سخت ترین نقش های تاریخ سینما | پشت پرده نقش های ماندگار

نقش‌های مهم و تاثیرگذار در سینمای جهان کم نیستند. این نقش‌ها با وجود سختی‌های فراوان، بازیگران خود را به درجه بالایی از ماندگاری و شهرت رسانده‌اند. در این مطلب به بررسی سخت ترین نقش های تاریخ سینما می‌پردازیم.
حقیقت این است که سینمای هالیوود بی‌رحم است. سخت‌ترین و پرفشارترین کارهای سینمایی برای عوامل و فعالان حوزه سینما از بازیگران تا کارگردانان و موسیقی‌دانان در سینمای هالیوود اتفاق می‌افتد. برای خلق یک اثر ماندگار و پرفروش در سینمای هالیوود فشارهای روانی سخت و سنگینی به عوامل سازنده فیلم وارد خواهد شد؛ چراکه ساخت اثری ماندگار در سینمای هالیوود به دلیل حجم بالای پروژه‌ها، رقابت‌های سنگین و مطرح بودن سینمای هالیوود در مقیاس جهانی، کار بسیار دشواری است.
بارها اتفاق افتاده است که کارگردانان سخت‌گیر و دقیقی مانند دیوید فینچر برای فیلمبرداری یک سکانس بیش از صدها برداشت را ثبت کرده‌اند و موسیقی‌دانانی که برای خلق یک موسیقی متن جاودان، مشقت‌های فراوانی به جان خریده‌اند و سرانجام بازیگرانی که برای زنده کردن هرچه بیشتر نقش خود با کاهش یا افزایش شدید وزن، افسردگی، اختلالات روانی، تغییر ظاهر و… دست و پنجه نرم کرده‌اند. گاهی هم این امر خطیر به بهای جان آنان تمام می‌شود، اما بیادماندنی ترین نقش آفرینی های سینمای جهان را به وجود می‌آورند.

هیچ یک از موارد ذکر شده باعث نمی‌شود که ما به عنوان یک مخاطب، سینمای هالیوود را دوست نداشته باشیم. در حقیقت همین بی‌رحمی و دیوانگی محض در هالیوود است که مخاطبان را شیفته خود می‌کند و باعث خلق آثار جاودان و ماندگار در تاریخ سینما می‌شود. بدون الخاندرو ایناریتو که اصرار داشت فیلم The Revenant را بدون نورپردازی حرفه‌ای و با نور طبیعی روز ضبط کند هرگز نمی‌توانستیم با فضاسازی خیره کننده زمستانی این فیلم اینگونه ارتباط برقرار کنیم. هیث لجر بدون اینکه ماه‌ها خود را در اتاق هتلش حبس کند هرگز نمی‌توانست در خلق یکی از محبوب‌ترین ضد قهرمان‌های سینما یعنی جوکر موفق عمل کند.
هرچه تعداد آثار ماندگار سینمایی بیشتر باشد، اینگونه داستان‌ها پیرامون چالش‌های بازیگران، بیشتر خواهد شد. در این مطلب از بری باخمگ قصد داریم به معرفی ۱۰ بازیگر سینما بپردازیم که چالش برانگیزترین و سخت ترین نقش های تاریخ سینما را ایفا کرده‌اند. با ما همراه باشید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:
 

سخت ترین نقش های تاریخ سینما

می‌توان گفت که در سینمای جهان بهترین نقش های سینما در واقع سخت ترین نقش های سینما هستند. بیادماندنی ترین نقش آفرینی های سینمای جهان جز با رنج و مشقت و تلاش فراوان بازیگران این نقش‌ها به وجود نمی‌آیند. در ادامه به تعدادی از سخت ترین نقش های تاریخ سینما و رنج بازیگران ایفا کننده این نقش‌ها اشاره خواهیم کرد.
 

۱۰. چویی مین-سیک ایفاگر نقش اوه دائه-سو در فیلم Old Boy

بهترین نقش آفرینی های سینما
نفر دهم این لیست، بازیگر نقش اصلی فیلم کره‌ای Old Boy محصول سال ۲۰۰۳ است. این فیلم داستان مردی‌ست که ۱۵ سال توسط اشخاص ناشناسی در یک اتاق زندانی شده است. چویی مین سیک بازیگر ایفاگر نقش اصلی این فیلم برای به دست آوردن وزن ایده‌آل شخصیت فیلم Old Boy حدود ۶ هفته سخت ورزش کرد و موفق شد ۹ کیلو از وزنش را در این مدت کم کاهش دهد.

