ تلویزیون ایران شود.

4. سریال خوب ایرانی خط قرمز

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی

 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: قاسم جعفری
 • ژانر: معمایی ماجراجویانه

شاید اولین سریال ایرانی که توانست همچون اسمش خطوط قرمز آثار نمایشی در ایران و صدا‌و‌سیما را جا به جا کند، سریال خط قرمز بود. سریالی با حال و هوای کاملا جوانانه با حضور چهره‌های جدید که در حال روایت کردن فرار چند جوان از دست خانواده‌ها و اقامتشان در شمال کشور بود. برای اولین بار در این اثر قاسم جعفری برخی تابوهای بزرگ را شکست و روایط خارج از عرف، تزریق و استعمال موادمخدر و مبتلا شدن جوان اول سریال به بیماری ایدز را در دل قصه‌اش گنجاند. این سریال نه تنها اولین، بلکه برترین سریال ایرانی آن زمان بود که به ین موضوعات می‌پرداخت.

ترانه تیتراژ سریال خط قرمز نیز از آن آهنگ‌هایی است که بعید است مخاطبانش آن را فراموش کرده باشند. خط قرمز در میان بازیگران خود ستاره آنچنانی نداشت و فیلمنامه جذاب و پر از تعلیقش توانست مردم ایران را سه‌شنبه شب‌ها پای جعبه جادویی میخکوب کند. نکته جالب اینجاست که این سریال در  لیست سریال های جذاب ایرانی از آن دست آثاری است که بعدها زیاد بازپخش نشد و بعید نیست اگر این روزها بخواهد از تلویزیون پخش شود، با کلی سانسور روی آنتن برود!

5. سریال برتر ایرانی خواب و بیدار

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی

 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: مهدی فخیم‌زاده
 • ژانر: پلیسی جنایی اکشن

خواب و بیدار از دیگر سریال های برتر ایرانی سال 80 است که در بیست سال اخیر بارها در نظرسنجی‌های مردمی رتبه یک بهترین سریال ایرانی پلیسی را از آن خود کرده است. در روزگاری که سریال های پلیسی تلویزیون به تعقیب و گریز بین یک کارآگاه باهوش و تعدادی خلافکار ناشی محدود می‌شد، مهدی فخیم‌زاده با رو کردن یک جانی بالفطره و باهوش به نام ناتاشا و چند پلیس تر و فرز توانست ماجرای پلیسی معمایی درجه یکی را روایت کند. ناتاشا برای یک معامله بزرگ موادمخدر به ایران می‌آمد و در خانه اصغر کپک ساکن می‌شد. او برای تامین پول موردنیاز خود طرح چندین سرقت بزرگ را می‌ریزد و در این راه پلیس به بیخ گوش او می‌رسد.

خواب و بیدار آنقدر تماشایی و پرمخاطب از آب درآمد که بعدها تمام آثار مهدی فخیم‌زاده با این سریال مقایسه شد و همه متفق‌القول معتقد بودند که این سریال بهترین اثر تلویزیونی کارنامه کاری مهدی فخیم‌زاده محسوب می‌شود. بیره نیست اگر این سریال را در صدر  فهرست بهترین سریال های ایرانی پلیسی بگذاریم و آن را برترین سریال ایرانی این ژانر در دهه 80 بدانیم.

6. سریال خوب ایرانی بدون شرح

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1381
 • کارگردان: مهدی مظلومی
 • ژانر: کمدی خانوادگی

دیگر اثر کمدی محبوب و پربیننده تلویزیون در اوایل دهه هشتاد، داستان‌های روزنامه به گل نشسته آقای کاووسی بود. مهدی مظلومی با دور جمع کردن تعدادی از مستعدترین و بهترین کمدین‌های ایران و با معرفی بازیگر شیرین و جوانی به نام امیر جعفری توانست مخاطبی در حد زیرآسمان شهر بگیرد. حالا دیگر همه در کوچه و خیابان تکیه کلام‌های آقای کاووسی را تکرار می‌کردند. بدون شرح در 108 قسمت ساخته شد و در یک سوم پایانی آن بازیگران جدیدی به کار اضافه شدند که آن جذابیت اولیه را نداشت. اما قطعا این سریال در میان بهترین سریال های ایرانی جای می‌گیرد.

7. سریال برتر ایرانی مسافری از هند

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1381
 • کارگردان: قاسم جعفری
 • ژانر: عاشقانه

تقریبا یک سال پس از سریال پربیننده خط قرمز، قاسم جعفری بار دیگر توانایی خود را در شناخت رگ خواب مخاطبان نشان داد و قصه‌ی دختری هندی به نام سیتا را را برای سریالش انتخاب کرد. رامین با بازی سروش گودرزی پسری که قرار بود با دختردایی‌اش پروانه ازدواج کند، مدتی برای تحصیل به هندوستان می‌رود و آنجا با سیتا آشنا و به او علاقه‌مند می‌شود. سیتا و رامین برای ازدواج و انجام مراسم عروسی به ایران می‌آیند، اما این تازه آغاز ماجرای عاشقانه میان آنهاست.

نکته جالب درباره مسافری از هند استفاده دوباره قاسم جعفری از بازیگران جوان و چهره‌های جدید بود. شیلا خداداد، سروش گودرزی، حمید گودرزی و بهنوش طباطبایی همه‌شان با این سریال به محبوبیتی فوق‌العاده دست پیدا کردند. مسافری از هند نیز یکی از سریال های برتر ایرانی دهه 80 بود که مخاطبان بسیاری داشت.

8. سریال خوب ایرانی پاورچین

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1382-1381
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی اجتماعی

یکی از آثار ماندگار و محبوب مهران مدیری بدون شک سریال پاورچین با فیلمنامه پیمان قاسم‌خانی است. این سریال درباره دو پسرعمو به نام‌های فرهاد و داوود است که از روستایی خیالی به نام برره به تهران آمده‌اند و در یک شرکت مشغول به کار هستند. قاسم‌خانی و مدیری در این سریال برای اولین بار در ایران یک کمدی سطح بالای اجتماعی فرهنگی را ارائه کردند و برنامه آنقدر جذاب و پرمخاطب شد که حتی واژگان و رفتار جدیدی را وارد فرهنگ عمومی جامعه کرد.

این سریال، که از بهترین سریال های ایرانی محسوب میشود، آغازگر ساخت سریال‌هایی چون نقطه‌چین و شب‌های برره شد. مهران مدیری و پیمان قاسم‌خانی بعدها با استفاده از همین روستای خیالی سریال پاورچین، شب‌های برره را خلق کردند که برترین سریال ایرانی بعد از انقلاب در میان کاربران ایرانی سایت آی‌ام‌دی‌بی نام گرفته است.

9. سریال برتر ایرانی کلانتر

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1382
 • کارگردان: محسن شاه محمدی
 • ژانر: معمایی پلیسی

از دیگر سریال های محبوب و پربیننده تلویزیون در ژانر معمایی پلیسی، سریال کلانتر محسن شاه‌محمدی بود. شاه‌محمدی بعد از موفقیت شلیک نهایی، بار دیگر توانست با این سریال مردم را پای تلویزیون بنشاند. بازی خوب و گیرای ایرج نوذری در نقش سرگرد امیری و قصه‌های اپیزودیک جذاب از مهم‌ترین دلایل جذب مخاطب این سریال بود و توانست نام سریال را وارد فهرست سریال های برتر ایرانی کند.

10. سریال خوب ایرانی تب سرد

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی / سریال ایرانی پلیسی / سریالهای پلیسی ایرانی /لیست سریال های پلیسی ایرانی /سریال پلیسی جدید ایرانی

 • سال پخش: 1382
 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • ژانر: معمایی جنایی

تب سرد همچون خط قرمز، در زمینه سریال های معمایی برای تلویزیون یک تابوشکنی متفاوت محسوب می‌شد. سریالی که در آن یک پدر برای به دست آوردن پول و صاف کردن بدهی‌هایش، تصمیم می‌گیرد یک گروگانگیری صوری راه بیندازد و تنها پسر خود را به دست دو نفر بسپارد تا با اخاذی از پدرزنش پول هنگفتی را به جیب بزند.

