فیلم های جشنواره فیلم ونیز 2021 | تاریخ برگزاری و برندگان احتمالی

 

جشنواره فیلم ونیز یکی از مهمترین رخدادهای سینمایی دنیا است. جشنواره ونیز 2021 اواخر تابستان برگزار می‌شود. فیلم‌های حاضر در این جشنواره معرفی شده‌اند.

جشنواره ونیز به انگلیسی Venice Film Festival، یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های دنیا و یکی از 3 جشنواره بزرگ فیلم اروپا، در کنار جشنواره فیلم کن و جشنواره فیلم برلین است. فستیوال فیلم ونیز 2021 به زودی برگزار می‌شود و گمانه‌زنی‌ها در مورد آثار شرکت‌کننده در این جشنواره آغاز شده است. تاریخ برگزاری جشنواره ونیز 2021 از 1 تا 11 سپتامبر 2021 برابر با 10 تا 20 شهریور 1400 اعلام شده است. این جشنواره قدمتی 88 ساله دارد و مهمترین جایزه آن جایزه شیر طلایی است که به بهترین فیلم تعلق می‌گیرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

فیلم های جشنواره ونیز ۲۰۲۱

به تازگی فیلم‌های حاضر در بخش رقابت جشنواره فیلم ونیز مشخص شدند.

فیلم های بخش اصلی جشنواره:

 • مادران مشابه (Madres Paralelas) پدرو آلمودوار
 • مونالیزا و ماه خونین (Mona Lisa and the Blood Moon) آنا لیلی امیرپور
 • دنیایی دیگر (Un Autre Monde) استفن بریزه
 • قدرت سگ (The Power of the Dog) جین کمپیون
 • آمریکای لاتین (America Latina) دامیانو و فابیو دی اینوسنزو
 • رویداد (L’Evénement) آدری دیوان
 • مسابقه رسمی (Competencia Oficial) گاستون دپارت و ماریانو کان
 • حفره (Il Buco) میکل‌آنجلو فرامارتینو
 • غروب آفتاب (Sundown) میشل فرانکو
 • توهمات گمشده (Illusions Perdues) خاویر جیانولی
 • دختر گمشده (The Lost Daughter) مگی جیلنهال
 • اسپنسر (Spencer) پابلو لارین
 • جا خوردن (Freaks Out) گابریل ماینتی
 • اینجا می خندم (Qui Rido Io) ماریو مارتونه
 • درباره کار: گمشده ۸ (On the Job) اریک ماتی
 • هیچ ردی نگذار (Leave No Traces) جان ماتوزیسکی
 • کاپیتان وولکونوگف فرار کرد (Captain Volkonogov Escaped) ناتاشا مرکولوا و الکسی چوپوف
 • شمارنده کارت (The Card Counter) پل شریدر
 • دست خدا (The Hand Of God) پائولو سورنتینو
 • انعکاس (La Caja) والنتین واسانوویچ
 • جعبه (Reflection) لورنزو ویگاس

اخبار جشنواره ونیز 2021

تاریخ برگزاری جشنواره فیلم ونیز 2021

جشنواره ونیز معمولا اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر برگزار می‌شود. شروع جشنواره ونیز 2021 از 1 سپتامبر (10 شهریور) است و پس از 10 روز در 11 سپتامبر (20 شهریور) به پایان می‌رسد. این جشنواره به صورت کاملا فیزیکی در جزیره لیدو در ساحل ونیز برگزار می‌شود. بلیط‌های آن نیز از ماه آگوست برای فروش در سایت رسمی جشنواره قرار می‌گیرند.

هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز

فراخوان فستیوال فیلم ونیز از 18 ژانویه 2021 (29 دی 1399) آغاز شد. هدف از برگزاری جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ افزایش آگاهی و ارتقا سینما در همه اشکال آن از جمله هنر، سرگرمی و به عنوان یک صنعت، در فضایی آزاد و با گفتگو است. آخرین مهلت ارسال آثار 16 آگوست 2021 (25 مرداد 1400) اعلام شده است. نام داوران جشنواره فیلم ونیز هنوز اعلام نشده، اما بونگ جون هو (Bong Joon Ho)، داوری از کره جنوبی و خالق فیلم Parasite (2019)، به عنوان رئیس هیئت داوران انتخاب شده است.

فیلم های جشنواره فیلم ونیز 2021 | تاریخ برگزاری و برندگان احتمالی

جوایز جشنواره فیلم ونیز

جشنواره ونیز 2021 همانند دوره‌های قبلی جشنواره، چندین جایزه مختلف دارد. برندگان جشنواره فیلم ونیز با توجه به بخشی که در آن شرکت کرده‌اند ممکن است جایزه شیر طلایی، جایزه شیر نقره‌ای یا جام ولپی را از آن خود کنند. برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ در آخرین روز جشنواره، یعنی 11 سپتامبر (20 شهریور) اعلام خواهند شد.

جایزه شیر طلایی (Golden Lion)

جایزه شیر طلایی باارزش‌ترین و مهمترین جایزه جشنواره ونیز است. این جایزه به بهترین فیلم شرکت‌کننده در بخش اصلی مسابقه اهدا می‌شود. جایزه شیر طلایی اولین بار در سال 1949 به فیلم Manon تقدیم شد. در سال‌های گذشته فیلم Nomadland (2020)، فیلم Joker (2019) و فیلم Roma (2018) برنده این جایزه شده‌اند.