علاوه بر این برای اجرای درست صحنه مبارزه معروف این فیلم ساعت‌ها تمرین رزمی کرد. چالش‌های چویی مین سیک به این موارد محدود نمی‌شود. در یکی از سکانس‌های فیلم Old Boy، شخصیت اصلی فیلم یعنی اوه دائه-سو را مشاهده می‌کنیم که یک اختاپوس زنده را به طور کامل می‌بلعد. چویی مین سیک برای درآوردن این سکانس ناچار شد همین کار را عینا انجام داده و یک اختاپوس زنده را بخورد. اگر فکر می‌کنید داستان عجیب‌تر از این نمی‌شود سخت در اشتباهید؛ چراکه کارگردان Old Boy این سکانس را برای چهار مرتبه تکرار کرد و این یعنی چویی مین سیک مجبور شده است برای ضبط یک سکانس چهار اختاپوس زنده را ببلعد. فیلم Old Boy جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد و مورد تحسین کوئنتین تارانتینو رئیس داوران کن در سال ۲۰۰۳ نیز واقع شد.
 

۹. ان هتوی ایفاگر نقش فنتین در فیلم Les Miserables

بهترین نقش های سینما
هرساله از میان نامزدهای جایزه اسکار در رشته‌های مختلف، تنها یک برنده مسلم وجود دارد. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۹ همگان می‌دانستند که اسکار نقش مکمل متعلق به هیث لجر است، هرچند که او در آن زمان در قید حیات نباشد. در سال ۲۰۱۳ نیز برنده مسلم اسکار نقش مکمل ان هتوی به دلیل بازی خارق‌العاده‌اش در فیلم Les Miserables بود. قطعا هتوی لیاقت دریافت این جایزه را داشته است؛ چراکه برای ایفای آن متحمل رنج زیادی شد.
هتوی در ابتدا ناچار شد تا حدود ۱۰ کیلوگرم از وزن خود را کم کند و این میزان کاهش وزن برای فردی در جثه او دشوار بود. پس از آن برای اجرای سکانسی که شخصیت فنتین موهای خود را کاملا کوتاه می‌کند تا آن‌ها را بفروشد، هتوی واقعا از موهایش دست کشید و سر خود را تراشید تا بتواند این سکانس را واقعی‌تر جلوه دهد.
 

۸. آدرین برودی ایفاگر نقش ولادیسلاو اشپیلمان در فیلم پیانیست

سخت ترین نقش های سینما
بدون شک آوازه فیلم مشهور پیانیست به گوش همه ما خورده است؛ روایتی واقعی از زندگی یک پیانیست یهودی به نام ولادیسلاو اشپیلمان در زمان جنگ جهانی دوم و بحبوحه هولوکاست. کارگردان این اثر، رومن پولانسکی فیلم پیانیست را مهم‌ترین اثر خود می‌داند. این فیلم دروازه ورود بازیگر جوانی شد که اکنون از ستاره‌های مطرح هالیوود است و آن شخص کسی جز آدرین برودی نیست. در زمان ساخت این فیلم در سال ۲۰۰۲ برودی تنها ۲۹ سال سن داشت و تقریبا ناشناخته بود. او قصد داشت برای راضی کردن کارگردان افسانه‌ای چون پولانسکی دست به خلق نقشی ماندگار و باورپذیر بزند که به این هدف هم رسید و در سال ۲۰۰۲ برنده جایزه اسکار نقش اول مرد شد. برودی برای بازی در نقش یک پیانیست حرفه‌ای دوره‌های فشرده آموزش پیانو را گذراند تا انگشتانش فرز و سریع روی کلیدها بتوانند به حرکت درآیند.
برودی معتقد بود به عنوان یک یهودی بازمانده از هولوکاست که تمام افراد نزدیک خود را از دست داده است، باید حس فقدان و از دست دادن را تجربه کند. به همین دلیل پیش از شروع ضبط پروژه برودی همه دارایی‌های خود از جمله خانه، ماشین، تلفن همراه و تلویزیون خود را فروخت. علاوه بر این برای نزدیک شدن به فیزیک جسمانی کاراکتر فیلم حدود ۶۰ کیلوگرم از وزن خود را کم کرد که این میزان از کاهش وزن ریسک بزرگی برای سلامتی او محسوب می‌شد. تمام این موارد نقش برودی را به یکی از سخت ترین نقش های تاریخ سینما تبدیل کرده است.
 