اما در میان راه گروگانگیری صوری به گروگانگیری واقعی تبدیل می‌شود. علاوه بر قصه‌ی بسیار جذاب این سریال ایرانی، شهاب حسینی و حمید گودرزی دو بازیگر مطرحی که آن سال‌ها ستاره تلویزیون شده بودند به همراه یک بازیگر جوان کاردرست یعنی کامبیز دیرباز سبب شده بود مردم نتوانند تب سرد را رها کنند و این سریال به محبوب‌ترین و پربیننده ترین سریال ایرانی آن سال‌ها تبدیل شد.

11. سریال برتر ایرانی خانه به دوش

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون / سریال های ماه رمضان / سریال های ماه مبارک رمضان / سریال های طنز ماه رمضان

 • سال پخش: 1383
 • کارگردان: رضا عطاران
 • ژانر: کمدی موقعیت خانوادگی

در میان سریال های ایرانی ماه مبارک رمضان، بعضی از سریال‌ها به گونه‌ای دیگر در ذهن و یاد مخاطبان ماندگار شده است. خانه به دوش را شاید بتوان در صدر این سریال‌ها قرار داد. ماجرای زندگی آقاماشالله که برای تامین مخارج زندگی مجبور می‌شود انواع شغل‌ها را امتحان و در نهایت عزم سفر به مالزی کند، محور اصلی داستان این سریال بود.

رضا عطاران با ساخت این سریال نوع جدیدی از کمدی را در تلویزیون باب کرد که بعدها خیلی‌ها از او دنباله‌روی کردند. حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران و علی صادقی بازی‌های درخشانی را در این سریال به نمایش گذاشتند و سبب شدند این اثر، هنوز با وجود گذشت هفده سال از ساخت کماکان برای مردم جذاب و تماشایی باشد. این سریال همچنان از سریال های برتر ایرانی ژانر طنز محسوب می‌شود.

12. سریال ایرانی تلویزیونی شب های برره

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی اجتماعی سیاسی

فهرست سریال های برتر ایرانی را با سریالی نام‌آشنا ادامه می‌دهیم. مهران مدیری بعد از ساخت پاورچین، نقطه‌چین را ساخت و در ادامه سراغ سریالی به نام شب‌های برره رفت. این سریال به شکل خارق‌العاده‌ای هم عادات و فرهنگ‌های غلط مردم ایران را به طنز به باد انتقاد بگیرد و هم توانست مسئولین و نظام اداری کشور را  به طورز بسیار جدی مورد نقد قرار بدهد.

شب‌های برره در کمدی هم چیزی کم نداشت و در کنار حرف‌های مهمش، به خوبی مخاطبان را می‌خنداند. این مجموعه  در سایت آی ام دی بی از کاربران ایرانی بالاترین امتیاز را دریافت کرده و برترین سریال ایرانی نام گرفته است. شبهای برره ،یکی از تماشایی‌ترین و بهترین سریال های ایرانی، در حدود 92 قسمت ساخته و پخش شده و درحالیکه ادامه داشت، به یکباره توقیف و از آنتن شبکه سوم سیما برای همیشه گرفته شد.

13. سریال برتر ایرانی متهم گریخت

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی / سریال های مناسبتی ماه رمضان / سریال های رمضان / بهترین سریال ماه رمضان

 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: رضا عطاران
 • ژانر: کمدی موقعیت خانوادگی

داستان زندگی هاشم‌آقا اگزوزساز شریفی که برای امرار معاش و به دلیل ناتوان بودن در زمینه اگزوزسازی به تهران مهاجرت می‌کند، جانمایه قصه‌ی دومین سریال مناسبتی رضا عطاران بود. رضا عطاران یک سال پس از موفقیت سریال خانه به دوش، متهم گریخت را در همان حال و هوا ساخت و عجیب اینکه این مجموعه هم با استقبال کم‌نظیری از سمت مردم مواجه شد. به احتمال بسیار زیاد، ماندگارترین و به یادماندنی‌ترین نقش مرحوم سیروس گرجستانی، همین نقش هاشم‌آقا در سریال متهم گریخت است.

14. سریال ایرانی تلویزیونی او یک فرشته بود

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی / سریال های ماه رمضان / بهترین سریالهای ماه رمضان / پرطرفدار ترین سریال ماه رمضان

 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • ژانر: درام ماورایی

او یک فرشته بود اولین سریال تلویزیونی است که ماجرهای ماورایی و در اصل حضور شیطان در زندگی انسان و منحرف شدن او را به تصویر می‌کشید. جوانی به نام بهزاد که به ایمان خود بسیار مطمئن و مغرور است توسط خداوند مورد آزمون قرار می‌گیرد و حضور شیطان در زندگی او سبب فروپاشی مادی و معنوی زندگی‌اش می‌شود.

بهاره افشاری در این سریال در نقش شیطان ظاهر می‌شد، به همین دلیل هنوز هم خیلی‌ها او را با نقش شیطان به یاد دارند. او یک فرشته بود به دلیل طرح موضوعی ماورایی مذهبی و همچنین داستانی جذاب، با استقبال بسیار خوب مخاطبان در رمضان سال 84 رو‌به‌رو شد. این سریال اولین و برترین سریال ایرانی دهه 80 است که به این موضوع می‌پردازد.

15. سریال برتر ایرانی نرگس

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1385
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • ژانر: درام خانوادگی

اولین مجموعه‌ی تلویزیونی درام که بصورت نودقسمتی و شبانه روی آنتن تلویزیون رفت و این سبک از سریال های ایرانی را باب کرد، سریال نرگس به کارگردانی سیروس مقدم بود. این سریال داستان دو خواهر به نام‌های نرگس و نسرین بود که به همراه مادر خود زندگی می‌کردند. نسرین دختر کوچک خانواده است و آشنایی او با بهروز پسر پولدار از طبقه اجتماعی متفاوت و مخالفت‌های شوکت، پدر بهروز باعث شروع قصه‌ای جذاب و پرفراز و نشیب می‌شود که مخاطبان زیادی را با خود درگیر می‌کند.

این مجموعه در زمان پخش با اقبال بسیاری مواجه شد و یکی از اتفاقات مهم و دردناک آن مرگ پوپک گلدره بازیگر نقش نرگس در میانه فیلمبرداری بود که گروه سازنده ناچار شدند ستاره اسکندری را جایگزین مرحوم گلدره کنند. این جایگزینی از محبوبیت سریال نکاست و سریال نرگس همچنان یکی از پربیننده‌ترین سریال های برتر ایرانی باقی ماند.

16. سریال ایرانی تلویزیونی میوه ممنوعه

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی / سریال های مناسبتی ماه رمضان / سریال های رمضان / بهترین سریال ماه رمضان

 • سال پخش: 1386
 • کارگردان: حسن فتحی
 • ژانر: درام خانوادگی

میوه ممنوعه دومین سریال مطرح و پرمخاطب حسن فتحی در مدیوم تلویزیون است. سریالی عاشقانه عارفانه که به خطوط قرمز نزدیک می‌شد و شاید اگر درایت مدیران تلویزیون نبود، در آن زمان به پخش نمی‌رسید یا بخش زیادی از آن دچار سانسور و ممیزی می‌شد. سریال درباره یک شخصیت مومن و متدین به نام حاج یونس فتوحی است که پس از سال‌ها زندگی با عزت و تقوا با همسرش قدسی، ایمان خود را در معرض آزمون الهی می‌بیند و به یکباره عاشق هستی دختر زیبا و جوان  رقیب کاری‌اش می‌شود.

از طرف دیگر با وجود اینکه حاج یونس فرزندان خود را با نان حلال بزرگ کرده، پسر بزرگش جلال با رندی و حیله‌گری سعی در اندوختن مال حرام دارد و رفته رفته خانواده با ایمان فتوحی در مسیر شیطان قرا می‌گیرد و آلوده می‌شود. میوه ممنوعه علاوه بر فیلمنامه‌ای پرفراز و فرود و جذاب، بازی‌های درخشانی هم دارد. علی نصیریان، امیر جعفری و هانیه توسلی در این سریال یکی از بهترین بازیهای کارنامه‌ی کاری خود را به نمایش گذاشته‌اند. این سریال که می‌توانیم آن را برترین سریال ایرانی آن زمان بدانیم، با الهام از داستان شاه لیر ساخته شده است.

