سالانه نزدیک به ۵ میلیون کودک در سراسر جهان از بیماری‌ها و حوادث ناشی از محیط‌های ناامن جان خود را از می‌دهند. عده‌ای دیگر نیز دچار نقص‌های جسمی یا کمبودهای روانی می‌شوند که تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد. این در حالی است که با به کار گرفتن راهکارهای ساده و موثر می‌توان درصد ایمنی را در محیط‌هایی که کودکان با آن سروکار دارند،‌ تا حد زیادی بالا برد. در اینجا قصد داریم به ایمنی در منزل اشاره کرده و به شما یادآوری کنیم چگونه می‌توانید خانه‌هایی دوستدار کودک داشته باشید. حوادث خطرناکی مانند سقوط، سوختگی، مسمومیت، خفگی و… هر ساله سبب مرگ کودکان می‌شود در حالی که با ایمن کردن نقاط مختلف خانه می‌توان درصد بروز این خطرات را تا ۸۰ درصد کاهش داد….
● ۷ توصیه ایمنی مربوط به آشپزخانه
۱) در داخل منزل، آشپزخانه خطرناک‌ترین محل برای کودکان است و معمولا یک چهارم حوادث در آن رخ می‌دهد.
۲) هرگز اجازه ندهید کودکتان تنها در آشپزخانه بماند.
۳) مواد سمی و شوینده را در مناطقی دور از دسترس او قرار دهید. این موضوع در مورد وسایل تیز و برنده مانند، چاقو و ظروف شیشه‌ای نیز صدق می‌کند.
۴) دسته ماهی‌تابه یا قابلمه را طوری روی گاز قرار دهید که کودک نتواند آن را بگیرد و واژگون کند.
۵) هرگز وسایل برقی را به حال خود رها نکنید و بعد از هر بار استفاده آنها را جمع کنید.
۶) به فرزندتان یاد دهید که گاز وسیله‌ای داغ و خطرناک است.
۷) در صورتی که چیزی روی زمین آشپزخانه ریخته فورا آن را جمع کنید تا فرزندتان اتفاقی آن را نبلعد. داروها را نیز از دسترس آنها دور کنید. کودکان داروها را با آب‌نبات اشتباه می‌گیرند و می‌خورند.
● ۱۰ توصیه ایمنی مربوط به اتاق نشیمن و اتاق خواب
شاید به نظرتان برسد که اتاق نشیمن جای امنی برای فرزندتان است اما اشتباه نکنید. اتاق نشیمن دومین مکان خطرناک در خانه است. گوشه‌های میز و مبل و صندلی، رومیزی‌هایی که گوشه‌های آن آویخته است و روی آن پر از وسایل تیز و برنده است، گیاهان تزیینی که ممکن است کود یا خودشان سمی باشند. شومینه و بخاری، تلویزیون، چراغ‌های تزیینی و پریز برق‌ همه در اتاق نشیمن هستند. به‌طور کلی برای ایجاد ایمنی در اتاق‌ها این قوانین را در نظر بگیرید:
۱) برای پریزهای برق محافظ تهیه کنید.
۲) در صورتی که فرش یا قالیچه‌ای دارید که سر می‌خورد آن را روی زمین محکم کنید.
۳) جلوی درها را با قطعه‌های اسفنجی یا پلاستیکی بگیرید تا بسته نشوند و دست کودکتان لای آن نماند.
۴) برای راه‌پله‌ها محافظ و نرده نصب کنید.
۵) برای پنجره‌ها نرده بگذارید و هرگز میز و صندلی را زیر آن قرار ندهید.
۶) وقتی فرزندتان در خانه است زمین‌های سرامیکی یا پارکت را نشویید چون در این صورت احتمال سر خوردن افزایش می‌یابد.
۷) فنجان چای یا قهوه خود را در نقاطی قرار دهید که در دسترس کودکان نباشد. اکثر سوختگی‌ها در منزل به دلیل سوختگی با نوشیدنی‌های داغ است.
۸) وقتی فرزندتان را در نقاط بالا مثل روی صندلی یا میز می‌نشانید به آنها توجه کامل داشته باشید تا سقوط نکنند.
۹) وسایل تیز و برنده مثل گلدان‌های تزیینی را از روی زمین بردارید.
۱۰) در اتاق خواب کودکان نیز از تخت خواب و اسباب بازی‌های استاندارد استفاده کنید.
● ۴ توصیه ایمنی مربوط به حمام
۱) آب، برق و وسایل برنده در کنار هم می‌توانند سبب بروز خطراتی در حمام برای کودکان شوند.
۲) داروها، تیغ، قیچی و هر چیز خطرناک دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
۳) در داخل حمام و زیر دوش از صفحات پلاستیکی که مانع سر خوردن می‌شوند، استفاده کنید. قبل از فرستادن کودکان زیر دوش حتما درجه آب را بررسی کنید. اکثر سوختگی‌ها در حمام به دلیل آب داغ است.
اگر در هنگام حمام کردن فرزندتان تلفن زنگ زد، کودکتان را به حال خود رها نکنید. یک سر خوردن کوچک ممکن است سبب دمر افتادن کودک و خفگی او شود، کودکتان را در حمام تنها نگذارید. تنها گذاشتن آنها حتی برای یک لحظه خطرناک است.
۴) وسایل برقی مانند سشوار، ریش تراش و… را در حمام روشن نکنید.
● توصیه آخر
حتی اگر تمامی این موارد را رعایت کنید باز هم احتمال بروز خطر به صفر نمی‌رسد پس لازم است برخی از امور اورژانسی مثل تنفس مصنوعی، ماساژ قلبی و… را بیاموزید و همیشه شماره‌های اورژانس (۱۲۵-۱۱۵) را به خاطر داشته باشید. اطلاعات خود را در رابطه با نحوه برخورد با بریدگی‌ها، سوختگی‌، خفگی، مسمومیت و… افزایش دهید و در هر شرایطی حتما با امدادگران تماس بگیرید.