۷. رابرت دنیرو ایفاگر نقش جیک لاموتا در فیلم Raging Bull

سخت ترین نقش‌های بازیگران هالیوود

رابرت دنیرو بدون شک یکی از بزرگترین بازیگران هالیوودی است که به خوبی از پس ایفای سخت ترین نقش های تاریخ سینما برآمده است. یکی از این نقش‌ها که جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد نقش جیک لاموتا، بوکسور سابق آمریکایی است که در فیلم Raging Bull به زندگی او پرداخته شده است. دنیرو برای به تصویر کشیدن بهتر این شخصیت به مدت سه ماه تحت نظر خود جیک لاموتا تعلیم بوکس دید و حتی در سه مسابقه بوکس واقعی نیز شرکت کرد که در دو مسابقه برنده شد.
گفته می‌شود لاموتا تحت تاثیر استعداد دنیرو در بوکس قرار گرفته بود و به او پیشنهاد داده بود بوکس حرفه‌ای را ادامه دهد. علاوه بر این رابرت دنیرو برای سکانس آخر فیلم Raging Bull که شخصیت جیک لاموتا را در زمان بازنشستگی به تصویر می‌کشید ۲۷ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد تا فیزیک بدنی لاموتا در زمان بازنشستگی را به خوبی تصویرسازی کند.
 

۶. شلی دووال ایفاگر نقش وندی تورنس در فیلم The Shining

ماندگارترین نقش‌های سینما
فیلم The Shining را می‌توان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک در زمینه روانشناسی دانست. جک نیکلسون بازیگر نقش اصلی این فیلم بارها عنوان کرده است که برای ایفای نقش خود در The Shining متحمل فشارهای زیادی شده است. علاوه بر این نیکلسون مدعی شده بازیگر زن این فیلم که نقش همسر نیکلسون در فیلم را بازی می‌کرد فشارهای بسیار بیشتری را تحمل کرده است. به گزارش عوامل سازنده The Shining، استنلی کوبریک در طول ضبط شاینینگ فشار زیادی به شلی دووال وارد می‌کرده، بطوریکه او را مجبور کرد سکانس فروپاشی روانی نقش وندی تورنس را ۱۲۷ بار اجرا کند.
با وجود موفقیت بسیار بالای فیلم The Shining، شلی دووال از صحنه سینما محو شد و دلیل آن هم دور از ذهن نیست. تحمل این حجم از فشار عصبی برای او بسیار دشوار بود، بطوریکه در طول فیلمبرداری The Shining دچار خستگی عصبی شد و تا مدت‌ها با مشکل اضطراب خود دست و پنجه نرم می‌کرد. حتی حجم زیادی از موهای دووال به دلیل فشار عصبی ریخت. به جرئت می‌توان گفت یکی از سخت ترین نقش‌های بازیگران هالیوود متعلق به شلی دووال بوده است؛ نقشی که باعث پایان یافتن حیات حرفه‌ای او شد.
 

۵. شایا لباف ایفاگر نقش بوید بایبل سوان در فیلم Fury

سخت ترین نقش های سینما

لباف برای به تصویر کشیدن سربازی که ماه‌هاست در جبهه جنگ گیر افتاده دست به کارهای عجیبی زد که البته موفق نیز عمل کرده است. به عنوان مثال برای ماه‌های متوالی از حمام کردن اجتناب کرد، هرچند که ظاهرا همبازی‌های او از این تصمیم وی در عذاب بودند! علاوه بر این لباف برای ایجاد زخمی روی صورتش از ایجاد این زخم با گریم سر باز زد و با چاقویی صورت خود را زخمی کرد و حتی یکی از دندان‌هایش را سر صحنه فیلمبرداری از دهانش کشید.
 

۴. لئوناردو دی کاپریو ایفا گر نقش هیو گلس در فیلم The Revenant

سخت ترین نقش های تاریخ سینما
بسیاری از هواداران دی کاپریو نقش او در فیلم The Revenant را یکی از سخت ترین نقش های تاریخ سینما می‌دانند؛ نقشی که باعث شد او برای اولین بار جایزه اسکار را دریافت کند. ضبط فیلم The Revenant برای مدتی طولانی (۹ ماه) و در شرایط آب و هوایی طاقت فرسایی انجام شد. دی کاپریو برای ایفای هرچه بهتر نقش هیو گلس باید دو زبان محلی پانی و آریکارا را می‌آموخت؛ چراکه در چندین سکانس باید به این زبان‌ها دیالوگ می‌گفت. علاوه بر زبان‌های محلی، دی کاپریو چند مهارت ابتدایی مانند شکار کردن و درست کردن آتش را نیز آموخت.
پرچالش‌ترین سکانس فیلم The Revenant برای دی کاپریو سکانسی است که در آن باید در مقابل دوربین کبد خام یک گاومیش را می‌خورد. سختی این کار برای دی کاپریو دو چندان بود؛ چراکه او گیاه‌خوار است و به هیچ وجه گوشت مصرف نمی‌کند. نقش هیو گلس یکی از بهترین نقش آفرینی های سینما بود که دی کاپریو به خوبی از پس آن برآمد. برای خواندن بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.
 