17. سریال برتر ایرانی اغما

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی / سریال های مناسبتی ماه رمضان / سریال های رمضان / بهترین سریال ماه رمضان

 • سال پخش: 1386
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • ژانر: درام ماورایی

دومین سریالی که در آن به شکل کاملا مستقیم به حضور شیطان و مسائل ماورایی در زندگی انسان اشاره می‌شود، سریال اغما به کارگردانی سیروس مقدم است. دکتر پژوهان با بازی امین تارخ پزشکی حاذق و باتقوا و رئوف است اما بر اثر خطایی که از او سر می‌زند، در مسیر آزمون خداوند قرار می‌گیرد و شیطان در قالب دوستی قدیمی به نام الیاس با او هم‌خانه و هم‌سفره می‌شود. از این به بعد است که رفتارها و خلقیات دکتر پژهان تغییر می‌کند و راه شیطان را به پیش می‌رود.این سریال هم از جمله سریال های ایرانی ماندگار تلویزیون است بطوریکه هنوز هم خیلی‌ها حامد کمیلی را با نقش شیطان و به نام الیاس می‌شناسند.

18. سریال ایرانی تلویزیونی ترش و شیرین

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون / سریال های نوروزی / سریال های نوروز / سریال های مناسبتی نوروزی

 • سال پخش: 1386
 • کارگردان: رضا عطاران
 • ژانر: کمدی موقعیت خانوادگی

ترش و شیرین سومین سریال مناسبتی رضا عطاران و در همان حال و هوای سریال‌های رمضانی‌اش و از محبوب‌ترین سریال های برتر ایرانی است. ترش و شیرین که در نورور 86 روی آنتن شبکه سه رفت و خوانندگی تیتراژ آن را رضا عطاران و محسن نامجو برعهده داشتند، قصه نصرت زن ترشی فروشی بود که مردی به نام جهانگیر که همسر خود را از دست داده به هنگام خرید ترشی و هم‌صحبت شدن با او، به او علاقه مند می‌شد و از او تقاضای ازدواج می‌کرد.

در ادامه ماجرای ازدواج این دو نفر و مخالفت فرزندان آنها کار را برایشان سخت می‌کرد و موقعیت‌های بامزه و کمدی رقم می‌خورد. عطاران در این مجموعه هم مانند خانه به دوش و متهم گریخت، از همان تیم بازیگران قبلی‌اش استفاده کرده بود.

19. سریال جذاب مرد هزارچهره

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون / سریال های نوروز 1400 / سریال های نوروزی

 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی اجتماعی

سریال مرد هزارچهره یکی دیگر از سریال های برتر ایرانی است. در ادامه همکاری‌های موفق مهران مدیری و پیمان قاسم‌خانی، این دو نفر ساخت سریال ویژه شبکه سه را برای نوورز 87 آغاز کردند. داستان سریال مرد هزار چهره درباره فردی باوجدان، منضبط و قانون‌مدار به نام مسعود شصتچی بود که بر اثر اشتباهات خودش و حمایت و تشویق دیگران در موقعیت‌های شغلی حساس قرار می‌گرفت و همه چیز را به هم می‌ریخت و در انتها از آنجا می‌گریخت و دوباره در چاهی دیگر می‌افتاد.

بنا بر اعلام خود قاسم‌خانی و حتی تیتراژ سریال، قصه این مجموعه، اقتباسی آزاد از رمان پخمه‌ی عزیز نسین طنز نویس ترکیه‌ای است. مرد هزار چهره با بازی درخشان مهران مدیری یکی از سریال های ایرانی ماندگار و محبوب تلویزیون شد و آنقدر مردم از این مجموعه استقبال کردند که مدیری تصمیم گرفت فصل دوم آن را هم با عنوان مرد دو هزار چهره بسازد. در دو فصل این سریال با قشرهای مختلفی همچون پزشکان، پلیس، هنرمندان و فوتبالیست‌های شوخی‌های تند و تیزی شد که اعتراضات عده‌ای را در بر داشت. این سریال همچنان در نظر بسیاری از مردم، برترین سریال ایرانی است.

20. سریال ایرانی تلویزیونی سه در چهار

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: مجید صالحی
 • ژانر: کمدی خانوادگی

سه در چهار اولین ساخته مجید صالحی در مقام کارگردان بود که البته رد پای رضا عطاران هم در فیمنامه آن و هم در سبک کارگردانی و لحن دیده می‌شد. سه در چهار به قدری تماشایی  و ساده از آب درآمده بود که تاکنون بارها از تلویزیون پخش شده است و هر بار هم با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو می‌شود. قصه‌ی این سریال درباره دو خانواده موزی و املشی است که به دلیل مشکلات مالی تصمیم می‌گیرند در یک خانه زندگی کنند و یک شرکت نظافتی خدماتی بزنند اما آشنایی با فردی به نام مهندس زندگی آنها را دگرگون می‌کند.

21. سریال جذاب ترانه مادری

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1387
 •  کارگردان: حسین سهیلی زاده
 • ژانر: درام عاشقانه

ترانه مادری سریالی به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده درباره دو پسرعموی کنکوری 18 ساله است که با وجود ارتباط فامیلی نزدیک، اما به دلیل اختلاف خانواده‌هایشان سال‌هاست با هم رفت و آمدی ندارند. این دو پسر از یک دانشگاه در تهران قبول و حالا بعد از سال‌ها با اخلاق و رفتارهای هم بیشتر آشنا می‌شوند.

همکلاسی شدن این دو پسرعمو، باعث می‌شود آنها با جستجو در گذشته خود با حقایق جدیدی آشنا شوند و در انتها متوجه می‌شوند با هم برادرند و پدر و مادر واقعی‌شان از دنیا رفته‌اند و خانواده‌هایشان سالهاست آنها را از هم پنهان می‌کرده‌اند. این درام عاشقانه که در آن چهره‌های جدیدی چون محسن افشانی، سیاوش خیرابی و بیتا سحرخیز برای اولین بار مقابل دوربین می‌رفتند از جمله بهترین سریالهای ایرانی خانوادگی تلویزیون محسوب می‌شود.

22. سریال ایرانی تلویزیونی یوسف پیامبر (ع)

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1387
 •  کارگردان: فرج الله سلحشور
 • ژانر: تاریخی مذهبی

برترین سریال ایرانی مذهبی نیمه دوم دهه 80 ، قطعا سریال یوسف پیامبر (ع) است. فرج الله سلحشور این سریال را بر اساس داستان مشهور قرآنی حضرت یوسف ساخت و مصطفی زمانی برای اولین بار در این سریال بازی مقابل دوربین را تجربه کرد. زمانی در این مجموعه در نقش حضرت یوسف ظاهر شد و محمود پاک نیت  و کتایون ریاحی هم کاراکترهای حضرت یعقوب و زلیخا را ایفا کردند. ماجرای این سریال از زمان کودکی و به چاه افتادن او شروع می‌شد و با نمایش تصاویر دوران جوانی، نوجوانی، نبوت و زندانی شدنش، تا لحظه دیدار پدرش حضرت یعقوب ادامه داشت.

در انتهای مجموعه هم معجزه جوان شدن زلیخا رخ می‌داد. این سریال مخاطبان پرو پاقرص زیادی در میان علاقه‌مندان به داستان‌های تاریخی و قرآنی برای خود دست و پا کرده بود و تاکنون بارها از شبکه‌های مختلف تلویزیون بازپخش شده است. همچنین سریال یوسف پیامبر از معدود سریال های ایرانی است که توسط چندین شبکه خارجی خریداری و پخش شده است. این سریال در میان محبوب ترین سریال های ایرانی از جایگاه بالایی برخوردار است.

23. سریال جذاب بزنگاه

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون / سریال های ماه رمضان / سریال های ماه مبارک رمضان / سریال های طنز ماه رمضان

 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: رضا عطاران
 • ژانر: کمدی موقعیت خانوادگی

آخرین حضور رضا عطاران در تلویزیون به عنوان کارگردان، سریال بزنگاه بود که با آثار قبلی او تفاوت داشت و شوخی‌های آن سبب شد که این مجموعه با ممیزی‌های فراوان رو‌به‌رو شود. بزنگاه داستان پیرمردی به نام اوس احمد نانوای معتمد و شریف محله بود که به هنگام پخت نان و در همان نانوایی سکته می‌کند و می‌میرد. بعد از این اتفاق فرزندانش دور هم جمع می‌شوند تا مراسم ختمی آبرومند برای او برگزار کنند و از طرفی تکلیف ارث و میراثش را هم مشخص کنند. اما با مسائل پیچیده‌تری مواجه می‌شوند و مدام در موقعیت‌های کمیک قرار می‌گیرند.

