۱) درباره مواد اعتیاد‌آور (علل و عوامل موثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات کافی کسب کنید.
۲) مهارت‏های تربیتی خود را افزایش دهید.
۳) الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید و هرگز برخلاف گفته خود عمل نکنید.
۴) فضایی ایجاد کنید که فرزندانتان در آن احساس آرامش کنند.
۵) به صحبت‏های فرزندانتان خوب گوش کنید. با لبخند، تکان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و… آنها را به گفتن بیشتر تشویق کنید.
۶) شرایطی ایجاد کنید که شما را محرم اسرار خود بدانند.
۷) از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهای برآورده نشده شما را تحقق بخشند.
۸) از قبل، خود را برای پاسخگویی به سوالات کنجکاوانه فرزندانتان آماده کنید.
ممکن است روزی از شما بپرسند که آیا تاکنون مواد مصرف کرده‌اید؟ این فرصت خوبی است که علت عدم مصرف خود را به زبان سال‌های جوانی به آنها منتقل کنید، یا اگر احیاناً قبلاً مصرف کرده‌ا‏ید علت گرایش خود به مواد و سپس کنار گذاشتن آن را به ایشان بگویید و اینکه حالا چرا می‏خواهید ایشان اشتباه شما را تکرار نکنند. به یاد داشته باشید که نباید مسائل را بیش از اندازه تشریح کنید مبادا کنجکاوی آنها برانگیخته شود.
۹) با تقویت قدرت اعتماد به‌نفس، تصمیم‏‌گیری و از بین بردن افسردگی و کمرویی فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‌زا مقاوم سازید.
۱۰) راه مقاومت و پایداری در برابر فشار همسالان را درخصوص مصرف مواد‌مخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.
۱۱) موانع را بردارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت کنید.
۱۲) وقت بیشتری را با فرزندانتان صرف کنید. با آنان به رستوران، پارک، کوه، سینما و… بروید. به‌اتفاق آنان به موسیقی گوش دهید و از همه مهم‌تر به آنان ابراز عشق کنید و بگویید که دوستشان دارید.