ماست یکی از انواع لبنیات است و حتی مصرف آن نسبت به شیر مزایایی هم دارد. سیستم گوارش بعضی ها نسبت به لاکتوز شیر حساسیت دارد ولی این لاکتوز در ماست تبدیل به اسید لاکتیک می شود و دیگر حساسیت به وجود نمی آورد. از طرف دیگر کلسیم ماست راحت تر از شیر جذب بدن می شود چون PH ماست پایین تر است کلسیم در آن به صورت محلول در می آید. ماست باکتری هایی دارد که سبب افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن می شود. این باکتری ها کلسترول خون را پایین آورده و فشار خون را تنظیم می کند. یادمان نرود که ماست میوه ای ترکیبی از ماست و میوه است. میوه ها تاثیر مثبتی روی مغز انسان می گذارند برای تقویت حافظه. علاوه بر این میوه ها دارای فیبر فراوان هستند فیبرها از چاقی فشار خون بالا و بیماری های قلبی جلوگیری می کنند و از افسردگی نیز جلوگیری می کنند – حتما می دانید که دوسوم وزن بدن ما از آب است میوه ها هم همین درصد آب دارند – با خوردن میوه فیبری، فیبرها نمی گذارند اضافه وزن پیدا کنیم و فشار خون مان بالا برود آنها از ما در برابر بیماری های قلبی هم دفاع می کنند.
● چرا باید ماست بخوریم؟
محققان زیادی اعلام کردند که رابطه مستقیمی میان مصرف ماست و افزایش طول عمر وجود دارد آنها طول عمر قبایل ساکن در بلغارستان را به مصرف زیاد ماست مربوط می دانند. پروفسور مچینکوف هم معتقد بود که در آینده نقش درمانی باکتری های لاکتیک موجود در ماست کشف خواهد شد و ارزش این امر کمتر از اکتشافات پنی سیلین در درمان عفونت نیست.
ماست با ایجاد شرایط مناسب بیولوژیکی سبب جذب بهتر برخی مواد غذایی می شود برای مثال افزایش جذب کلسیم و ویتامین های گروه B از فواید مصرف ماست است. ماست به روده ها کمک می کند تا به حال عادی خود بر گردند و باکتری های مضر را از روده ها خارج می کند به همین دلیل است که هضم و جذب غذا با این محصول لبنی آسان تر می شود. اگر فرزند شما دچار بیماری سو»جذب است او را تشویق به خوردن ماست کنید زیرا به جذب دو ترکیب مهم غذایی یعنی پروتئین ها و مواد معدنی کمک می کند اسید لاکتیک موجود در ماست موجب سهولت جذب و هضم این ترکیبات مغذی می شود. ماست برای رژیم های لاغری مفید است زیرا چربی ها را می سوزاند و عضلات را در وضعیت مناسب حفظ می کند. ماست منبع خوبی برای جذب پروتئین است در هر ۲۵۰ میلی لیتر ماست تقریبا ۱۰ تا ۱۴ گرم پروتئین وجود دارد. این مقدار تقریبا با ۲۰ درصد نیاز روزانه بدن است همچنین عملیات تخمیر باکتری های ماست موجب می شود که جذب پروتئین ها راحت تر شود. به این دلیل پروتئین های ماست را پروتئین های پیش هضم شده می نامند و نیز ماست می تواند کلسیم بیشتری را حتی نسبت به شیر نصیب استخوان های ما کند. ۲۵۰ میلی لیتر ماست ۴۵۰ میلی گرم کلسیم دارد این مقدار می تواند نصف نیاز کودکان و ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز کلسیم بزرگسالان را برطرف کند یادمان نرود که ماست باکتری های زنده دارد و این باکتری ها موجب افزایش جذب کلسیم در بدن می شود.

خواص ماست
عکس از منبع دیگر