مواد لازم براي 4-6 نفر

گوجه فرنگي —————————- 1 كيلو گرم

قارچ در اندازه متوسط ——————- 250 گرم

هويچ متوسط ————————— ۱ عدد

سيب زميني متوسط ——————- ۱ عدد

رب گوجه فرنگي ————————- 1 قاشق غذا خوري

آب گوشت يا مرغ ———————— 6 ليوان

آرد —————————————- 2 قاشق غذا خوري

كره ————————————— 100 گرم

پنير گودا ——————————— 250 گرم ( رنده شده )

نان تست ——————————– 4 تكه

فلفل سياه ، نمك و زعفران ————– به مقدار لازم

طرز تهيه :

ابتدا گوجه ها را نازك پوست بكنيد و فيله كنيد و در مخلوط كن كاملا ميكس كنيد تا آب گوجه فرنگي كاملا يكدست شود .

آب گوجه را همراه آب مرغ يا گوشت ( ترجيحا آب گوشت ) روي حرارت ملايم قرار دهيد و درب ظرف را بگذاريد . سيب زميني پوست كنده و هويچ پوست كنده را ريز رنده كنيد و به آب گوجه و گوشت اضافه كنيد .

آرد را داخل يك تابه جداگانه روي حرارت ملايم بگذاريد و هم بزنيد تا بوي خامي آرد گرفته شود و كمي رنگ آرد تغيير كند ، بعد كره را كه به دماي محيط رسيده است به آرد اضافه كنيد و مدام هم بزنيد تا كره و آرد كاملا با هم مخلوط شوند . ( به اندازه 25 گرم از كره را براي سرخ كردن قارچ كنار بگذاريد )

بعد 2 پيمانه از آب گوشت و گوجه در حال جوشيدن را همراه رب گوجه فرنگي به آرد اضافه كنيد و هم بزنيد تا كاملا مزه دار و يكدست شود و بعد به ظرف اصلي ( حاوي آب گوجه و آب گوشت ) اضافه كنيد .

قارچ ها را حلقه اي يكدست خرد كنيد و جداگانه با مقداري كره ، فلفل سياه ، زعفران و آبليمو روي حرارت نسبتا زياد سرخ كنيد . ( حدود 5 دقيقه كافي است )

قارچ هاي سرخ شده را همراه با آب آنها داخل ظرف اصلي بريزيد و درب ظرف را بگذاريد .

15 دقيقه صبر كنيد تا پتاژ كمي غليظ شود .

بعد از 15 دقيقه پتاژ را از روي حرارت برداريد ، مواد را داخل يك ظرف پيركس ( يا ظرفي كه ميتوانيد داخل فر قرار دهيد ) بريزيد ،  نان هاي تست را به مربع هاي كوچك و يك اندازه برش دهيد و داخل پتاژ بريزيد و پنير گودا رنده شده را روي مواد بپاشيد .

پتاژ را در طبقه وسط فري كه از يك ساعت پيش با حرارت 250 درجه سانتيگراد گرم كرده ايد ، قرار دهيد و به مدت 15 – 20 دقيقه بگذاريد كاملا جا بيفتد .

بعد از اين مدت نمك ، فلفل و ترشي غذا را اندازه كنيد ، روي پتاژ را به دلخواه تزئين و سرو كنيد .

نكته :

پتاژ نوعي سوپ غليظ شده است كه معمولا در مجالس رسمي تهيه ميشود . عمده فرق پتاژ ها با انواع سوپ ، استفاده از نان تست ، انواع پنير و آرد است . معمولا مواد تشكيل دهنده پتاژ ها كمتر از سوپ ها هستند و به ندرت داخل مواد اوليه از انواع سبزي ، يا قطعات مرغ و گوشت استفاده ميشود . ظاهر پتاژ ها هميشه يك دست است و به سختي ميتوان طعم مواد اوليه را تشخيص داد !

در ضمن معمولا پتاژ ها با آب گوشت تهيه ميشوند .

دقت كنيد كه گوجه ها كاملا ميكس شوند و دانه هاي گوجه كاملا له شوند تا ظاهر و طعم غذا حفظ شود .

هنگام سرخ كردن قارچ دقت كنيد كه حرارت بالا و زمان كم ، از سياه شدن قارچ ها جلو گيري ميكند .

بهتر است هميشه قارچ را با مقداري زعفران ، فلفل سياه و كره و آبليمو سرخ كنيد تا طعم مطلوب حاصل شود .

اگر از آرد سيب زميني به جاي آرد سفيد استفاده كنيد ، طعم پتاژ بسيار دلچسب تر خواهد شد . و يا از تركيب آرد سفيد و آرد برنج .

ميتوانيد به جاي پنير گودا ( در صورت در دسترس نبودن ) از پنير پينزاي معمولي ، پنير موتزارلا يا پنير بوتوكيزه يا پنير پارامسان رنده شده نيز استفاده كنيد .

پتاژ قارچ و گوجه فرنگی
عکس از منبع دیگر