– برای برقراری رابطه‌ای صمیمانه با فرزندان و تداوم این رابطه در خانواده میان همه اعضا، چه روشی توصیه می‌شود؟
مهمترین شیوه ارتباط و استمرار آن میان اعضای خانواده و بویژه والدین و فرزندان، داشتن جلسات منظم خانوادگی است. منافع این جلسات به طور خلاصه شامل موارد زیر است:
۱- حل مسائل خانوادگی و بخصوص مسائل خود بچه ها با خودشان و به کمک راه حل‌هایی که (بچه‌ها) ارائه می‌دهند.
۲- یادگیری مهارت‌های لازم برای ایجاد ارتباط با دیگران. در واقع اینگونه جلسات خانوادگی مثل تمرینات اولیه‌ای است که به فرزندان، روش‌های صحبت کردن در جمع و حل مشکل با دیگران را می‌آموزد.
۳- آموختن همکاری؛ احترام به یکدیگر و خلاقیت در یافتن مهارت‌های جدید برای حل و فصل مسائل خانه، مدرسه و…
۴- ایجاد زمان و فضایی در خانواده برای ابراز توجه و اهمیت به احساسات، افکار، پیشنهادات، انتقادات و عواطف همه اعضا به صورت برابر
۵- فرا گرفتن ارزش‌های خانواده از سوی فرزندان
۶- ایجاد صمیمیت، همدلی و مهربانی میان اعضای خانواده
۷- از بین بردن احساس تنهایی در برابر مشکلات و جایگزینی حس تعلق داشتن به یک گروه همدل در میان اعضای خانواده.
– برای داشتن یک چنین جلسات خانوادگی مؤثری، چه روش‌ها و شیوه‌هایی باید به کار گرفت؟ به عبارتی این جلسات را باید چگونه برگزار کرد؟
بله این سؤال مهمی است که می‌تواند یک جلسه خانوادگی را به فضایی مثبت یا کسالت آور برای اعضا تبدیل کند، بنابراین بهترین شیوه‌های برگزاری یک جلسه مؤثر را به شرح زیر می‌آورم:
۱- جلسه باید با خوش خلقی، شادی و نشاط والدین آغاز شود.
۲- به طور هفتگی و در روز و ساعتی معین برگزار شود. ضمناً سعی کنید زمان جلسه را اگرچه دشوار است، ولی حتماً بر اساس برنامه‌های فرزندان خویش و پیشنهادات آنها تعیین کنید و نه بر اساس برنامه پدر و مادر.
۳- شروع هر جلسه با تعریف و تمجید از کارهای خوب بچه‌ها و نیز تشویق و تحسین و ارزش نهادن به فرزندان همراه باشد؛ ضمناً برای حضور و شرکت آنان در جلسه خانوادگی از آنها تشکر و قدردانی شود.
۴- هر بار برای جلسه، رئیس، معاون و منشی انتخاب شود. این اعضا در هر جلسه با رأی دادن و در جلسات بعد با جابه جایی انتخاب شوند. منشی جلسه برای یادداشت برداری از نتایج و تصمیمات و یادآوری در جلسات بعدی حتماً باید تعیین شود.
۵- در جلسات خانوادگی برای همه تصمیمات مشترک مثل برنامه غذایی، گردش خانوادگی، سفر و… باید رأی گیری به عمل بیاید.
۶- در طول جلسه، والدین بخصوص، باید با تمام تمرکز و حواس خویش به گفته‌ها و نظرات و افکار بچه‌ها توجه کنند و در زمان این جلسات هرگز به کار دیگری مثل جواب دادن به تلفن، غذا پختن و… نپردازند.
۷- اگر سعی شود که در صورت امکان پس از هر جلسه هفتگی، دسر و یا شام و… که مورد علاقه همه اعضای خانواده است صرف شود و یا اینکه همگی به یک رستوران برای صرف غذا بروند، تأثیر روانی بسیار مطلوبی خواهد گذاشت. این برنامه می‌تواند موارد دیگری هم به غیر از غذا باشد، مثل رفتن به سینما، تئاتر و یا…
۸- جلسات خانوادگی هرگز نباید به جلسات نطق و نصیحت والدین تبدیل شود. در اینگونه جلسات پدر و مادر باید بسیار خونسرد، مثبت، مهربان و محکم باشند. پدر و مادرهای دیکتاتور یا شل و بی‌تفاوت و آسان‌گیر بسیار مخرب هستند.