رشته پلو  یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است که پیشینه ای بسیار تاریخی دارد . در قدیم که خانمها رشته پلویی را در ضخامت های مختلف ( برای مصارف گوناگون ) در منزل تهیه میکردند ، مسلما کیفیت غذا بسیار بالاتر از رشته پلو های امروزی بود و به همین دلیل در بعضی از مناطق ( خاصه شهر تبریز ) علاوه بر شب عید که معتقد بودند خوردن رشته پلو در این شب باعث میشود رشته کار در سال آینده به دست خانواده بیاید، در شب بله برون نیز خانواده عروس کنار غذاهای سنتی دیگر رشته پلو نیز سرو میکردند و معتقد بودند برای شگون و رشته یابی !! زندگی مشترک زوج جوان آمد کار دارد !

البته هنوز هم در شهر تبریز کم و بیش این رسم بین خانواده های اصیل تبریزی رعایت میشود .

با رشته پلویی خانگی نوعی غذای بسیار لذیذ و بسیار بسیار سنتی دیگر هم طبخ میشود که انشالله در آینده دستور طبخ این غذا نیز در منوی مطبخ خاله خانم قرار خواهد گرفت .

غذای مذکور ” دمی بلغور” یا ” تاپلاما ” نام دارد و حتما باید با رشته خانگی ( که ضخامتی بیشتر از رشته های کارخانه ای دارد ) تهیه شود .

مواد لازم برای ۴-۶ نفر :

برنج ————————— ۴ پیمانه

رشته پلویی —————— ۳۰۰ گرم

گوشت ران گوسفند ——— ۵۰۰ گرم

زعفران خشک —————- ۱ قاشق چای خوری

پیاز ————————— ۲ عدد متوسط

برگ بو ———————— ۱ عدد

نمک ، زرد چوبه ————— به مقدار لازم

 طرز تهیه :

گوشت را با یک عدد پیاز و یک عدد برگ بو ( بدون نمک ) و ۶-۸ لیوان آب ، بگذارید به مدت ۲ ساعت بپزد.

در قابلمه مورد نظر آب جوش بیاورید و بعد از جوشیدن آب ، یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید.

آب برنج از قبل خیس خورده را خالی کنید و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید . ۵ دقیقه مانده به زمان آبکش کردن برنج * ، رشته پلویی را به برنج اضافه کنید و بعد از ۵ دقیقه برنج و رشته را آبکش کنید .

کف قابلمه را مقداری روغن بریزید و ته دیگ مورد نظر را بچینید . مخلوط برنج و رشته را داخل قابلمه بریزید و سعی کنید مخلوط را به سمت داخل قابلمه جمع کنید تا در اثر تماس با دیواره های قابلمه در حین مدت دم کشیدن نسوزند .

با ته گفگیر حفره هایی به ارتفاع کل برنج روی قسمت های مختلف برنج ایجاد کنید تا بخار خارج شود و برنج خمیر نشود .

زعفران را در نصف استکان آب جوش حل کنید و استکان حاوی زعفران را در گوشه ای روی برنج بگذارید تا کاملا دم بکشد و غلیظ شود .

یک لیوان آب جوش را با دو قاشق غذا خوری روغن ( ترجیحا جامد ) مخلوط کنید و روی برنج بریزید . حرارت زیر قابلمه را بالا ببرید تا پلو بخار کند . اول دم کنی و بعد درب قابلمه را ببندید و بعد حرارت زیر پلو را پائین بیاورید و ۱ ساعت صبر کنید تا برنج کاملا دم بکشد .

بعد از اینکه گوشت پخت، پیاز و برگ بوی داخل گوشت را دور بیندازید . یک عدد پیاز باقیمانده را خلال خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید تا طلایی شود . بعد مقداری زرد چوبه به پیاز اضافه کنید .

گوشت را به قطعات مورد نظر خرد کنید و همراه با پیاز کمی سرخ کنید تا طعم دار شود .

در این مرحله مقداری نمک و زعفران دم کرده هم به گوشت بیفزایئد .

بعد از طعم دار شدن گوشت و دم کشیدن پلو ، در دیس مورد نظر برای سرو ، نیمی از پلو را بریزید و بعد گوشت را روی برنج قرار دهید و مقداری از آب گوشت را روی گوشت و برنج بریزید . بقیه برنج را روی گوشت بریزید و روی پلو را با نسای زعفرانی تزئین و غذا را سرو کنید .

 نکته :

* برای تشخیص بهترین زمان آبکش کردن برنج به پست زرشک پلو مجلسی مراجعه کنید .

در صورت امکان نیمی از آبی که برای جوشاندن برنج استفاده میکنید ، از آب گوشت صاف شده باشد.

به صورت غیر مجلسی میتواند رشته پلو را با گوشت خورشی ( گوساله ) هم تهیه کنید . که در این روش نیز مراحل کار به همین صورت خواهد بود .

فقط چون گوشت خورشی قطعات کوچک تری دارد ، گوشت را هنگام کشیدن پلو در دیس لایه لایه بین برنج بکشید و مقداری از گوشت را نیز در آخر کار دور دیس بریزید .

اگر به جای رشته پلویی از رشته فرنگی استفاده میکنید، رشته فرنگی را قبل از ریختن داخل برنج چند دقیقه در روغن تفت دهید تا کاملا قهوه ای شود :

۵ دقیقه جوشاندن رشته همراه برنج برای جلوگیری از خشک شدن رشته هنگام دم کردن پلو است .

به طور سنتی برای ته دیگ رشته پلو از برش های کدو حلوایی به ضخامت یک سانتی متر، استفاده میشود . اگر از این روش استفاده میکنید توجه داشته باشید که کدو حلوایی مقداری طعم نهایی غذا را شیرین میکند . برای جلوگیری از این اتفاق قبل از چیدن برش های کدو حلوایی ته قابلمه دو طرف آنها را با مقداری آبغوره یا آب نارنج و کمی نمک مزه دار کنید . دقت کنید که برای مزه دار کردن برش های کدو حلوایی از آبلیمو استفاده نکنید . آبلیمو در اثر دم کشیدن تلخ میشود .

رشته پلو