بنا بر اعلام خود عطاران و عوامل این سریال، این مجموعه با ممیزی‌های فراوان روانه آنتن شد و حتی قسمت‌های انتهایی آن هم به کلی تغییر کرد. همه‌ی این ناملایمات باعث شد رضا عطاران برای همیشه از تلویزیون برود و دیگر تمایلی به همکاری با صدا‌‌و‌سیما هم نداشته باشد. شاید اگر این اتفاق نمی‌افتاد، لیست سریال های برتر ایرانی بسیار طولانی‌تر میشد.

24. سریال های ایرانی هوش سیاه 1 و 2

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1389 و 1392
 • کارگردان: مسعود آب‌پرور
 • ژانر: پلیسی جنایی

مسعود آب‌پرور سابقه خوبی در ساخت و نگارش آثار پلیسی معمایی داشت، در سال 1389 با هوش سیاه سبک جدیدی از سریال‌های پلیسی را وارد تلویزیون کرد. سریال های ایرانی پلیسی تا قبل از هوش سیاه بیشتر درگیر قاچاق موادمخدر و قتل و سرقت بودند، اما در هوش سیاه یک ضدقهرمانی درست و حسابی و قدر با هوش خارق‌العاده‌ی خود به سیستم‌های اطلاعاتی نفوذ و ضمن جاسوسی و جنایت، به راحتی رد خود را پاک می‌کرد. این سریال برترین سریال ایرانی دهه 80 بود که به موضوع جرایم سایبری می‌پرداخت.

البته در کنار خط اصلی داستان این سریال، به تعدادی از جرایم رایانه‌ای و مجازی هم اشاره می‌شد که در نوع خود جالب بود. یکی از دلایل استقبال بسیار زیاد مخاطبان از هوش سیاه، وجود یک پلیس قدرتمند با بازی حسین یاری و یک خلافکار باهوش با بازی کیکاووس یاکیده بود. در ادامه فصل اول و به دلیل اقبال زیاد از این مجموعه، فصل دوم آن هم با ساختاری مشابه سریال فرار از زندان ساخته شد که آن هم بیننده فراوانی را به خود جذب کرد و تبدیل به یکی از سریال های برتر ایرانی شد.

25. سریال تاریخی ایرانی مختارنامه

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1389
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • ژانر: تاریخی حماسی

معرفی سریال های برتر ایرانی دهه 80 را با سریال مختارنامه به پایان می‌بریم. در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود، صدا و سیما یکی از سریال های ایرانی ماندگار خود را روی آنتن شبکه یک برد. ماجرایی که داود میرباقری آن را با تعداد زیادی از بهترین‌های سینما و تلویزیون ایران روایت می‌کرد. مختارنامه به مقاطع حساس و مهمی از زندگی مختار ثقفی می‌پرداخت و در بخش‌های انتهایی واقعه عاشورا و قیام مختار برای گرفتن انتقام سیدالشهدا از بنی امیه را به تصویر می‌کشید.

مختارنامه هم جزو آن دسته از سریال های ایران است که به دفعات به شکل مینی سریال، فیلم سینمایی و مجموعه کامل از شبکه‌های مختلف سیما تکرار شده است. این سریال برترین سریال ایرانی است که به واقعه عاشورا پرداخته است.

بهترین سریال های ایرانی تلویزیون در دهه 90

دهه 90، با محدودیت‌ها و ممیزی‌های عجیب و غریب تلویزیون آغاز شد و بسیار از کارگردانان خلاق و مطرح تلویزیون، از این رسانه کوچ کردند و عطای کار در صدا‌و‌سیما را به لقایش بخشیدند. در دهه 90 تعداد آثاری که بتوانند بصورت میلیونی با مخاطبان ارتباط برقرار کنند، به سختی به تعداد  انگشتان دو دست می‌رسد.

1. سریال برتر ایرانی ساختمان پزشکان

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1390
 • کارگردان: سروش صحت
 • ژانر: کمدی اجتماعی

فهرست سریال های برتر ایرانی دهه 70 را یا سریالی طنز و دوست‎‌داشتنی آغاز می‌کنیم. در اوایل دهه نود، سروش صحت با فیلمنامه‌ای از پیمان و مهراب قاسم‌خانی یک کمدی اجتماعی درجه یک ساخت. این مجموعه که خانم شیرزاد آن نقل محافل شده بود و همه در خیابان و کوچه و بازار تکیه‌کلام‌های او را تقلید می‌کردند، ماجرای زندگی دکتر نیما افشار بود که در یک ساختمان پزشکان مشغول به فعالیت و مشاوره‌های روانشناختی بود. هر اپیزود از این سریال، بخشی از مشکلات فرهنگی اجتماعی مردم ایران و مسئولین را با نگاهی انتقادی  طنز به تصویر می‌کشید.

2. سریال های ایرانی پایتخت

برترین سریال های ایرانی / بهترین سریال نمایش خانگی / برترین سریالهای ایرانی / اسامی سریال های ایرانی سریال های جذاب ایرانی / سریال های نوروزی / سریال های نوروز / سریال های مناسبتی نوروزی

 • سال پخش: 1399-1390
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • ژانر: کمدی خانوادگی

پایتخت قطعا یکی از سریال های برتر ایرانی دهه اخیر و یکی از ماندگارترین سریال های ایرانی تاریخ تلویزیون است که نزدیک به یک دهه (در مقاطع مختلف) روی آنتن تلویزیون بوده و هنوز هم زمزمه‌های ساخت فصل هفتم آن وجود دارد. این سریال که اولین مجموعه شش فصلی صدا‌و‌سیما به حساب می‌آید، ماجرای خانواده نقی معمولی و پسرخاله‌اش ارسطو عامل است و پیرامون اتفاقات کمدی و شیرینی است که برای خانواده و دوستانشان رخ می‌دهد. آخرین فصل از پایتخت نوروز 99 از شبکه یک تلویزیون پخش شد و با توجه به استقبال مردم و علاقه تلویزیون و سازندگانش، احتمال دارد رمضان سال 1400 یا نوروز 1401 فصل هفتم آن ساخته و پخش شود. بسیاری از علاقمندان به سریال‌های تلویزیونی، سریال پایتخت را برترین سریال ایرانی می‌دانند.

3. سریال جذاب ایرانی دودکش

سریال های ماه رمضان / بهترین سریالهای ماه رمضان / پرطرفدار ترین سریال ماه رمضان

 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • ژانر: کمدی خانوادگی

دودکش را شاید بتوان تنها سریال رمضانی موفق و بسیار محبوب دهه نود و از سریال های برتر ایرانی نامید. محمدحسین لطیفی که سابقه ساخت سریال های تلویزیونی بسیار موفق و ماندگاری را در کارنامه دارد، در رمضان سال 92 سریال خانوادگی دودکش را با رگه‌های کمدی برای شبکه یک سیما ساخت. این سریال ماجرای زندگی خانواده‌های مشتاق و سوزنچیان بود که تلاش می‌کردند به کمک یکدیگر مخارج روزمره زندگی خود را تامین کنند و در این راه با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کردند و موقعیت‌های طنز شکل می‌گرفت.

4. سریال های ایرانی لیسانسه‌ها 1 و 2

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1396-1395
 • کارگردان: سروش صحت
 • ژانر: کمدی اجتماعی

معرفی سریال های برتر ایرانی را با سریال لیسانسه‌ها ادامه می‌دهیم. سروش صحت پس از ساخت چندین سریال متفاوت با سبکی جدید، بالاخره بهترین سریالش را با هوتن شکیبا و شخصیت درخشان حبیب ساخت. این سریال که لیسانسه‌ها نام داشت ماجرای زندگی و مشکلات سه جوان لیسانسه به نام‌های حبیب، مسعود و مازیار و خانواده‌هایشان بود. استقبال از این مجموعه سبب شد تا فصل دوم و سوم آن هم ساخته شود و بسیاری از جوایز جشن حافظ را در سال های 96 و 97 درو کند. فصل سوم این سریال با نام فوق‌لیسانسه‌ها تولید و پخش شد و با اعلام سروش صحت در انتهای فصل سوم برای همیشه به پایان رسید. توقف ساخت به موقع سبب شد این سریال بتواند همچنان برترین سریال ایرانی باقی بماند.

