فرزندان ما مهم‌ترین ارثیه در جهان هستند و عشق ما نسبت به کودکان‌مان با اهمیت‌ترین ارثیه ما برای آنها محسوب می‌شود. این هفت روش به فرزندان ما کمک می‌کند تا زندگی آینده خود را محکم‌تر بنا کنند.
۱) زمانی را با کودکان خود بگذرانید:
زمان بهترین هدیه‌ای است که می‌توانیم به کودکان خود تقدیم کنیم. این با هم بودن موجب می‌شود احساسات، فعالیت‌ها و اعتقادات را با یکدیگر مبادله کنیم. با این کار فرزندان‌مان ارتباط برقرار کردن و گفتگو کردن با دیگران را می‌آموزند و به طور حتم از لحاظ ارتباطات اجتماعی پیشرفت می‌کنند. به کودکان خود کمک کنید تا روش‌های جدیدی خلق کرده و آنها را در کنار خانواده خود تجربه کنند و لذت ببرند.
۲) الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید:
رفتار ما بیش از گفتارمان فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما قهرمان دنیای آنها هستیم.
۳) به حرف‌های فرزندان خود گوش دهید:
پیغام‌های کودکان هدیه‌های با ارزشی هستند. زمانی که مشتاقانه به حرف‌های آنها گوش می‌دهیم اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت می‌کنیم. هنگامی‌که با کودکان خود هستید، هم‌سطح آنها باشید و با تمام وجود به آنها گوش دهید.احساسات و حالات زیبای آنها از طریق چشم‌هایشان بیان می‌شود. اگر ما به حرف‌های آنها دقت کنیم. کودکان‌مان نیز به سخنان ما به طور عمیق و با تمام وجود، گوش می‌دهند.
۴) شیوه تربیتی مناسبی برای کودکان خود در نظر بگیرید:
فرزندان ما باید بیاموزند که در مقابل کارها و انتخاب‌هایشان پاسخگو باشند. آنها باید بدانند که با کارهای آزاردهنده آنها مخالفت می‌شود اما والدین همیشه به آنها عشق می‌ورزند.
۵) کودکان خود را تشویق کنید:
کلمه‌های امیدبخش و تشویق‌آمیز، اعتماد به نفس را به کودکان هدیه می‌دهد. موفقیت‌ها و استعدادهای کودکان خود را به زبان بیاورید. زمانی که فرزندان‌تان کار مهمی‌انجام می‌دهند حتماً به آنها بگویید که موفق بوده‌اند. کودکان ما احتیاج دارند بدانند که امیدها و آرزوهای آنها رادرک می‌کنیم و به طور حتم حامی‌آنها هستیم. فرزندان‌تان را تشویق کنید تا از لحاظ روانی و معنوی رشد کنند تا زندگی متعادلی داشته باشند.
۶) تجربه‌های خود را با کودکان‌تان تقسیم کنید:
هر کدام از ما داستان‌های ارزشمندی برای گفتن داریم. این داستان‌ها مشخص می‌کنند که عکس‌العمل ما در مقابل این حوادث، زندگی کنونی ما را به وجود آورده است. با تجارب خود می‌توانیم کودکان‌مان را راهنمایی کنیم. شاید روزی فرزندان شما نیز با بعضی از شرایطی که برای شما پیش آمده، روبه‌رو شوند و به‌طور حتم از تجارب شما بهره می‌گیرند و از اشتباهات دوری می‌کنند. فرزندان ما در زندگی احتیاج به الگویی دارند تا آن را سرمشق خود قرار دهند. ارزش‌های وجودی را به‌طور عملی به فرزندان خود آموزش دهید. اشتباه‌های خود را قبول کرده و عذرخواهی کنید.
۷) به فرزندان خود بی‌قید و شرط عشق بورزید:
عشق هدیه بی‌چون و چراست. به کودکان خود نشان دهید که آنها را در هر شرایطی دوست دارید و حمایت‌شان می‌کنید.
در این صورت، آنها هنگام سختی‌ها و مشکلات با آرامش و احساس امنیت به شما پناه می‌آورند. فرزندان شما برای تصمیم‌گیری و تجربه موارد جدید نیاز دارند که آزاد باشند. آنها باید بیاموزند که در زندگی مسوولیت‌پذیر و مقاوم باشند. آنها اجازه دارند شکست بخورند و یا پیروز شوند، بدون اینکه قضاوتی درباره آنها صورت گیرد. اگر همه نیازها، امیدها و انتظارات فرزندان خود را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه عشق است.