مواد لازم برای ۴ نفر :

تخم مرغ —————————– ۴ عدد

شیر ———————————- ۱ پیمانه

اسفناج ——————————  ۵۰۰ گرم ( خرد شده )

پنیر پیتزا —————————–  ۱۰۰ گرم ( رنده شده )

کره ———————————-  ۲۵ گرم

پودر سیر، نمک، زردچوبه، فلفل—-  به مقدار لازم

طرز تهیه :

اسفناج خرد شده را روی حرارت متوسط قرار دهید، کره را آب کرده و همراه با کمی زردچوبه و نمک روی آن بریزید، ۲-۳ دقیقه اسفناج را تفت دهید و بعد یک لیوان آب به آن اضافه کنید، درب ظرف را ببندید و ۱۵ دقیقه اسفناج را بپزید.

بعد از ۱۵ دقیقه درب ظرف را باز بگذارید، کمی حرارت را بالا ببرید و ۶-۷ دقیقه دیگر اسفناج را حرارت دهید.

بعد حرارت زیر ظرف را خاموش کنید و بگذارید اسفناج قدری خنک شود.

در این فاصله، تخم مرغ ها را داخل کاسه ای بشکنید، شیر، پودر سیر، نمک و کمی فلفل به تخم مرغ ها اضافه کنید و با چنگال کاملا مخلوط کنید تا مایه یکدستی حاصل شود.

کف تابه ای متناسب با اندازه مواد، مقداری روغن مایع بریزید و تابه را روی حرارت قرار دهید تا روغن داغ شود. مخلوط تخم مرغ را یکباره داخل تابه بریزید، و با حرکت دادن تابه مایه را به تمام سطح آن برسانید.

حرارت را روی شعله متوسط تنظیم کنید و با درب باز، یک روی املت را سرخ کنید. بعد به آرامی آنرا برگردانید و روی دیگر را نیز سرخ کنید تا به رنگ دلخواه برسد. (هر طرف را تقریبا ۵-۶ دقیقه سرخ کنید)

اسفناج خنک شده را با پنیر رنده شده مخلوط کنید . این مخلوط را با قاشق وسط املت سرخ شده قرار دهید و به صورت رول جمع کنید.

رول جمع شده را داخل تابه چند بار بغلتانید تا کاملا سفت شود (در اثر آب شدن تدریجی پنیر) و بعد همراه با مخلفات دلخواه سرو کنید .

حداکثر زمان آماده سازی و طبخ : ۲۰ دقیقه

نکته :

میتوانید قدری از اسنفاج پخته و آب اسفناج را برای هنگام سرو کنار بگذارید .

دقت کنید تابه ای را انتخاب کنید که ضخامت املت در نهایت حدود ۵ میلیمتر باشد. اگر چنین تابه ای در دسترس ندارید، املت را در دو مرحله تهیه کنید تا ضخامت آن زیاد نشود و هنگام سرو و میل کردن غذا دچار مشکل نشوید.

اگر ضخامت املت بیشتر از این مقدار باشد هنگام رول کردن آن انسجام کافی را نخواهد داشت و احتمال ترک خوردگی و خرد شدن آن بالا می رود .

توجه داشته باشید که هنگام مخلوط کردن اسفناج و پنیر، اسفناج کاملا خنک شده باشد و پنیر کاملا منجمد باشد و به دمای محیط نرسیده باشد. در غیر اینصورت پنیر در اثر دمای اسفناج آب میشود و داخل  رول اسنجام کافی را ایجاد نخواهد کرد .

املت رول اسفناج
عکس از منبع دیگر