5. سریال های ایرانی نون خ 1 و 2

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1399-1398
 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • ژانر: کمدی خانوادگی

یکی از سریال های ایرانی محبوبی که به تازگی توجه مردم را به خود جلب کرده و از سریال های برتر ایرانی به حساب میآید، سریال نون خ و ماجرای نورالدین خانزاده و اقوام و هم‌ولایتی‌هایش است. سعید آقاخانی نوروز سال 98 با سریال نون خ مهمان خانه مخاطبان شد و کاراکترهای شیرین کرمانشاهی و کرد این سریال آنقدر به دل مردم نشست که بعد از مدت‌ها شاهد بودیم تکیه کلام‌های شخصیت‌های این سریال در میان مردم و در فضای مجازی دست به دست می‌شود. فصل دوم نون خ بلافاصله پس از فصل اول با طرح قصه زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب دوباره با لحنی طنز و جذاب مشکلات و معضلات این مردمان را به تصویر کشید تا نزد مخاطبان به یکی ازمحبوب ترین و بهترین سریال های ایرانی تبدیل شود. این سریال برترین سریال ایرانی است که به موضوع زلزله سرپل ذهاب پرداخته است.

محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

این روزها سریال‌ های نمایش خانگی طرفداران زیادی در میان علاقمندان به فیلم و سینما پیدا کرده است. در این قسمت از مقاله به پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی نگاهی داشته‌ایم و مطرح‌ترین سریال های نمایش خانگی پر مخاطب را برایتان معرفی می‌کنیم. مدیومی که از سال 90 کار خود را در کشورمان آغاز کرد و حالا با سرازیر شدن هنرمندان و سینماگران، به مهمترین موقعیت برای ساخت و پخش سریال های ایرانی تبدیل شده است.

1. سریال نمایش خانگی قلب یخی

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی / سریال پلیسی ایرانی / سریال پلیسی تلویزیون / سریال های پلیسی ایرانی / سریال پلیسی ایرانی معما

 • سال پخش: 1393-1389
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • ژانر: پلیسی، جنایی

قلب یخی دومین مجموعه در جدول پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی است. این مجموعه در 3 فصل تولید شده که کارگردانی دو فصل اول را محمدحسین لطیفی و فصل نهایی را سامان مقدم بر عهده داشته است. انتشار این مجموعه از سال 89 شروع و در سال 93 خاتمه یافت. داستان این مجموعه پلیسی حول محور چند آدم ربایی، قتل و مافیای عتیقه و مواد مخدر بود و بر اساس معماهایی که این وقایع را به یکدیگر پیوند می‌دهد، شکل می‌گرفت. فصل اول و دوم به دلیل پرداختن به مدل‌ها و مزون‌های لباس زیرزمینی و همچنین گروه‌های شیطان پرستی  و فراماسونری با جرح و تعدیل‌های زیادی از طرف وزارت ارشاد مواجه شد و همین امر سبب شد تا حامد عنقا و محمدحسین لطیفی داستان سریالشان را نیمه‌تمام رها کنند و عطای سریال‌سازی در شبکه نمایش خانگی را به لقایش ببخشند!

سریال ایرانی پلیسی / سریالهای پلیسی ایرانی /لیست سریال های پلیسی ایرانی /سریال پلیسی جدید ایرانی

اما تهیه‌کنده سریال تسلیم نشد و فصل سوم را با تیم جدید ساخت که با استقبال خوبی رو‌به‌رو و تبدیل به یکی از بهترین سریال های نمایش خانگی شد. هنرمندان بسیاری در این مجموعه ایفای نقش داشته‌اند. در فصل اول و دوم حمید فرخ‌نژاد، حمید گودرزی، الناز شاکردوست، مهراوه شریفی‌نیا، نسرین مقانلو و امین حیای ایفای نقش می‌کردند. اما با تغییر کارگردان و نویسنده در فصل سوم، بازیگران هم تغییر کردند و بزرگانی چون مهران مدیری، هدیه تهرانی، رضا عطاران، رضا کیانیان، طناز طباطبایی، امیر آقایی، هانیه توسلی و مازیار فلاحی بازیگران این مجموعه بودند.

2. سریال نمایش خانگی قهوه تلخ

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1390-1389
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی فانتزی تاریخی

قهوه تلخ دومین فیلم در فهرست بهترین سریال های نمایش خانگی است. مهران مدیری کارگردانی‌ست که کارنامه پرکاری در رده‌بندی پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی دارد. قهوه تلخ یکی از آثار این کارگردان نامی است که در سال انتشار خود، رکورد خارق‌العاده‌ای را ثبت کرد و بنا بر اعلام سازندگان و پخش‌کنندگان این اثر، تیراژهای عجیب و غریب 3 میلیونی داشت. فروش میلیونی قهوه تلخ درحالی قابل تقدیر و یک رکورد دست‌نیافتنی محسوب می‌شود که بدانیم سریال‌های پرطرفداری چون شهرزاد  و عاشقانه و همگناه در بهترین حالت فروش خود به سختی به بالای پانصد هزار نسخه رسیدند. شاید اگر در زمان پخش قهوه تلخ پلتفرم‌هایی مثل فیلیمو و نماوا وجود داشتند رکورد تماشای این پلتفرم‌ها با اختلاف دست قهوه تلخ بود! قهوه تلخ پرفروش ترین سریال نمایش خانگی است.

مهران مدیری در این مجموعه 102 قسمتی از گروه بازیگران همیشگی خود، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، برزو ارجمند، ساعد هدایتی، سعید پیردوست، سحر زکریا و فلامک جنیدی استفاده کرده است. قهوه تلخ مضمونی فانتزی تاریخی دارد و به داستان یک استاد تاریخ (نیما زند با بازی سیامک انصاری) می‌پردازد که در حین تحقیقات خود در زمان سفر کرده و به دوره‌ای که در مورد آن تحقیق می‌کرده است، پا می‌گذارد. ابتدا فکر می‌کند در رویا به سر می‌برد، اما پس از چندی با حقیقت کنار آمده و به زندگی در کنار درباریان نادانی که با آن‌ها مواجه شده است، تن در می‌دهد. طنز برنده سریال آن را تبدیل به برترین سریال ایرانی در شبکه نمایش خانگی کرد.

اگرچه این سریال فروش موفقی داشت، اما با حاشیه‌هایی نیز روبرو شد. تشکلی با عنوان «حامیان حیوان» به استفاده از پوست حیوانات در این مجموعه اعتراض کردند. همچنین اهدای جوایز قرعه‌کشی که برای خرید سی‌دی‌های این مجموعه تدارک دیده شده بود، با بدقولی‌های زیادی مواجه شد. برخی از منتقدان نیز داستان سریال را کپی کتاب «ماشالله خان در دربار هارون الرشید» به قلم ایرج پزشک‌زاد می‌دانند. قهوه تلخ از قسمت‌های میانی به بعد با ممیزی‌های فراوان وزارت ارشاد رو‌به‌رو شد و به دلیل توقیف و تعطیلی چندباره در نهایت بدون توزیع قسمت‌های پایانی به پایان رسید تا مخاطبان این اتفاق را لکه‌ای سیاه در کارنامه سازندگان آن بدانند.

3. سریال خانگی ایرانی ساخت ایران

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1391-1390
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • ژانر: کمدی معمایی

ساخت ایران یکی دیگر ازپرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی در ابتدای دهه 90 شمسی به شمار می‌آید. این مجموعه که در ژانر طنز و کارگردانی محمد حسین لطیفی (فصل اول) و برزو نیک‌نژاد (فصل دوم) ساخته شده، شامل 40 قسمت است. داستان در مورد دزد خرده‌پایی به نام غلامحسین ( با بازی امین حیایی) است  که یک پاسپورت پیدا کرده و طی ماجرایی با پاسپورت به پاریس سفر می‌کند و حوادث فیلم را رقم می‌زند. امین حیایی، محمدرضا گلزار، فرهاد اصلانی، پاملا الکیک، گوهر خیراندیش، الیکا عبدالرزاقی، بهنام تشکر، بهاره رهنما و پیر داغر از بازیگرانی هستند که در این مجموعه نقش‌آفرینی کردند.

