بیشتر بچه ها زمانی که به سن دو هفتگی می رسند، بعدازظهر ها گریه می کنند و تقریبا تا دو ساعت به طور مکرر به این کار ادامه می دهند.
اگر کودک شما نیز شروع به گریه کرد، یک یا چند مورد از تکنیک های زیر را آزمایش کنید تا آرامش به فرزندتان باز گردد. حین تلاش باید سعی کنید دریابید کودک قصد دارد با زبان بی زبانی چه چیزی به شما بگوید. با بهره گیری از روش آزمون و خطا و کمی صبر و حوصله به راحتی کشف می کنید که کدام یک از این روش ها برای کودک شما کاربردی تر است. می توانید شگردهای زیر را امتحان کنید:
● وضعیت های جدید
کودک را طوری که صورتش به سمت پایین باشد، روی ساعد خود بگذارید. در این حالت سر کودک باید نزدیک به آرنج باشد. با انگشتان خود ران های او را بگیرید. کودک را از پشت روی کف دست خود بنشانید؛ به طوری که کمرش به سمت سینه شما باشد. دست دیگر را به دور سینه اش بیندازید و انگشتان خود را به دور بازوهایش حلقه کنید. کودک را روی شانه خود قرار دهید، به گونه ای که شکمش روی شانه قرار گیرد و قدری فشرده شود.
کودک را مانند حالتی که در گهواره می خوابد در دست های خود بگیرید و او را به طور متناوب از خود دور و مجددا نزدیک کنید.
● حرکات آهسته و متناوب
کودک از طریق حرکاتی که ۶۰ بار در دقیقه تکرار شوند، می تواند به بالاترین میزان آرامش خود برسد. در حالی که او را در آغوش گرفته اید، آهسته به اطراف گام بردارید. در حالی که ایستاده اید خودتان را به سمت چپ و راست یا جلو و عقب، تاب دهید. روی یک صندلی راحتی بنشینید و به عقب و جلو تکان بخورید.
● گرما
کودک را با یک پتوی گرم قنداق کنید. او را به خود نزدیک کنید تا گرمای بدنتان را احساس کند. پیش از اینکه کودک را در محل خوابش بگذارید، یک پد گرم کننده در آن قرار دهید تا جای خواب گرم شود، سپس پد را بردارید و گرما را چک کنید. می توانید یک شیشه آب گرم را در دامن خود بگذارید و کودک را از شکم روی آن بخوابانید.
● صداهای آرام بخش
کلمات آرام بخش را به آهستگی تکرار کنید. موسیقی هایی را که خودتان از شنیدن آنها لذت می برید، را زیر لب زمزمه کنید. یک نوار از صدای ماشین لباسشویی، ظرفشویی یا جاروبرقی تهیه کنید تا کودک مرتبا صدای خش خش های مکرر را بشنود. فن سقفی در اتاق کودک نیز می تواند کار مشابه را انجام دهد. همچنین صدای خش خش میان موج های مختلف رادیو نیز نتیجه بخش خواهد بود.
موسیقی کلاسیک جدید یا راک ملایم و جاز پخش کنید. لطفا آهنگ های متال نگذارید! این کار کودک را عصبی می کند.
● نوازش کردن
به آرامی پشت کودک را از گردن تا باسن ماساژ دهید. پشت کودک را نوازش کنید یا بمالید. کودک را در یک اتاق گرم روی سطحی محکم قرار دهید و شکمش را در جهت عقربه های ساعت مالش دهید. اگر علت ناراحتی کودک از نفخ باشد؛ به این ترتیب می تواند آن را تخلیه کند. زانوهایش را به طرف شکم ببرید تا گاز موجود راحت تر بیرون بیاید.