بازی‌های خرید و فروش با مقدار‌های مختلف پول کودک را با مفهوم پول و محاسبه آن آشنا می‌کند.
بازی‌هایی مثل مونو پولی،هنوز برای بسیاری از اولیا و کودکان جالب است.
یک بازی دیگر هم پیشنهاد می‌شود: می‌توان کودک را با بودجه‌ای معین برای خرید لوازم یک وعده غذا به حساب دعوت کرد و دید که چطور بودجه‌بندی را می‌آموزد و آیا حدس‌های او قابل انجام است؟ و اگر چنین بود بر همان اساس خرید انجام بشود.
یک روش برای آشنایی وی با مفهوم حجم، وزن و نسبت این است که با کمک ظروف اندازه‌گیری از او بخواهید مقادیر برنج، حبوبات یا مایعات را برای تهیه غذا پیمانه کند.
گاهی اولیا نگران توان یادگیری فرزندشان هستند.
در این شرایط، معلمان بهترین داوری را عرضه می‌کنند زیرا امکان مقایسه کودک را در کنار همکلاسان دیگر و شرایط مختلف مدرسه دارند.
علائمی مانند مشکل در یادآوری ارقام، اشتباه نوشتن اعداد مثلا ۷ با ۸ یا ۳ با ۲، کلافه‌شدن و بی‌قراری هنگام کار با ارقام، ناتوانی در دنبال‌کردن دستورالعمل‌های ساده ریاضی، ناتوانی در درک مفاهیم ذهنی مثل بزرگ‌تر و کوچک‌تر یا قبل و بعد یا کم‌سن‌تر و مسن‌تر و اضطراب بالا در مورد تکالیف ریاضی که اگر همه یا اغلب‌شان در یک کودک دیده شود باید با معلم کودک صحبت نمود، چون قبل از آنکه تشخیص اختلال یادگیری مطرح شود باید این احتمال که شاید کودک تحت فشار زیاد‌تر از حد توان است یا نیازمند تمرین‌هایی مانند آنچه در بالا ذکر شد است، رد شود.
سرانجام ممکن است اولیا و معلم، به این نتیجه برسند که کمک روانپزشکی برای کودک لازم است.