برندگان جشنواره فیلم ونیز

در سال 1970 دومین جایزه شیر طلایی معرفی شد. این جایزه افتخاری به افرادی تعلق می‌گیرد که سهم به سزایی در پیشرفت سینما داشته‌اند. یکی از برندگان جشنواره فیلم ونیز 2021، که از هم‌اکنون نامش اعلام شده، روبرتو بنینی (Roberto Benigni) است. این کارگردان و بازیگر ایتالیایی که احتمالا او را با فیلم Life Is Beautiful به خاطر دارید، در جشنواره فیلم ونیز 2021 برنده جایزه شیر طلایی به پاس یک عمر دستاورد هنری شده است.

شیر نقره ای (Silver Lion)

امروزه جایزه شیر نقره‌ای به بهترین کارگردانی در بخش اصلی مسابقه تعلق می‌گیرد. البته این قانون از سال 1998 وضع شده و پیش از آن، بین سال‌های 1953 تا 1994، جایزه شیر نقره‌ای به فیلم‌هایی اختصاص داشت که نامزد جایزه شیر طلایی شده و در رتبه دوم قرار گرفته‌اند. در زمان‌های مختلف جایزه شیر نقره‌ای به اولین فیلم‌‌ها، فیلم‌های کوتاه و بهترین کارگردانی تقدیم می‌شد. سال گذشته کیوشی کوروساوا (Kiyoshi Kurosawa)، کارگردان ژاپنی، برای فیلم Wife of Spy، برنده جایزه شیر نقره‌ای شد.

جایزه ویژه داوران (Grand Jury Prize)

جایزه ویژه داوران یا جایزه بزرگ هیئت داوران نیز یکی از جوایز جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ است و از لحاظ اهمیت در رتبه دوم، پس از جایزه شیر طلایی قرار می‌گیرد. این جایزه به بهترین فیلم در مقام دوم تعلق می‌گیرد.

جام ولپی (Volpi Cup)

جام ولپی جایزه‌ای است که به بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن تقدیم می‌شود. نام این جایزه برگرفته از نام «کنت جوزپه ولپی دی میسوراتا» بنیانگذار این جشنواره است.

جایزه ویژه هیئت داوران (Special Jury Prize)

در جشنواره ونیز 2021 باید در انتظار جایزه ویژه هیئت داوران نیز باشیم. این جایزه از سال 2013 به عنوان یکی از جوایز جشنواره تعریف شد و هر ساله به یک یا دو فیلم اهدا می‌شود.

جایزه اوسلا طلایی (Golden Osella)

جایزه اوسلا طلایی نیز یک جایزه جشنواره ونیز است که در دو بخش اهدا می‌شود: بهترین مشارکت فنی (فیلمبرداری، آهنگسازی و…) و در بخش بهترین فیلمنامه.

بخش های اصلی فستیوال فیلم ونیز 2021

هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز همانند دوره‌های گذشته در چندین بخش برگزار می‌شود. جشنواره ونیز شامل بخش اصلی و بخش مستقل و موازی است که هریک از آنها شامل چندین بخش می‌شوند. در این قسمت با معرفی زیرمجموعه‌های بخش اصلی جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ در خدمت شما هستیم.

فراخوان جشنواره ونیز

بخش رسمی جشنواره

در این بخش حدود 20 فیلم از سراسر جهان نمایش داده می‌شود و بهترین فیلم برنده جایزه شیر طلایی خواهد شد.

بخش خارج از مسابقه

حداکثر 18 فیلم برتر سال در این بخش حضور دارند. این بخش رقابتی نیست و فیلم‌ها برنده جایزه اصلی نمی‌شوند.

بخش اوریزونتی

این بخش از جشنواره ونیز 2021 به فیلم‌هایی تعلق دارد که به گرایش‌های جدید سینما می‌پردازند و خالق آنها معمولا افراد جوان تازه‌کار و بااستعداد هستند. این بخش پذیرای فیلم‌های بلند، کوتاه و نیمه بلند است و به صورت رقابتی و غیررقابتی بین 21 فیلم برگزار می‌شود.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید

thumbnail

بخش کلاسیک ونیز

در این بخش بهترین فیلم‌های کلاسیک ترمیم‌شده به نمایش درمی‌آیند.

بخش اسکونفینی

حداکثر 10 اثر، شامل فیلم‌های هنری، مجموعه‌های تلویزیونی، کارهای تجربی و تولیدات میان‌رسانه‌ای در این بخش شرکت می‌کنند.

بخش واقعیت مجازی ونیز

حداکثر 30 اثر به صورت رقابتی و غیررقابتی در این بخش حضور دارند.

سوالات متداول

تاریخ برگزاری جشنواره فیلم ونیز 2021 چه زمانی است؟

شروع جشنواره ونیز 2021 از 1 سپتامبر (10 شهریور) است و پس از 10 روز در 11 سپتامبر (20 شهریور) به پایان می‌رسد.

کلام آخر

جشنواره ونیز از مهمترین رویدادهای سینمایی جهان و اروپا است که قدمتی تاریخی دارد. در این مطلب با جزئیات جشنواره ونیز 2021 و آشنایی با جوایز و بخش‌های مختلف جشنواره با شما بودیم. اکنون باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا اثری از بازیگران ایرانی در جشنواره ونیز خواهد بود یا خیر. سال گذشته بازیگرانی چون جواد عزتی و طناز طبابایی با فیلم خورشید به کارگردانی مجید مجیدی به این جشنواره راه یافتند. نظر شما در مورد جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۱ چیست؟ به نظر شما می‌توان انتظار داشت نام یک فیلم ایرانی در لیست برندگان جشنواره ونیز باشد؟ لطفا نظرات خود را از طریق بخش نظرات در پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.