پول، تمام انسان‌ها را ـ چه کودک و چه بزرگسال ـ در موقعیتی قرار می‌دهد که نیاز به تصمیم‌گیری و انتخاب پیدا می‌کنند.
آموزش، تشویق، و توانا ساختن کودکان در نحوه خرج‌کردن پول، آنها را قادر می‌سازد تا بهتر بتوانند درآمدهای خود را در آینده پس‌انداز کنند و قسمت اعظمی از دارایی‌های خود را در آن زمان ذخیره سازند.
۱) به محض اینکه کودکان شمارش را یاد گرفتند، پول را به آنها معرفی کنید. نقش فعالی در فراهم‌کردن اطلاعات برای آنها داشته باشید. مشاهده و تکرار، دو نمونه از راه‌های مهمی هستند که کودکان به‌واسطه آنها می‌توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند.
۲ ) با کودکان در مورد ارزش‌هایی که شخصاً برای پول قائل می‌شوید، صحبت کنید. به بچه‌ها بگویید که چگونه می‌توانند پول‌هایشان را پس‌انداز کنند و از این مهم‌تر به آنها آموزش دهید که چگونه می‌توانند پول‌هایشان را هوشمندانه خرج کنند.
۳ ) به فرزندانتان کمک کنید تا اختلاف میان نیاز، خواسته و آرزو را به خوبی درک کنند. این امر به آنها کمک می‌کند که در آینده تصمیم‌های عاقلانه‌تری در مورد نحوه خرج‌کردن پول‌هایشان بگیرند.
۴ ) هدفمندی اهمیت بالایی در یادگیری ارزش پول و پس‌اندازکردن دارد. انسان‌ها چه در دوره‌های ابتدایی زندگی و چه در میانسالی تا هدفی را برای خود تعیین نکنند، نمی‌توانند به آن دست پیدا کنند. در این قسمت می‌توانید هر وسیله بازی و یا آیتم‌های دیگری را که کودک از شما تقاضای خرید آن را می‌کند به صورت هدف آنها قرار دهید. چنین هدف‌سازی‌هایی به کودکان کمک می‌کند که یاد بگیرند که در قبال خواست‌هایشان مسوولیت‌پذیر باشند.
۵ ) ارزش پس‌اندازکردن را در مقابل خرج‌کردن، به کودکان آموزش دهید. به کودکان یاد بدهید که اگر پول‌هایشان را پس‌انداز کنند، می‌توانند سودی که برایشان در بر دارد را به مبلغ اولیه پول خود اضافه کنند. اگر کودکان پولی را در خانه پس‌انداز کرده‌اند، سعی کنید خودتان روی آن مقدار پول به آنها سود بدهید. به آنها یاد بدهید که میزان سودهای خود را شمارش کرده و ببینند که چقدر سریع میزان سپرده‌های آنها افزایش پیدا می‌کند. دیری نخواهد گذشت که خودشان متوجه می‌شوند که سریع‌ترین راه برای رسیدن به اعتبار بالا، پس‌انداز کردن مکرر پول‌هاست. گاهی اوقات والدین هم با کودکان همراه شده و در پس‌اندازکردن پول‌ها با یکدیگر مسابقه می‌دهند.