استفاده از سوپراستارها در ساخت این سریال و دستمزد آن‌ها حواشی زیادی برای این مجموعه به همراه داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به دستمزد نجومی 800 میلیون تومانی محمدرضا گلزار اشاره کرد. پس از استقبال از فصل اول سریال و تبدیل شدن آن به یکی از بهترین سریال های نمایش خانگی، ساخت فصل دوم این سریال در سال 96 آغاز شد. فصل دوم ساخت ایران 22 قسمت بود و نتوانست موفقیتی که فصل اول آن کسب کرده بود را به دست آورد. با این حال این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر ساخت فصل سوم این سریال به گوش می‌رسد.

 4. سریال ایرانی پخش خانگی شاهگوش

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • ژانر: کمدی خانوادگی

در فهرست بهترین سریال های نمایش خانگی نام سریال شاهگوش نیز به چشم می‌خورد. شاهگوش مجموعه‌ نمایشی طنزی به کارگردانی سید داوود میرباقری و تولید شده در سال 92 است. داستان شاهگوش در مورد یک کله‌پز عاشق تیم استقلال است که دخترش یک خواستگار پرسپولیسی دارد. کله‌پز که با ازدواج دخترش مخالف است، طی یک تصادف کشته می‌شود و معمای مرگ ناگهانی او محور اصلی داستان را می‌سازد. بیشتر داستان سریال شاهگوش در کلانتری 110 ملت رخ می‌دهد و کاراکترهای بامزه لحظات مفرحی را برای تماشاگر فراهم می‌کنند.

فرهاد اصلانی، محسن تنابنده، مرجانه گلچین، حمیدرضا آذرنگ، احمد مهرانفر، طناز طباطبایی، شهرام حقیقت دوست، سیروس گرجستانی، الهام پاوه‌نژاد هانیه توسلی و رضا کیانیان از بازیگران این مجموعه هستند. این مجموعه جوایز زیادی از جمله تندیس بهترین بازیگر مرد برای محسن تنابنده در چهاردهمین جشن دنیای تصویر، تندیس بهترین بازیگر زن برای مرجانه گلچین، تندیس بهترین مجموعه تلویزیونی برای مهران برومند و یاس زرین بهترین بازیگر مرد برای محسن تنابنده را به همراه داشته و آن را به یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی تبدیل کرده است.

5. سریال شبکه خانگی شهرزاد

بهترین سریال های ایران / سریال های نمایش خانگی / بهترین سریال ایرانی / محبوب ترین سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1397-1394
 • کارگردان: حسن فتحی
 • ژانر: عاشقانه، تاریخی، جنایی

معرفی بهترین سریال های نمایش خانگی را با سریال شهرزاد ادامه می‌دهیم. در میان سریال‌های نامبرده، به جرئت می‌توان از شهرزاد به عنوان پرفروش‌ترین و پربیننده ترین سریال نمایش خانگی ایران یاد کرد. این مجموعه به کارگردانی حسن فتحی، کارگردان سریال‌های موفقی همچون شب دهم و مدار صفر درجه، در 3 فصل منتشر شد. داستان این سریال که در دوران مشروطه شکل می‌گیرد به عشق دو دانشجوی جوان می‌پردازد که به خواسته بزرگ‌آقا، یکی  از مردان بانفوذ آن دوره از یکدیگر جدا شده و سرنوشتی متفاوت با آنچه رویایش را در سر داشتند برایشان رقم می‌خورد. این سریال را می‌توانیم بهترین سریال خانگی ایرانی در ژانر تاریخی جنایی بدانیم.

علی نصیریان، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، پریناز ایزدیار و مصطفی زمانی نقش‌های اصلی را در این مجموعه ایفا کرده‌اند. جمع کثیری از بازیگران صاحب نام سینمای ایران همچون مهدی سلطانی، محمود پاک‌نیت، غزل شاکری، هومن برق‌نورد، گلاره عباسی، امیرجعفری، رامین ناصر نصیر، نسیم ادبی و … نیز نقش‌های فرعی را عهده‌دار بودند. سریال شهرزاد جوایزی همچون بهترین کارگردانی، بهترین مجموعه نمایش خانگی، بهترین فیلمنامه، بهترین موسیقی تیتراژ، بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرده است.

با وجود موفقیت هنری چشمگیر این سریال، در سال 95 حواشی پیرامون شفاف‌سازی منابع مالی شهرزاد به راه افتاد. چرا که محمد امامی، سرمایه‌گذار اصلی این مجموعه به جرم اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان بازداشت شده بود. بعد از گذشت چهار سال از آن ماجرا، هنوز هم پرونده مالی محمد امامی باز است و حاشیه‌ها حسن فتحی و عوامل اصلی شهرزاد را رها نمی‌کند.

6. سریال نمایش خانگی عاشقانه

سریال ایرانی پخش خانگی / سریال نمایش خانگی / بهترین سریال خانگی ایرانی / لیست سریالهای ایرانی / بهترین سریالهای ایرانی

 • سال پخش: 1395
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • ژانر: درام، معمایی

سریال عاشقانه یکی دیگر از جذاب‌ترین سریال های نمایش خانگی است. سریال 17 قسمتی عاشقانه سال 95 به کارگردانی منوچهر هادی در شبکه نمایش خانگی منتشر شد. اگرچه این سریال در ابتدا نامنظم منتشر می‌شد، اما به دلیل داستان جذاب و بازیگران مطرح مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد و پس از 8 قسمت، انتشار آن روال منظمی به خود گرفت و به یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی تبدیل شد.

داستان این سریال ایرانی روایتی موازی از زندگی چند خانواده با قصه‌های و مشکلات متفاوت است که در نقاطی به اشتراک می‌رسد. رضا، سهیل و پیمان سه دوست هستند که علاوه بر همکاری در یک شرکت ساخت تیزرهای تبلیغاتی، رفت آمد خانوادگی هم با یکدیگر دارند و در تلاشند با ساخت یک کلیپ تبلیغاتی ویژه برای عروسی یکی از مولتی‌میلیاردرهای تهران بتوانند مشکلات مالی خود و شرکت را جبران کنند.

در این میان حضور گیسو که ادعا می‌کند خواهر رضا از یک مادر دیگر است همه چیز را به هم می‌ریزد. محمدرضا گلزار، ساره بیات، مهناز افشار، حسین یاری، هومن سیدی، پانته‌آ بهرام، بهاره کیان‌ افشار، مسعود رایگان، فرزاد فرزین، حمیدرضا پگاه و یکتا ناصر از نقش آفرینان این مجموعه هستند. عاشقانه با وجود محبوبیت فراوان در دوران پخش، به دلیل عدم ارائه محتوا به بسترهای قانونی پخش فیلم و سریال مانند فیلیمو و فیلم‌نت با اختلافات و دستور قضایی مبنی بر جلوگیری از پخش آن از طریق فضای مجازی روبرو شد، اما بالاخره توانست خود را به انتها برساند و ناتمام رها نشود. پس از چند سال فصل دوم سریال عاشقانه، سریال گیسو نیز منتشر شد و توانست تبدیل به یکی از بهترین سریال های خانگی ایرانی شود.

7. سریال ایرانی مانکن

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1397
 • کارگردان: حسین سهیلی‌زاده
 • ژانر: درام، معمایی

آشنایی با محبوبترین سریال های نمایش خانگی را با سریال مانکن ادامه می‌دهیم. این مجموعه به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده محصول سال‌های 97-98 شبکه نمایش خانگی است که در یک فصل و 26 قسمت تولید شده است. نام قبلی سریال «سایه‌های بلند» بود که به خاطر ابهاماتی که وجود داشت، به مانکن تغییر پیدا کرد. مانکن یک ملودرام اجتماعی‌ست که به نابرابری اجتماعی و اقتصادی طبقه‌های مختلف جامعه و مقایسه آن‌ها می‌پردازد. دو شخصیت اصلی این فیلم که عاشق یکدیگر هستند، در مسیر عشق خود به خاطر مشکلات اجتماعی و اقتصادی با موانعی روبرو می‌شوند و حضور چندین دشمن بر سر راهشان سبب می‌شود قصه از میانه به بعد یک تم معمایی پلیسی هم پیدا کند.

