مواد لازم برای ۴-۶ نفر

گوجه فرنگی —————————- ۱ کیلو گرم

قارچ در اندازه متوسط ——————- ۲۵۰ گرم

هویچ متوسط ————————— ۱ عدد

سیب زمینی متوسط ——————- ۱ عدد

رب گوجه فرنگی ————————- ۱ قاشق غذا خوری

آب گوشت یا مرغ ———————— ۶ لیوان

آرد —————————————- ۲ قاشق غذا خوری

کره ————————————— ۱۰۰ گرم

پنیر گودا ——————————— ۲۵۰ گرم ( رنده شده )

نان تست ——————————– ۴ تکه

فلفل سیاه ، نمک و زعفران ————– به مقدار لازم

طرز تهیه :

ابتدا گوجه ها را نازک پوست بکنید و فیله کنید و در مخلوط کن کاملا میکس کنید تا آب گوجه فرنگی کاملا یکدست شود .

آب گوجه را همراه آب مرغ یا گوشت ( ترجیحا آب گوشت ) روی حرارت ملایم قرار دهید و درب ظرف را بگذارید . سیب زمینی پوست کنده و هویچ پوست کنده را ریز رنده کنید و به آب گوجه و گوشت اضافه کنید .

آرد را داخل یک تابه جداگانه روی حرارت ملایم بگذارید و هم بزنید تا بوی خامی آرد گرفته شود و کمی رنگ آرد تغییر کند ، بعد کره را که به دمای محیط رسیده است به آرد اضافه کنید و مدام هم بزنید تا کره و آرد کاملا با هم مخلوط شوند . ( به اندازه ۲۵ گرم از کره را برای سرخ کردن قارچ کنار بگذارید )

بعد ۲ پیمانه از آب گوشت و گوجه در حال جوشیدن را همراه رب گوجه فرنگی به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا مزه دار و یکدست شود و بعد به ظرف اصلی ( حاوی آب گوجه و آب گوشت ) اضافه کنید .

قارچ ها را حلقه ای یکدست خرد کنید و جداگانه با مقداری کره ، فلفل سیاه ، زعفران و آبلیمو روی حرارت نسبتا زیاد سرخ کنید . ( حدود ۵ دقیقه کافی است )

قارچ های سرخ شده را همراه با آب آنها داخل ظرف اصلی بریزید و درب ظرف را بگذارید .

۱۵ دقیقه صبر کنید تا پتاژ کمی غلیظ شود .

بعد از ۱۵ دقیقه پتاژ را از روی حرارت بردارید ، مواد را داخل یک ظرف پیرکس ( یا ظرفی که میتوانید داخل فر قرار دهید ) بریزید ،  نان های تست را به مربع های کوچک و یک اندازه برش دهید و داخل پتاژ بریزید و پنیر گودا رنده شده را روی مواد بپاشید .

پتاژ را در طبقه وسط فری که از یک ساعت پیش با حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد گرم کرده اید ، قرار دهید و به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه بگذارید کاملا جا بیفتد .

بعد از این مدت نمک ، فلفل و ترشی غذا را اندازه کنید ، روی پتاژ را به دلخواه تزئین و سرو کنید .

نکته :

پتاژ نوعی سوپ غلیظ شده است که معمولا در مجالس رسمی تهیه میشود . عمده فرق پتاژ ها با انواع سوپ ، استفاده از نان تست ، انواع پنیر و آرد است . معمولا مواد تشکیل دهنده پتاژ ها کمتر از سوپ ها هستند و به ندرت داخل مواد اولیه از انواع سبزی ، یا قطعات مرغ و گوشت استفاده میشود . ظاهر پتاژ ها همیشه یک دست است و به سختی میتوان طعم مواد اولیه را تشخیص داد !

در ضمن معمولا پتاژ ها با آب گوشت تهیه میشوند .

دقت کنید که گوجه ها کاملا میکس شوند و دانه های گوجه کاملا له شوند تا ظاهر و طعم غذا حفظ شود .

هنگام سرخ کردن قارچ دقت کنید که حرارت بالا و زمان کم ، از سیاه شدن قارچ ها جلو گیری میکند .

بهتر است همیشه قارچ را با مقداری زعفران ، فلفل سیاه و کره و آبلیمو سرخ کنید تا طعم مطلوب حاصل شود .

اگر از آرد سیب زمینی به جای آرد سفید استفاده کنید ، طعم پتاژ بسیار دلچسب تر خواهد شد . و یا از ترکیب آرد سفید و آرد برنج .

میتوانید به جای پنیر گودا ( در صورت در دسترس نبودن ) از پنیر پینزای معمولی ، پنیر موتزارلا یا پنیر بوتوکیزه یا پنیر پارامسان رنده شده نیز استفاده کنید .

پتاژ قارچ و گوجه فرنگی
عکس از منبع دیگر