نعناع گیاهی چندساله و خودرو است. اگر شما یک ساقه نعناع در باغچه خود بکارید، بزودی تمام باغچه شما پر از نعناع می‌شود.نعناع از قدیم‌ به عنوان گیاهی معطر و اشتهاآور و برای ناراحتی‌های دستگاه گوارش به کار رفته است. بقراط از نعناع در نوشته‌های خود یاد کرده است. در قرون وسطی نیز از نعناع در معالجه بیماری‌ها و برای التیام زخم‌ها و درمان درد گزیدگی زنبور و سگ هار استفاده می‌شد. در بین گیاهان، نعناع سمبل نیروبخشی است.
● عرق نعناع
نعناع دارای ماده‌ای به نام منتول است که ایجاد احساس خنکی در دهان می‌کند. (همان ماده‌ای که در آدامس‌های نعناعی استفاده می‌شود) مقدار منتول در نعناع بسته به نوع آن از ۳۵ درصد تا ۵۵ درصد متغیر است. اگر نعناع دیر کنده شود، مقدار منتول آن تا حدود ۳۰ درصد پایین می‌آید. یکی از فرآورده‌های اصلی نعناع، اسانس نعناع است که از تقطیر برگ و سرشاخه‌های گلدار نعناع تحت اثر بخار آب تهیه می‌شود و دارای ۵۰ درصد تا ۷۰ درصد منتول است. این اسانس به عنوان تقویت‌کننده معده، بادشکن، ضدعفونی‌کننده، رفع دل‌پیچه بچه‌ها و اسهال به کار می‌رود.اسانس نعناع یا به زبان ساده‌تر عرق نعناع را نباید به مقدار زیاد برای کودکان و نوزادان استفاده کرد؛ زیرا روی حرکات تنفسی و قلب تاثیر می‌گذارد و ممکن است خطرناک باشد. مصرف زیاد عرق نعناع موجب افزایش فشار خون، حالت تهوع، استفراغ و درد معده می‌شود.
● ۱۰ خاصیت نعناع
۱) از قدیم نعناع را برای درمان سرماخوردگی استفاده می‌کردند. علت این است که روغن نعناع دارای خواص رشد ویروسی قوی است که می‌تواند با ویروس‌های عامل آنفلوآنزا، سرماخوردگی و تبخال مقابله کند.
۲) نعناع انقباض عضلات صاف بدن را از بین می‌برد، به همین دلیل دل‌درد را آرام می‌کند. تحقیقات نشان داده است که انواع کپسول‌های پوشش‌دار نعناع از توانایی تسکین عضلات روده برخوردار هستند. مصرف این کپسول‌ها سبب بهبود سندرم روده تحریک‌پذیر می‌شود.
۳)‌ نعناع روی التهابات پوستی، حساسیت‌ها و کهیر، اثرات تسکین‌بخش دارد. برای این کار می‌توانید کرم یا پماد نعناع را روی پوست بمالید. توجه داشته باشید منتول یا روغن نعناع اگر خالص روی پوست مالیده شود، می‌تواند سبب بروز التهاب یا بثورات پوستی شود. این ماده حتما باید رقیق شود و میزان مصرف آن باید کم باشد. اگر خودتان می‌خواهید پماد نعناع درست کنید، ۲ گرم اسانس نعناع را در ۵۰ گرم وازلین ریخته، خوب باهم مخلوط کرده و در محل خارش بمالید.
۴) نعناع دردهای ناشی از آرتروز را کاهش می‌دهد. برای این منظور ۲ قطره روغن نعناع را با یک قاشق روغن بادام مخلوط کنید و محل دردناک را با آن ماساژ دهید.
۵) نعناع در آرام کردن عضلات موثر است. به همین خاطر در دردهای ناشی از قاعدگی موثر است.
۶) نعناع ادرار را زیاد می‌کند.
۷) نعناع بادشکن است و گاز معده و روده را از بین می‌برد.
۸) نعناع بوی بد دهان را کم می‌کند.
۹) جویدن نعناع درد دندان را تسکین می‌دهد.
۱۰) نعناع تب را پایین می‌آورد.

نعناع
عکس از منبع دیگر