۱) دفعات شیردهی را بیشتر کنید.
۲) وضعیت شیردادن را اگر درست نیست اصلاح کنید و اگر درست است در وضعیتهای مختلف شیر بدهید.
۳) سعی کنید حتماً قسمت آخر شیر را که چربی بیشتری دارد به شیرخوار بدهید و اگر او نمی تواند همه پستان را تخلیه کند قسمت آخر شیرتان را بدوشید و با قاشق یا فنجان یا قطره چکان به او بدهید .
۴) اگر شیرخوار قبل از تخلیه کامل پستان ، آنرا رها کرد او را به پستان دیگر بگذارید و اینکار را چند بار تکرار کنید تا با تحریک پستانها، شیر بیشتری تولید شود و حداقل یکی از پستانها را در حد امکان ، خالی کند.
۵) از دادن آب و آب قند و گول زنک(پستانک) به شیرخوار پرهیز کنید.
۶) گاهی شیرنخوردن شیرخوار به دلیل زمان بازیگوشی و کنجکاوی و تلاش او برای شناخت اطرافیان است که در نتیجه موجب می شود که شیر کمتری بخورد . اگر او پستان را نمی گیرد ، شیرتان را بدوشید و در هر فرصتی که آمادگی دارد و از جمله مواقعی که خواب آلود است به او بدهید.
۷) تحت تاثیر صحبت اطرافیان که شیر شما کافی نیست قرار نگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید.
۸) برای جاری شدن شیر سعی کنید آرامش و استراحت بیشتری داشته باشید.
۹) مراقب تغذیه کافی و استراحت خود باشید.
۱۰) فراموش نکنید که در این دوران شما نباید رژیم لاغری بگیرید زیرا اینکار می تواند بر رشد کودکتان اثر سوء بگذارد.
۱۱) سعی کنید خودتان ریشه یابی کرده و رفع مشکل نمایید مثلاً گاهی گرفتاری ها و مشغله زیاد مادر ، او را از تغذیه مناسب کودک غافل می کند و یا به دلیل فراهم نبودن شرایط روحی و روانی خاص مادر، تغذیه کودک تحت تاثیر قرار می گیرد.
۱۲) اگر همه تمهیدات فوق را به مدت ۱۵ روز به کار بستید و با مراجعه به پزشک یا مراکز بهداشتی درمانی مشخص شد که باز هم وزن کودک شما فرقی نکرده است و پزشک اطمینان حاصل نمود که کودک بیمار نیست در این صورت:
● در مورد شیرخواران زیر ۴ ماه: در صورت امکان از شیر دایه و در صورت عدم دسترسی به شیر دایه، با تجویز پزشک، شیر مصنوعی ( شیرخشک) را به عنوان کمک به شیر مادر ، برای او شروع کنید ولی دقت کنید که این شیر را بلافاصله بعد از تغذیه با شیر مادر و آن را فقط با قاشق یا فنجان به او بدهید نه با بطری.
● در مورد شیرخواران ۴ تا ۶ ماهه: می توانید غذای کمکی را شروع کنید و اگر رشد او باز هم بهتر نشد ممکن است لازم باشد علاوه بر شیر مادر از شیر مصنوعی هم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که از دادن شیر پاستوریزه، در زیر یکسالگی باید اجتناب نمایید.