سریال شبکه خانگی مانکن با وجود این که طرفداران زیادی پیدا کرد و تبدیل به یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی شد، اما از تیغ تیز منتقدان سینما در امان نماند. عده‌ زیادی از منتقدین محتوای آن را نامناسب و تقلیدی ناشیانه‌ای از فیلم‌های مشابه خارجی دانسته‌اند.محمدرضا فروتن، مریلا زارعی، امیرحسین آرمان، نازنین بیاتی، فرزاد فرزین، لیندا کیانی، حسین پاکدل، الهام پاوه‌نژاد، شبنم قلی‌خانی، نفیسه روشن، رضا توکلی، رابعه مدنی و بهشاد شریفیان از جمله بازیگرانی هستند که در این مجموعه حضور بهم رسانده‌اند.

8. سریال ایرانی پخش خانگی هیولا

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی / تیزر فصل دوم سریال هیولا

 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی سیاسی اجتماعی

در ادامه آشنایی با پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی سریال هیولا را داریم. سریال هیولا اثر مهران مدیری، کارگردان پرقدرت طنزپرداز ایرانی و بهترین سریال نمایش خانگی در سال 98 است. پخش این مجموعه از اردیبهشت 98 به صورت هفتگی در شبکه خانگی شروع شد. داستان هیولا در مورد یک معلم ساده، شریف و قانع است که وارد مسیر کلاهبرداری می‌شود. او که درستکاری و نان حلال برایش خط قرمز محسوب می‌شود، در جامعه فعلی ایران برای تامین معاش روزانه خود، بر اثر یک اتفاق و فراهم بودن بستر در جامعه انسانیت و شرافت خود را به تدریج از دست می‌دهد.

مهران مدیری در این سریال همچون سایر آثار طنزش انتقادات و کنایه‌های تند و تیز اقتصادی سیاسی اجتماعی را در دل اثرش جا داده و با زبان طنز مشکلات بزرگ و فسادهای حال حاضر کشور در بخش‌های مختلف را بیان می‌کند. یکی از نکات مهم این مجموعه، همکاری دوباره مهران مدیری و پیمان قاسم‌خانی بعد از ده سال بود که به یک اثر تماشایی منجر شد. فصل دوم سریال، با نام دراکولا نیز در حال پخش است که از دیدنی‌ترین سریال های نمایش خانگی به حساب می‌آید.

سری دوم سریال هیولا

مدیری در این مجموعه از بازیگران همیشگی خود فاصله گرفته و از فرهاد اصلانی، گوهر خیراندیش، شیلا خداداد، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، السا فیروزآذر، آزیتا ترکاشوند، علیرضا آقاخانی، چنگیز جلیلوند و محمد جعفرپور برای بازی استفاده کرده است. هیولا از بدو انتشار با استقبال همیشگی دوستداران آثار مدیری روبرو شده و رفته رفته در میان سایر علاقه‌مندان سینما و تلویزیون به یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی تبدیل شد.

9. سریال شبکه خانگی دل

سریال ایرانی / بهترین سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریال های شبکه نمایش خانگی

 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • ژانر: درام، معمایی

سریال دل یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی ایران است که پخش آن از آذر 1398 آغاز شده است. این سریال در سه روز ابتدایی پخش خود، رکورد تماشای آنلاین را شکست و با 13 میلیون و 440 هزار دقیقه تماشا، پرطرفدارترین سریال نمایش خانگی در میان تمام سریال های ایرانی محسوب می‌شود. داستان سریال درباره دختر و پسری است که خانواده‌های آن‌ها با ازدواج‌شان مخالف هستند؛ ولی بالاخره با هم ازدواج می‌کنند. اما درست در شب عروسی و درحالیکه به نظر می‌آید مشکلات رستا و آرش تمام شده است، رستا در لباس عروسی و در هنگام خروج از آرایشگاه ربوده می‌شود.

سریال نمایش خانگی دل توسط منوچهر هادی ساخته شده و در آن بازیگرانی مانند ساره بیات، حامد بهداد، یکتا ناصر، مهدی کوشکی و نسرین مقانلو ایفای نقش می‌کنند. این سریال از زمان آغاز به پخش، حواشی زیادی را هم با خود به همراه داشته است که بخشی از آن مربوط به سانسور پوشش بازیگران زن این سریال می‌شود. همچنین این سریال با وجود داشتن داستان جذاب و پر تعلیق، به دلیل کش پیدا کردن بیش از اندازه و پخش موزیک ویدیوهای بسیار در آن، با انتقادات بسیار زیاد مخاطبان و منتقدان رو به رو شد و خیلی‌های آن را توهین به شعور مخاطبان دانستند. برای آشنایی بیشتر با این سریال و حواشی آن می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

10. سریال نمایش خانگی همگناه

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون

 • سال پخش: 1399
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • ژانر: درام، معمایی

هم گناه هم یکی دیگر از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی است که پخش آن از اوایل اسفند 1398 آغاز شده است. داستان سریال درباره خانواده صبوری در تهران است که شغل خانوادگی پرورش گل و گیاه را دارند؛ ولی یکی از اعضای این خانواده (فریبرز با بازی پرویز پرستویی)، به این شغل مشغول نیست و افسر اداره آگاهی است که درگیر اتفاقاتی با نزدیکان خود می‌شود. فریبرز همسر و پسر خود را چندین و چند سال است که گم کرده و حالا بر اثر اتفاقی پسرش پیمان را پیدا می‌کند، غافل از اینکه پیمان حالا به سردسته یکی از باندهای جعل پول و اسکناس تبدیل شده است.

کارگردانی این سریال خانوادگی و اجتماعی را مصطفی کیایی بر عهده دارد که فیلم‌های مانند مطرب و چهار‌راه استانبول را در کارنامه دارد و این اولین تجربه او در شبکه نمایش خانگی است. بازیگران بزرگ و شناخته‌شده‌ای در این سریال حضور دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، محسن کیایی، هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی اشاره کرد. پرویز پرستویی بعد از بیش از 10 سال، دوباره در یک سریال ایرانی ایفای نقش کرده است. برای آشنایی با داستان و سایر اطلاعات سریال نمایش خانگی هم گناه، از بهترین سریال های نمایش خانگی، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

11. سریال نمایش خانگی آقازاده

سریال ایرانی / سریال های ایرانی / سریال های شبکه خانگی / سریالهای ایرانی تلویزیون/ سریال پلیسی ایرانی / سریال پلیسی تلویزیون / سریال های پلیسی ایرانی / سریال پلیسی ایرانی معما

 • سال پخش: 1399
 • کارگردان: بهرنگ توفیقی
 • ژانر: معمایی، ماجراجویی

سریال آقازاده، که از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی است، همانطور که از نامش پیداست در مورد افرادی است که با سوء استفاده از موقعیت و مقام خود دست به فساد گسترده و زد و بندهای غیراخلاقی می‌زنند. همانند پروژه پیشین حامد عنقا در شبکه نمایش خانگی، یعنی قلب یخی، داستان فیلم آقازاده پرفراز و نشیب و پرماجرا است.

سریال آقازاده داستان زندگی پرحاشیه یک آقازاده به نام نیما بحری (امیر آقایی) را روایت می‌کند. نیما که با تکیه بر پول و موقعیت سیاسی پدرش به تمام خواسته‌های خود رسیده و جاه‌طلبی‌اش حد و مرزی ندارد با زد و بندهای غیراخلاقی و دور زدن قوانین به دنبال برداشتن قدم‌های بزرگ‌تر است. پدر نیما، امیر بحری (مهدی سلطانی) یکی از مسئولینی است که قرار است در آینده نزدیک بر مسند وزارت بنشیند و او نیز مانند پسرش با باند بازی و توطئه قصد دارد تا رقبای خود را از سر راهش کنار بزند.

نیما در جریان فیلم آقازاده ،با تکیه بر پست آینده پدرش به دنبال آغاز یک پروژه عظیم، پولساز و البته غیرقانونی در زمین‌های شمال کشور است. اما در این مسیر با دختری به نام راضیه آشنا می‌شود و وقتی می‌خواهد همان بلایی که سر دختران دیگر آورده را بر سر او هم بیاورد، با حامد (نیروی اطلاعاتی امنیتی) رو‌به رو می‌شود. به هنگام تماشای بهترین و جذاب‌ترین سریال های نمایش خانگی، از این سریال غافل نشوید.