۳. دنیل دی لوئیس ایفاگر نقش کریستی براون در فیلم My Left Foot

بهترین نقش های سینما
دنیل دی لوئیس در سینمای هالیوود به بازی‌های زیرپوستی و طبیعی خود معروف است و همین ویژگی او برایش ۳ جایزه اسکار به ارمغان آورده است و این تعداد اسکار برای یک بازیگر در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. او یکی از بازیگرانی است که از پس ایفای سخت ترین نقش های تاریخ سینما بر می‌آید.
یکی از جوایز اسکار او برای بازی در فیلم My Left Foot است. دی لوئیس در این فیلم در نقش مردی بازی می‌کند که مبتلا به نوعی فلج مغزی است و تنها می‌تواند پای چپش را حرکت بدهد. دی لوئیس برای آنکه بهتر بتواند در نقش خود فرو برود در تمام طول مدت ضبط این پروژه از ویلچر خود بلند نمی‌شد و دیگران را وادار می‌کرد در خوردن غذا و یا حرکت کردن به او کمک کنند. حتی زمانی که کار فیلمبرداری و ضبط انجام نمی‌شد، او باز هم ویلچر خود را ترک نمی‌کرد.
 

۲. ناتالی پورتمن ایفاگر نقش نینا سیرز در فیلم Black Swan

سخت ترین نقش‌های بازیگران هالیوود
ناتالی پورتمن را نمی‌توان در دسته زنان درشت اندام قرار داد و به طور کلی می‌توان گفت که اندام ظریف و باریکی دارد. به همین دلیل شاید تعجب کنید اگر بدانید که او برای ایفای نقش یک بالرین حرفه‌ای در درام روانشناسی Black Swan حدود ۱۰ کیلوگرم از وزن خود را کاهش داد تا از نظر ظاهری بیشتر به یک بالرین حرفه‌ای شبیه شود. علاوه بر این پورتمن به مدت یک سال تحت تمرینات فشرده یک مربی باله قرار گرفت و تمام هزینه آن را نیز به صورت شخصی پرداخت کرد.
او حتی تلاش کرد تا صدای زنگ‌دار و دخترانه خود را برای این فیلم تغییر دهد و به همین جهت تحت تعلیم یک معلم آواز نیز قرار گرفت. پورتمن همچنین بارها هنگام ضبط سکانس‌های رقص دچار آسیب‌های جسمی از جمله پارگی تاندون یا کشیدگی رباط صلیبی شد. طی ضبط یکی از این سکانس‌ها به دلیل برخورد شدید سرش به زمین بیهوش و روانه بیمارستان شد. ناگفته نماند که پس از انتشار فیلم Black Swan، ناتالی پورتمن حاصل تمام تلاش‌های خود را دریافت کرد و در جشنواره‌های متعدد برنده جوایز معتبر بسیاری از جمله جایزه اسکار شد. می‌توان گفت پورتمن در رتبه اول سخت ترین نقش های تاریخ سینما است که توسط یک زن ایفا شده است.
 

۱. کریستین بیل ایفاگر نقش ترور رزنیک در فیلم The Machinist

بهترین نقش آفرینی های سینما

رتبه اول سخت ترین نقش های تاریخ سینما به کسی جز کریستین بیل تعلق ندارد. کریستین بیل به دلیل افزایش و کاهش فاحش وزن برای ایفا کردن نقش‌های مختلف معروف است و برخی او را سلطان تغییر وزن در هالیوود می‌دانند. او برای بازی در نقش ترور رزنیک در فیلم روانشناختی The Machinist در مدت کوتاهی حدود ۲۹ کیلوگرم از وزن خود را از دست داد. تماشای بیل به عنوان یک فرد نحیف، استخوانی و بی‌جان در نقش یک مبتلا به بی‌خوابی، برای بسیاری از طرفداران او آزاردهنده، اما از طرفی دیگر شگفت‌انگیز هم بود. شگفتی مخاطبان آن جا شدت گرفت که بیل پس از ایفای این نقش، برای بازی در فیلم آغاز بتمن به سرعت ۴۵ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد.
در این مطلب به معرفی و بررسی سخت ترین نقش های تاریخ سینما پرداخته و نمونه‌های متعددی را برای شما شرح دادیم. نظر شما در مورد بازی‌های اینچنینی هنرپیشگان هالیوود چیست؟ کدام نقش از نظر شما بهترین و سخت‌ترین نقشی است که یک بازیگر از عهده اجرای آن برآمده است؟ نظرات خود را در کادر پایین با بری باخمگ به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.