مواد لازم برای چهار نفر :

فیله گوسفند یا راسته گوساله ————–  ۵-۶ تکه ۱۵۰  گرمی با برش استیکی

پیاز ——————————————- یک عدد بزرگ

فلفل دلمه ای ——————————– یک عدد متوسط

گوجه فرنگی ——————————— دو عدد متوسط

قارچ —————————————— ۵-۶ عدد

نمک و ادویه و سماق ———————— به مقدار لازم

طرز تهیه :

پیاز ها و فلفل دلمه ای را ریز خرد کنید (یا در میکسر به حدی میکس کنید که پیاز ها آب نیندازند) همراه یک قاشق غذاخوری سرپر سماق خوب با هم مخلوط کنید ؛ در یک کیسه فریزر بریزد و بگذارید کمی در یخچال بماند .

گوشت ها را به اندازه استیکی ( حدودا ۲۰ سانتیمتر در ۱۵ سانتیمتر و قطر حدودا ۳ سانتیمتر ) برش بزنید و وقتی مخلوط پیاز و فلفل دلمه ای و سماق کمی در یخچال خنک شد ( حدود ۱۵ دقیقه ) تکه های استیک را یکی یکی داخل کیسه بگذارید طوری که تمام سطح پشت و رویشان با مخلوط پوشانده شود. بعد با بیفتیک کوب خوب بکوبید تا هم مخلوط به خورد استیک ها برود و هم استیک ها نازک و یکدست شوند .

تابه مناسبی را روی حرارت قرار دهید و فقط یک قاشق غذاخوری روغن کف آن بریزید و اجازه دهید روغن در تمام کف تابه پخش و خوب داغ شود . بعد حرارت را ملایم کنید و استیک ها را درون تابه قرار دهید . کمی شعله را زیاد کنید تا آب آنها کشیده و  یک روی آنها برشته شود . بعد برگردانید و روی دیگرشان را هم برشته کنید .

یکی از گوجه ها را در میکسر خوب خرد کنید ( یا ریز رنده کنید ) و بعد از اینکه هر دو طرف استیکها برشته شدند و آبشان کشیده شد ، در تابه بریزید و یک گوجه باقیمانده را نگینی ریز خرد کنید و وقتی آب گوجه داخل تابه جوشید به مواد اضافه کنید و حرارت را بسیار ملایم کنید تا استیک ها کاملا مغز پخت شوند . ( درب تابه بسته باشد )

قارچها را خلال خرد کنید و در تابه جداگانه ای با حرارت زیاد ( که قارچها آب نیندازند و سیاه نشوند ) سرخ کنید .

بعد به مواد اصلی اضافه کنید تا با آب گوجه و بخار آن مزه دار شود . در صورت نیاز در دفعات متعدد ( نه یکباره ) هر بار نصف استکان آب جوش به مواد اضافه کنید .

توجه کنید که حرارت زیر تابه کاملا ملایم باشد تا کمتر نیاز به اضافه کردن آب به مواد باشد .

حدودا یک ساعت زمان لازم است تا استیک ها با آب گوجه و حرارت ملایم کاملا مغز پخت شوند .

در اواخر پخت نمک و ادویه غذا را اندازه کنید و در صورت تمایل چند قطره آب لیموی تازه روی آنها بچکانید و غذا را سرو کنید .

این روش پخت استیک خانگی است و نیازی به داشتن انواع کباب پز ندارد .

به دلیل استفاده خیلی کم از روغن جزو غذاهای تقریبا سالم به شمار میرود .

استفاده از قارچ کنار غذاهای گوشتی بسیار مفید است .

توجه داشته باشید که استفاده از گوجه در این غذا به دلیل رنگ دادن به غذا نیست که بتوان رب گوجه را جایگزین آن کرد . به خاطر خشک نشدن استیک ها و برای اینکه از آب خالی یا از روغن استفاده نکنیم از گوجه و آب گوجه استفاده میکنیم برای طعم بهتر و سلامت بیشتر غذا .

مصرف گوشت قرمز در وعده های متعدد غذایی زیاد مفید نیست . ولی به دلیل داشتن پروتئین و انرژی مصرف آن برای جوانان و افرادی بدون ناراحتیهای خاص ( فشار خون بالا ، چربی بالا و مشکلات قلبی و خونی ) در هفته یکی دوبار توصیه شده است .

مصرف انواع غذای گوشتی سفت به صورت کباب شده یا روشهایی نظیر این روش برای مبتلایان به ناراحتی معده بسیار مفید است . زیرا باعث تقویت شدن دیواره معده میشود .

دقت کنید برش ها قبل از کوبیدن به حدی نازک نباشد که موقع کوبیدن بافت خود را از دست بدهند .

استیک آبدار
عکس از منبع دیگر