12. سریال دراکولا

پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: مهران مدیری
 • ژانر: کمدی

در میان پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی سریال دراکولا به کارگردانی مهران مدیری را داریم. این سریال در واقع دنباله‌ای بر سریال هیولا مهران مدیری است. سریال هیولا نیز یکی از بهترین سریال های نمایش خانگی است که پیش از این آن را معرفی کردیم. سریال دراکولا  مانند نسخه قبلی خود تبدیل به یکی از برترین و پرطرفدارترین سریال های ایرانی در شبکه خانگی شد. فیلمنامه سریال دراکولا را امیر برادران زیرنظر پیمان قاسم‌خانی نوشته است.

گرچه سریال دراکولا دنباله‌ای بر سریال هیولا است، اما تیم بازیگران آن بسیار تغییر کرده است. در سریال دراکولا شاهد هنرنمایی مهران مدیری، ویشکا آسایش، محمد بحرانی، نیما شعبان‌نژاد، سیما تیرانداز، گلاره عباسی و بهنام تشکر هستیم. داستان سریال با کامران کامروا آغاز می‌شود. او دوباره ازدواج کرده و به کلاهبرداری‌های جدید مشغول است. با وقوع یک اتفاق، راز کامروا فاش می‌شود. این سریال یکی دیگر از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی به کارگردانی مهران مدیری است.

13. سریال نمایش خانگی قورباغه

برترین سریال ایرانی

 • سال پخش: 1399
 • کارگردان: هومن سیدی
 • ژانر: جنایی، معمایی

یکی دیگر از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی سریال قورباغه است. سریال قورباغه اولین تجربه کارگردانی هومن سیدی در کارگردانی و نوید محمدزاده در نقش‌آفرینی در سریال های ایرانی شبکه خانگی است. فیلمبرداری این سریال از سال 98 آغاز شد و با شیوع کووید-19 دچار وقفه شد. درنهایت فیملبرداری سریال در تابستان 99 به اتمام رسید. انتشار این سریال خوب ایرانی در ابتدا با دستور قضایی متوقف شد، اما سرانجام در 3 دی 1399 از شبکه نماوا پخش شد.

سریال قورباغه یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی است که بازیگرانی چون صابر ابر، نوید محمدزاده، فرشته حسینی، سحر دولتشاهی، مهران غفوریان و هومن سیدی در آن بازی می‌کنند. داستان سریال با سه دوست آغاز می‌شود. این سه نفر با نام‌های رامین، فرید و جواد پس از دزدیدن یک اسلحه تصمیم می‌گیرند به خانه فردی ثروتمند به نام نوری دستبرد بزنند. اما در آنجا اتفاق خارق‌العادهای رخ می‌دهد که نشان از قدرت نوری دارد. برای آشنایی با سریال قورباغه، که از محبوب‌ترین سریال های نمایش خانگی طی سال‌های اخیر است، به این مقاله مرجعه کنید.

14. سریال ملکه گدایان

سریال های نمایش خانگی

 • سال پخش: 1399-1400
 • کارگردان: حسین سهیلی‌زاده
 • ژانر: خانوادگی، اجتماعی

سریال ملکه گدایان یکی از برترین و جذاب‌ترین سریال های شبکه نمایش خانگی است که پلتفرم فیلیمو مسئولیت پخش آن را برعهده دارد. حسین سهیلی‌زاده که پیش از در سریال آوای باران به موضوع تکدی‌گری پرداخته بود، این بر نیز این موضوع را عنصر اصلی سریال خود قرار داده است. سهیلی‌زاده در سریال قشنگ ایرانی ملکه گدایان به تکدی‌گری سازمانی، مواد مخدر و باند مخوف آن می‌پردازد. در کنار این موضوعات داستان عاشقانه چند جوان نیز روایت می‌شود.

این سریال که یکی از محبوب‌ترین سریال های نمایش خانگی ایرانی است با نقش‌آفرینی بازیگرانی جون باران کوثری، رویا نونهالی، فرزاد فرزین، آرمان درویش، و پانته‌آ بهرام بسیار تماشایی شده است. در ابتدا قرار بود این سریال یک سریال 30 قسمتی باشد، اما پس از مدتی معلوم شد با یک سریال 39 قسمتی روبرو هستیم. فصل اول سریال با 19 قسمت به پایان رسید، و پخش 18 قسمت فصل دوم نیز آغاز شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فصل دوم سریال ملکه گدایان به [این مقاله] مراجعه کنید.

15. سریال می خواهم زنده بمانم

سریال های برتر ایرانی

 • سال پخش: 1399-1400
 • کارگردان: شهرام شاهحسینی
 • ژانر: خانوادگی، عاشقانه

فهرست بهترین سریال های نمایش خانگی را با سریال عاشقانه می‌خواهم زنده بمانم، ادامه می‌دهیم. شهرام شاه‌حسینی، که پیش از این سریال تاوان را از او دیده‌ایم، کارگردانی این سریال را نیز برعهده دارد. سریال میخواهم زنده بمانم یکی از محصولات اختصاصی پلتفرم فیلیمو و از محبوب‌ترین سریال های خانگی این شبکه است. این سریال در سکوت کامل خبری فیلمبرداری شد و علیرغم انتشار تصاویر بازیگران، تاریخ دقیقی برای پخش سریال اعلام نشده بود. سرانجام قسمت اول سریال در 4 اسفند 99 در شبکه فیلیمو منتشر شد.

در این سریال خانوادگی و عاشقانه که در دهه 60 روایت می‌شود بازیگرانی چون سحر دولتشاهی، حامد بهداد، پدرام شریفی،مهران احمدی و علی شادمان بازی می‌کنند. داستان سریال اندکی پس از پایان جنگ ایران و عراق روایت می‌شود. هما حقی همراه نامزدش نادر و خانواده هما قصد دارند تولدی برای پدر خانواده بگیرند. در شب تولد درحالی که همه منتظرند پدر را غافلگیر کنند، با ورود پدر و دستگیری او به جرم حمل موادمخدر همه خانواده سورپرایز می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سریال میخواهم زنده بمانم، که از  جدیدترین و پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی است، به این مقاله مراجعه کنید.

16. سریال زخم کاری

بهترین سریال های ایرانی

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • ژانر: نیو نوآر، اجتماعی

سریال زخم کاری یکی از جدیدترین سریال های نمایش خانگی است که پخش آن از 14 خرداد 1400 از پلتفرم فیلیمو آغاز شده است. این سریال در واقع اقتباسی از رمان “بیست زخم کاری” به قلم محمود حسینی‌راد است. سریال زخم کاری پس از انتشار نشان داد در جذب نگاه مخاطب خوب عمل کرده و توانست تبدیل به یکی از پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی شود.

موضوع اصلی سریال، حرص و طمع است. در سریال می‌بینیم که مالک مالکی به عنوان مذاکره‌کننده در یک شرکت بزرگ، که متعلق به عموی همسرش است، کار می‌کند. همسر مالک از موقعیت او راضی نیست. مالک مسئول بستن یک قرارداد مهم با یک شرکت نروژی می‌شود، او در این امر بسیار عالی عمل می‌کند اما …. .

داستان جذاب و پرکشش سریال زخم کاری در کنار بازیگران مطرح و عالی سبب شده این سریال تبدیل به یکی از سریال های برتر ایرانی شود. از بازیگران این سریال می‌توانیم به جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، هانیه توسلی، سعید چنگیزیان و سیاوش طهمورث اشاره کنیم.

سخن پایانی

رشد شبکه نمایش خانگی و افزایش چشمگیر مخاطب آن در ایران موجب شده است سیل تهیه کنندگان و فیلم‌سازان ایرانی به سوی فعالیت در این عرصه روان شود و از آن رقیبی جدی برای سینما و تلویزیون ساخته است. در این مقاله مروری داشتیم بر محبوب ترین و بهترین سریال های ایرانی و همچنین قسمت ویژه‌ای را به پرطرفدارترین سریالهای شبکه خانگی در طول حدود 1 دهه اخیر اختصاص دادیم. به نظر شما بهترین سریال های ایرانی دهه های 60، 70، 80 و 90 ایران کدام‌ها هستند؟ درباره سریال های نمایش خانگی ایرانی چطور؟ نظر خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.