آموزش مسواک زدن به کودکان جزء وظایف والدین محسوب می شود که اکثر آنها از همان آغاز در مورد انجام ندادن این تکلیف توسط کودکشان دارای هراس و دلهره هستند.
شروع ابتدایی :
متخصصان پیشنهاد می دهند که شستن و تمیز کردن دهان کودکتان را از همان روزهای نخستین پس از تولد آغاز کنید .
بعد از هر وعده غذایی پارچه ای تمیز و مرطوب را روی لثه های کودکتان بمالید تا تمیز شوند. انجام این کار سه مزیت دارد:
۱ـ جرم هایی که روی لثه جمع شده اند از بین می برد.
جرم دندان شامل: مواد بزاق دهان، خرده های غذا و باکتریها است.
باکتری های موجود در جرم دندان مانع از رشد و تشکیل لثه های سالم در کودک شما می شود.
۲ـ تمیز کردن دندان جزء عادت همیشگی کودک می شود.
زمانیکه کودک شما به تمیز کردن دهان عادت می کند، جرم های دهان او از بین می روند، آنها معمولاً به این حالت عادت می کنند، بنابراین سعی می کنند که با مسواک زدن این تمیزی را حفظ کنند.
۳ـ در صورت تمیز نبودن دندانها آنها در ناحیه دهانشان احساس درد و ناراحتی می کنند.
زمانیکه که کودک شما به مسواک زدن عادت کرد، با انجام ندادن آن احساس بدی در دهانش به وجود می آید. بنابراین سعی در ادامه این عمل دارد و کمتر به دندانپزشک احتیاج پیدا می کند
دندانهای اولیه :
اولین دندانهای کودک حدود ۶ ماه پس از تولد او ظاهر می شود. در این صورت ممکن است که والدین از ترشح بیش از حد بزاق دهان کودکان در زمان به وجود آمدن اولین دندانها کلافه شوند.
زمانیکه دندانها رشد می کنند، باید هر روز با استفاده از یک پارچه کتانی که روی آنها می مالید،آنها را تمیز کرده و جرم دندان ها را از بین ببرید.
در صورتی که کودک حتی با انجام این اعمال، در دهانش احساس ناراحتی کرد، باید به دنبال کشف مشکلات دیگری باشید.
اگر کودک شما به سن دو سالگی رسید و تا آن زمان هیچ گاه دندانهایش تمیز نشده بود و یا مسواک نخورده بود احتمال می رود که جرم کاملاً سطح دندانهای او را فرا گرفته باشد.
مسواک زدن دندانهای کودک :
علیرغم اعتراض و نافرمانی کردن کودکان در مسئله مسواک زدن دندانهایشان شما باید اصرار زیادی را در رابطه با این امر، برای آنها داشته باشید.
در حقیقت والدین تا زمانیکه فرزندانشان به سن ۵ الی ۶ سالگی برسند، در رابطه با تمیز نگه داشتن و سالم بودن دندانهای آنها مسئولیت دارند! به دلیل اینکه فرزندان نوجوانان یا جوان در رابطه با این امر مهارت پیدا کرده و مزیت مسواک زدن و تمیز نگه داشتن دندانها را می دانند.
چرا شما باید برای مدت طولانی دندانهای کودکتان را بشوئید؟
مهمترین دلیل این است که دندانها در دوران کودکی سریعتر از دوران نوجوانی فاسد می شوند.
مسواک زدن دندانهای کودکان توسط شما باعث می شود که باکتریها و جرمهای موجود که موجب پوسیدگی دندان می شود، از بین بروند.
و دلیل دیگر اینکه با این کار شما به کودکتان کمک می کنید تا مسواک زدن صحیح را بیاموزد و این عادت را تا آخر زندگی به طریقه صحیح آن انجام دهد.
یک سرگرمی بسازید!
یکی از راههای موفقیت در تشویق کردن بچه ها به مسواک زدن این است که این کار را یک سرگرمی معرفی کنیم، به این ترتیب بچه ها را به انجام دادن این امر مشتاق کرده ایم.
پس بچه ها می توانند حتی بیشتر از خواندن یک سرود به مسواک زدن علاقه مند شوند.
بنابراین یکی از روشهای تأثیرگذار برای تشویق بچه ها به مسواک زدن تبدیل این کار به یک سرگرمی است.
شما باید این کار را با خنده و نشاط زیادی انجام دهید. سپس به آنها اجازه دهید که خودشان دندانهایشان را مسواک بزنند.
ولی در آخر شما باید دندانهای آنها را دوباره بشویید. در مواقعی هم می توانید این مسئوولیت را به خواهریا برادر بزرگتر بسپارید.
در پی این ماجرا ممکن است کودک شما نیز بخواهد دندانهای عروسک مورد علاقه خود را بشوید. بخاطر داشته باشید که حتماً به آنها اجازه دهید تا خودشان مسواک زدن را امتحان کنند تا به این ترتیب بتوانند مسواک زدن را به صورت صحیح بیاموزند.
اما توجه داشته باشید که استفاده از مسواک و خمیر دندان بزرگ برای کودک شما کاری سخت است و مسواک زدن را برای او مشکل می سازد.
مطمئن باشید که کودکتان عمل بیرون کردن خمیر دندان از دهان را می داند، و آن را قورت نمی دهد.
مراقب باشید از چه خمیر دندانی استفاده می کنید. بیشتر خمیر دندانها دارای مزه تندی هستند که برای کودکان و نوجوانان مناسب نیستند و دهانشان را می سوزانند.
اگر کودک شما علاوه بر تشویق های شما همچنان منکر مسواک زدن بود می توانید اشتیاق خودتان را در مورد مسواک زدن به او نشان دهید.
شور و اشتیاق شما به او سرایت کرده و بر روی او تأثیر خواهد گذاشت. و به زودی می فهمند که خودش چیزی جالب و نشاط آور را از دست داده است.
اگر کودک شما ببیند که شما به مسواک زدن دندانهایتان عادت دارید، این عادت را یاد گرفته و دنبال خواهد کرد.