امروزه ، کودکان بی تحرک تر شده و چاقی در میان آنان شیوع بیشتری یافته است . میزان چاقی کودکان در حال افزایش است . کودکان امروزی تحرک و فعالیت کافی ندارند یعنی تنها چیزی حدود ۳۸ درصد از کودکان چاق و ۴۷ درصد از کودکان با وزن معمولی تحرک کافی دارند . بقیه کودکان به جای شرکت در کلاسهای ورزشی فوق برنامه بعد از مدرسه یا تفریح و نرمش در پارکها بیشتر انجام بازیهای کامپیوتری ، کار با اینترنت یا تماشای تلویزیون را انتخاب می کنند . به ما اجازه دهید که به شما کمک کنیم تا فرزندانی سالم و پرتحرک تر را با آموزشهای « تربیت کودک فعال » پرورش دهید .
انجام ورزش و نرمش مرتب ، فواید فراوانی برای کودکان دارد که شامل کنترل وزن ، پرورش استخوانهایی قوی و محکم ، جلوگیری از بروز بیماریهای مزمن ، بهبود سلامت ذهنی ، خواب بهتر و پیشرفت درسی است . برای پرورش کودکی فعال ، نکات زیر را دنبال کنید :
فعالیتهایی را که کودک طی آن ملزم به نشستن زیاد است ، محدود کنید . یکی از عوامل اصلی و مؤثر در چاقی مدت زمانی است که کودک در حالت نشسته به تماشای تلویزیون یا بازی کامپیوتری می پردازد . مطالعات نشان داده است که ۶۰% چاقی کودکان ارتباط مستقیمی با تماشای بیش از حد تلویزیون دارد در واقع میزان رشد چاقی ۲% برای هر ساعت از روز که به تماشای تلویزیون می پردازید تخمین زده شده است . کاهش مدت زمانی که کودک در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر سپری می کند وقت آزاد بیشتری را برای کودک فراهم ساخته تا او بتواند هر روز به فعالیتهای جسمانی بپردازد .
تشویق به انجام فعالیتهای تفریحی . کودکان دوست دارند اوقات خوبی داشته باشند و در فعالیتهای تفریحی شرکت کنند . بدین منظور ، میزان فعالیت و بازیهای آزاد چون گرگم به هوا ، قایم باشک ، طناب بازی ، توپ بازی را به میزان ورزشهای فوق برنامه بعد از ساعات مدرسه او افزایش دهید . اگر کودکان شما از بازی و ورزشهایی که انجام می دهند ، لذت ببرند ، تمایل بیشتری به ادامه آنها در آینده شما می دهند در نتیجه کالری اضافی بدنشان سوخته و تناسب اندام و سلامت آنان بهبود می یابد .
شیوه زندگی فعال را به کودک خود آموزش دهید :
شما باید یک الگوی مناسب برای کودکتان باشید . چرا که آنها کارهایی را که شما انجام می دهید انجام خواهند داد نه آنچه را که شما بگویید !
مطالعات نشان می دهد که کودکان والدینی که خود اهل ورزش هستند ، نسبت به فرزندان والدین غیر فعال شش برابر بیشتر احتمال آن وجود دارد که پرتحرک شوند . به فرزندانتان لذت و تفریح انجام فعالیتهای بدنی را نشان دهید چرا که این کار آنها را تشویق به خاموش کردن تلویزیون یا کامپیوتر و پیوستن به تفریح والدین می کنند . با فرزندانتان به پیاده روی در پارک ، دوچرخه سواری یا دیگر فعالیتهایی که می توانید با هم انجام دهید بروید .
* فعالیت و ورزشهای جسمانی را از همان دوران کودکی آغاز کنید .
کودکانتان را از سنین پایین به انجام فعالیتهای جسمانی و ورزش عادت دهید چرا که این کار عادت انجام ورزش در تمام طول زندگی او را تضمین می کند . با کودکانی که چهار دست و پا راه می روند بازی سرگرم کننده دالی موشک را انجام دهید تا ببینید که او چقدر می تواند خود را بکشد یا بپرد . زمانی که بزرگتر شدند با کودک خود پیاده به مدرسه روید و مسئولیت انجام بعضی کارهای روزمره را به عهده او بگذارید ، او را تشویق به انجام فعالیتهای فوق برنامه و یا ثبت نام در تیمها و کلاسهای ورزشی محله تان کنید . لیست فعالیتهای جسمانی مناسب بی شمار است پس فعالیتهایی را که مناسب سبک زندگی و خانواده شماست و از انجام آن لذت می برید انتخاب کنید .
حرف آخر
حرف آخر اینکه باید بدانیم پرورش کودکانی که بتوانند انجام مرتب فعالیتهای جسمانی را در برنامه روزانه زندگی خود قرار دهند یک عامل کلیدی در سلامت آینده آنان است .