● ورود به مهدکودک مرحله بحرانی در رشد و تکامل کودک
آماده کردن کودکان برای ورود به مهد تنها مشکل و دردسر والدین نیست . برای یک ورود موفق خانواده ، سیستم آموزشی مهد ،‌ معلم و جامعه همگی مسئول هستند .
کودک ممکن است بعد از پشت سر گذاشتن تابستان برای ورود به مهد اضطراب داشته باشد . یا شایعات زیادی درباره معلمین شنیده باشد . درباره برنامه های مهد اطلاع کافی نداشته باشد . و شما نیز در این زمینه ها نگران هستید و می خواهید بدانید معلم او کیست با چه کسی همکلاس است و اینکه می خواهید بدانید چطور میتوانید به بهترین شیوه کودکتان را برای پذیرش تغییر و تحولات آماده کنید .
اضطراب و نگرانی بچه ها را بپذیرید و او را به صحبت در آن زمینه ها تشویق کنید . آماده گوش کردن باشید . روی رشد جسمی فرزندتان توجه داشته باشید . هم کلاسی ها و هم سرویسهای او را بشناسید .
بچه ها در مهد چیزهای زیادی را از طریق مکاشفه و تصمیم گیری یاد می گیرند .عقاید و احساساتشان را بیان می کنند . برای یکدیگر داستان تعریف کرده و به داستانهای یکدیگر گوش می دهند . مفاهیم ریاضی را از طریق ساختن و ترکیب کردن ( خانه سازی و … ) یاد می گیرند و …
● همکاری توأم والدین و مربیان مهد
بچه ها باید در مهد احساس اهمیت کنند . برای بیشتر بچه ها ورود به مهد بمنزله رویارویی با مسائل مختلفی چون ، رفت و آمد ، مربیان و دوستان جدید ، وضعیت ساختمانی مهد و رویارویی با پزشک و پرستار مهد ، مدیر و منشی و سرایدار مهد میباشد . همکاری و مشارکت بین والدین و مربیان در پذیرفتن این تغییر و تحولات در کودک بسیار حائز اهمیت است .
● سئوال از مربیان
▪ چگونه میتوانم فرزندم را برای ورود به مهد آماده کنم ؟
▪ فرزندم روزش را چگونه می گذراند ؟
▪ آیا به بچه ها فرصتی برای انتخاب فعالیتهایشان داده می شود ؟
▪ آیا مهارت خواندن را یاد می گیرند ؟
● راهکارها برای والدین جهت ورود راحتتر کودک به مهد
در ورود به مهد بچه ها با هم اختلافات زیادی دارند . بعضی اجتماعی تر و بعضی خجالتی تر ند . بعضی جثه بزرگتری دارند . بعضی می توانند بخوانند و اسمشان را بنویسند و بعضی نمی توانند و …
یک راه کار جهت ورود آسانتر بچه به مهد این است که قبل از شروع کلاسیک مهد بهمراه کودک بازدیدی از مهد و قسمتهای مختلف آن داشته باشیم و با برنامه های مهد آشنایش کنیم .
بچه ها برای ورود به مهد آماده هستند اگر بتوانند :
▪ براحتی از والدینشان جدا شوند .
▪ بخوبی با دیگر بچه ها بازی کرده و بهم احترام بگذارند .
▪ به تنهایی حمام بروند .
▪ قوانین و دستورهای ساده را دنبال کنند .
▪ بدون کمک معلم بتواند مشکلات ساده ای را که بین او و همکلاسهایش پیش می آید حل کند .
▪ بطور مستقل کارکند حداقل برای ۵ دقیقه .
▪ بنشیند و به داستان گوش کند حداقل برای ۱۰ دقیقه .
▪ جمله های کامل را در صحبت کردن بکار برد .
راجع به کارهایی که می توانید با فرزندتان تقسیم کنید ( که این کارها در ورود کودک به مهد مؤثرند ) .
▪ با هم آشپزی کنید و اندازه مواد لازم را یاد بگیرید .
▪ روی تقویم برای هر روز که می گذرد علامت بگذارید .
▪ پیچ و مهره را از درون جعبه ابزار جدا کنید .
▪ ۱۰ لغت با پسوند یکسان بگویید .
والدین و مربیان باید برای ورود موفق کودکان به مهد با هم مشارکت و همکاری داشته باشند .
مهم است که در روزهای اول ورود کودک به مهد ، شما در دسترس باشید . به آمدنتان به خانه توجه کنید برای فرزندتان وقت بگذارید ، تاریخ های مهم را یادداشت کنید و …
خیلی از بچه ها بعد از مهد به محل کار والدینشان می روند ما باید به کودک این اجازه را بدهیم که ما را نیز به مهد ببرند و از نزدیک با کارها و فعالیتهایشان آشنا شویم .
کودکان از قدرت سازگاری بالایی برخوردارند و با انتظارات و روال جدید سازش پیدا خواهند کرد . این موفقیت در سازش ، اعتماد و اطمینان تازه ای را در او بوجود آورده و یک تصویر مثبت نسبت به خود را در او ایجاد می کند .
خیلی مهم است برای والدین و مربیان که بدانند چه موقع و چگونه با هم همکاری کنند.
ارتباط خوب و مناسب بین ما و مربیان چه در مهد و چه بعد از مهد برای موفقیت کودک حتی در مراحل بعدی نیز ضروری و مؤثر است .