این یک واقعیت است که بیشتر کودکان ما معمولاً علاقه‌ای به ایجاد نظم در وسایل شخصی و ترتیب در انجام کارها ندارند و همین موضوع به مساله‌ای پیچیده و حل نشدنی برای مادران و گاه پدران تبدیل شده است.
در بسیاری از موارد دیده می‌شود که مادر یا پدر از فرط خستگی و یا عصبانیت به‌خاطر بی‌اعتنایی کودک به نظم اقدام به تنبیه‌های کلامی و رفتاری با او می‌کنند که این کار خود باعث لجبازی و بی‌توجهی عمدی کودکان به نظم و ترتیب در اتاق و وسایل شخصی‌شان می‌شود و کار را سخت‌تر می‌کند.
شاید شما مادر و پدر گرامی نیز که اکنون خواننده این مطلب هستید تا به حال قدم‌های زیادی را برای یاد دادن نظم و انضباط و تفهیم لزوم آن در زندگی برای فرزند یا فرزندانتان برداشته‌اید اما به نتیجه دلخواه نرسیده‌اید، اگر این‌طور است پیشنهاد می‌کنیم؛ قدم های موثر ذیل را از ما بشنوید و محکم بردارید که حتماً به خواسته مورد نظرتان نزدیک‌تر خواهید شد.
۱) از قدیم شنیده‌ایم که «دوصد گفته چون نیم کردار نیست» و دیگران به اعمال ما بیش و پیش از گفته‌هایمان توجه می‌کنند، پس سعی کنیم قبل از هر چیز خود را به نظم و ترتیب عادت دهیم و برای هر شیء جای مخصوص و برای هر کار وقت مناسب در نظر بگیریم.
۲) در شروع کار نظم‌دهی به اتاق کودک، از اسباب‌بازی‌ها و وسایل و تصویرهایی که بیشتر مورد توجه کودکتان هستند، بیشتر استفاده کنید تا آنها تمایل بیشتری به مرتب نگه داشتن اتاق خود نشان دهند و فراموش نکنید که در تزئین اتاق کودک اول نظر و سلیقه او را به‌کار بگیرید نه سلیقه خودتان زیرا این کار باعث توجه و رضایت بیشتر او خواهد شد.
۳) پس از مشورت با او در هفته یک یا دو روز را برای نظافت کردن و نظم دادن اتاقش انتخاب کنیم و با گفتن این جمله که «من هم به تو کمک می‌کنم تا اینجا را تمیز و مرتب کنی» به کودک دلگرمی داده و خیالش را از تنهایی و سختی کار راحت کنید.
۴) آهنگ یا نوار قصه مورد علاقه‌اش را در حین کار بگذارید تا شاداب و سرحال باشد.