مواد لازم براي چهار نفر :

هويج نگيني ريز خرد شده ——————— ۲۰۰ گرم
سيب زميني نگيني ريز خرد شده ———— ۱۵۰ گرم
پیاز رنده شده ———————————- ۲ عدد متوسط
نخود فرنگي ———————————— ۱۰۰ گرم
آب مرغ —————————————- ۳ لیوان
آرد سیب زمینی —————————— یک قاشق غذا خوری
زرشک —————————————– یک استکان سر خالی
رشته سوپ ( فرنگی ) ———————– ۱۵۰ گرم
گوجه فرنگی* ——————————— ۴-۵ عدد بزرگ
نمک ، فلفل ، آبلیمو تازه ——————— به مقدار لازم
جعفری و گشنیز خرد شده —————— یک استکان

طرز تهیه :

تقریبا مشابه پخت سوپ مجلسی است با اندکی تفاوت :
ابتدا هویچ ها و نیمی از پیاز را در آب مرغ در حال جوشیدن بریزید و بعد از ۱5 دقیقه سیب زمینی و نخود فرنگی را به هویچ ها اضافه کنید .

گوجه فرنگی ها را پوست بگیرید ، کاملا ریز و یک دست خرد کنید و بدون سرخ کردن به مواد بالا اضافه کنید . بعد از اینکه مواد جوشید ، شعله گاز را ملایم کنید تا کم کم جا بیفتد . ( در صورتی که به جای گوجه فرنگی از رب گوجه استفاده میکنید دو قاشق غذا خوری رب گوجه را به مواد اضافه کنید . که در این صورت از مقدار نمک کمتری نیز استفاده میشود . ولی توصیه میشود سعی کنید به جای رب کلا در همه غذاها از گوجه فرنگی تازه استفاده کنید)
بعد از حدود ۵-۶ دقیقه آرد سیب زمینی را در یک استکان آب جوش حل نمایید و همراه با بقیه پیاز به سوپ بیفزائید .
وقتی سوپ تقریبا پخته شد، (یعنی هویچ ها  نرم شدند و گوجه فرنگی ها کاملا به خورد سوپ رفتند) رشته را کم کم به مواد اضافه کنید و جوری هم بزنید که رشته ها خرد نشوند . این کار را موقعی انجام دهید که تقریبا ۱۰-۱۵ دقیقه به کامل شدن مرحله پخت مانده باشد .
وقتی سوپ کاملا حاضر شد ( یعنی هویچ ها و نخود فرنگی ها کاملا نرم شده بودند) ، قبل از ریختن در ظرف مناسب ، مقدار نمک و فلفل را اندازه کنید و بعد آبلیموی تازه را به مقدار دلخواد به سوپ بیفزائید . و بعد از یک الی دو دقیقه سوپ را از روی حرارت بردارید و در ظرف مناسب سرو کنید و مقدار باقی مانده جعفری و گشنیز را روی سوپ بریزید .

نکته :

غلظت این سوپ از سوپ مجلسی بیشتر است در نتیجه نیازی به افزودن آب جوش به آن نیست .

این سوپ به دلیل داشتن پیاز و هویچ و آب مرغ برای کسانی که دچار سرماخوردگی شده اند بسیار مفید است .
میتوانید از قطعات مرغ پخته بدون استخوان یکدست خرد شده نیز در این سوپ استفاده کنید که در این صورت مقدار آرد سیب زمینی را بسته به مقدار مرغ کمی اضافه کنید .

در صورت تمایل میتوانید به جای این مقدار رشته فرنگی از ۱۵۰ گرم جو (یک شب خیس خورده باشد) یا ۲۰۰ گرم جوی پرک که یک ساعت در آب سرد خیس شده باشد استفاده کنید .

در این صورت جوی پرک نشده را همراه هویچ ها به آب مرغ در حال جوشیدن بیفزائید یا اینکه جو پرک شده را همراه سیب زمینی و نخود فرنگی به سوپ بیفزائید .

(خاصیت جو پرک نشده از جو پرک شده خیلی بیشتر است ولی به دلیل کمبود وقت، و ظاهر یک دست تری که جو پرک شده دارد ، اغلب تمایل به استفاده از جو پرک شده دارند )

سوپ رژیمی
عکس از منبع دیگر