خواندن كتاب در هر سنی برای كودكان مفید است. هر برگی كه از كتاب ورق می‌خورد، دنیای كودك شما وسیع‌تر می‌شود، پس حتی برای فرزندان بسیار كوچك خود كتاب بخوانید. خواندن كتاب برای كودكان كم سن و سال سبب تقویت خلاقیت آنها می‌شود، به دنیای تصورات آنها وسعت می‌بخشد، آنها را با افراد گوناگون جامعه آشنا می‌كند و دایره لغات آنها را در صحبت كردن وسیع می‌كند.
خواندن كتاب به كودكان كمك می‌كند كه آنها با دنیای بیرون از خانه و مشكلات آن آشنایی پیدا كنند. اگر شما با خواندن كتاب بتوانید كودك خود را با لحظات شاد و عاطفی داستان‌های كتاب همراه كنید، به روابط درست عاطفی فرزندتان در آینده و در دوران نوجوانی هم كمك خواهید كرد. یكی از نكات مهمی كه می‌تواند كودك‌تان را به خواندن كتاب تشویق كند این است كه احساس كند، شما هم هنگام خواندن یك كتاب به اندازه او لذت می‌برید.شما می‌توانید خواندن كتاب را از همان بدو تولد برای كودك خود شروع كنید. نوزادان در بدو تولد از شنیدن صدای شما لذت می‌برند، پس فقط كتاب داستانی را كه برای خودتان می‌خوانید، با صدای بلند بخوانید تا كودك‌تان صدای شما را بشنود. وقتی كودك‌تان كمی بزرگ‌تر شد. كتاب‌های مناسب سن او را تهیه كنید.
تا قبل از ۱۸ ماه‌گی بهتر است كتاب‌هایی را كه دارای عكس‌های رنگی زیادی است برای فرزندتان بخوانید. حتی بعضی از كتاب‌ها دارای صفحات پارچه‌ای هستند و كودكان در این سن و سال می‌توانند به خوبی آن را در دست بگیرند، ورق بزنند و صفحه‌های آن را نگاه كنند. اگر تا قبل از ۱۸ ماهگی هر روز برای كودك خود كتاب بخوانید، به صحبت كردن او كمك زیادی می‌كنید. سعی كنید كتاب را با آهنگ بخوانید و خود را جای شخصیت‌های كتاب بگذارید. شاید تعجب كنید اگر بدانید كه كودك‌تان به سرعت آهنگ خواندن شما را تقلید می‌كند. در سن ۱۸ ماهگی تا سه سالگی بچه‌ها علاقمند به یادگیری لغات جدید و بازی با كلمات هستند. آنها دوست دارند داستان‌های مورد علاقه‌شان را بارها و بارها بشنوند.
در این دوران حواس كودكان به سرعت پرت می‌شود، پس باید داستان‌هایی را انتخاب كنید كه كوتاه و دارای تصاویر جذاب و رنگی باشد كه توجه كودك را به خود جلب كند. یادتان باشد داستان‌هایی كه در این دوران برای بچه‌ها می‌خوانید حتما پایان خوبی داشته باشد و تلخ و دردناك نباشد.در سن سه تا شش سالگی خواندن بلند كتاب برای كودك بسیار ارزشمند است. بچه‌ها، الگوی خواندن را از شما یاد می‌گیرند و گاهی می‌بینید كه كتاب را دست می‌گیرند و ادای خواندن درمی‌آورند.
كودكان در این سن دوست دارند به طور فعال در كتابخوانی شركت كنند مثلا كتاب را ورق می‌زنند، سوال می‌كنند و درباره داستان نظر می‌دهند. در این سن كتاب‌ها می‌توانند بسیاری از سوال‌های ذهن كودك را پاسخ دهند. مثلا سوالاتی كه درباره هوا، طبیعت، زندگی حیوانات و غیره وجود دارد. همچنین كتاب‌های مناسب به كودكان یاد می‌دهد كه از چه چیزی بترسند یا خوشحال شوند و احساسات خود را چگونه و كجا نشان دهند.پس روزانه از بدو تولد برای كودكان‌تان كتاب بخوانید تا آنها را با دنیای بیرون و مشكلات موجود بهتر آشنا كنید