تعداد زیادی از والدین مکیدن انگشت شست و استفاده از پستانک را به عنوان کار مورد علاقه فرزندان خود، بیان می کنند و اغلب بخاطر ابتلا به بیماریهای دندان در مورد آنها نگران هستند. و سعی می کنند تا به هر صورت که ممکن است مانع انجام این عادتها شوند.
عادت مکیدن انگشت و پستانک یک عادت معمولی و تقریباً عمومی است و متأسفانه دندانها و آرواره های بچه هایی که دارای این عادتها هستند در دراز مدت آسیب پذیر بوده و دچار بیماری می شوند.
در حقیقت، در تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده است که عادت مکیدن انگشتان از زمانیکه کودک در رحم مادر است، شکل می گیرد. هر دوی این عادتها یعنی مکیدن انگشت شست و پستانک، باعث می شود تا کودک با محیط اطراف خود راحت تر برخورد کرده و احساس امنیت کند. بنابراین والدین نباید به خاطر این احتیاج کودک در مورد مکیدن انگشتش و یا استفاده از پستانک ناراحت باشند.
والدین می باید بخاطر کودکانشان مطالب زیادی درباره استفاده از پستانک، بدانند. چرا که حتی استفاده از پستانک ممکن است برای کودکان خطر خفگی به همراه داشته باشد. پستانک جسمی جامد و فشرده است که هر لحظه امکان دارد تکه های آن از هم جدا شده و ایجاد خفگی کند.
با امتحان کردن پستانک، به صورت دائمی مخصوصاً از قسمت انتهایی آن باعث می شود تا در مورد شکنندگی و جداشدن تکه های آن، مطمئن شوید.
نوک پستانک می توانند تکه تکه شود و کودکان را خفه کند. همچنین هرگز، نخ پستانک را دور گردن کودکان نیندازید، چرا که این عمل نیز باعث ایجاد خفگی در کودکان می شود.
بیشتر کودکان تا سن ۳ الی ۴ سالگی عادت به مکیدن شست یا استفاده از پستانک دارند و این عادتها ممکن است حتی تا زمان به وجود آمدن و رشد دندانهای دائمی آنها نیز ادامه پیدا کند(حدود ۴ تا ۵ سالگی) بهر حال، اگر این عادتها، بعد از رشد دندانهای اصلی هم همین طور ادامه پیدا کرد، باید به طور جدی به آنها کمک کنید تا این کارشان ترک کنند.
بهترین کار این است که با توضیح ساده ای برای فرزندتان بیان کنید که ترک این عادت موجب می شود تا دندانهای آنها یکدست و مرتب در بیاید.
این توضیح می تواند ساده ترین و مؤثرترین روش باشد و زمانیکه آنها انگشتهایشان را می مکند و یا از پستانک استفاده می کنند، این تذکر را با مهربانی به آنها گوشزد کنید.
چنانچه به خاطر داشتن این عادت، فرزندتان را در شرایط روحی نامناسبی قرار داده و یا او را تنبیه بدنی کنید، اغلب اوقات باعث خواهید شد که این عادتها بیشتر شده و ادامه پیدا کند.
تجربه بیشتر والدین این است که انگشتهای کودکان و یا نوک پستانک را به ماده تلخی آغشته می کنند، و با این کار مانع از مکیدن آنها توسط کودکان می شوند.
چرا شما از عادت مکیدن پستانک و یا انگشت شصت توسط کودکتان رنج می برید؟
پیشنهاد ما این است که سعی کنید تا این عادتها را به تدریج ترک دهید.
در ابتدا برای چند ساعت در روز به آنها اجازه ندهید که انگشت شست یا پستانکشان را بمکند.
باید برای موفق شدنشان در این کار، جایزه بگیرید. همچنین، اغلب اوقات با مکیدن انگشت و یا پستانک برای کودکان ایجاد فضایی امن می کند، بنابراین شما می توانید با دادن یک خرس عروسکی و یا تعداد زیادی از اسباب بازیها، این تأثیر روانی را در آنها ایجاد کرده و آنها را جایگزین این عادتها کنید.
به تدریج به تعداد ساعتهایی که آنها اجازه ندارند که انگشتشان را بمکند و یا از پستانک استفاده کنندکه تا زمان رشد دندانها، کودکان را از انجام این عادتها منصرف کنند، که البته این عادتها تا آن زمان در بیشتر کودکان ترک می شود.
اما اگر فرزند شما این عادت را ترک نکرد، باید برایش توضیح دهید که اگر از انجام این اعمال صرفنظر کند، برای او خوشایندتر و ثمربخش تر خواهد بود.