مواد لازم برای 4 نفر :

دنده گوسفند گوشتی —————- 4 تکه 200 گرمی

برگ بو ——————————— 2 عدد

پیاز ———————————— 1 عدد

زعفران دم کرده ———————– 1 قاشق غذا خوری

دانه فلفل سیاه نسائیده ————- 1 قاشق چایخوری

کره یا مارگارین آب شده ————– به مقدار لازم

نمک، فلفل و ادویه دلخواه ———— به مقدار لازم

طرز تهیه :

تکه های گوشت را با برگ بو و پیاز و 4 پیمانه آب روی حرارت تند قرار دهید تا آب بجوشد و کف کند. کف روی آن را بگیرید، دانه های فلفل سیاه را هم اضافه کنید، حرارت را ملایم کنید و 1 ساعت زمان دهید تا گوشت بپزد ( در این مدت گوشت کاملا نمی پزد و در اصطلاح “نیم پز کامل” می شود )

بعد از پخت تقریبا نصف لیوان آب باقیمانده را از صافی رد کنید مواد روی صافی را دور بریزید و مایع حاصله را کنار بگذارید تا کمی خنک شود.

نمک، فلفل و ادویه دلخواه مورد نظر را با هم مخلوط کنید و روی تمام سطح گوشت بپاشد تا طعم دار شود. اینکار را چند بار در فاصله زمانی 5-6 دقیقه انجام دهید تا گوشت کاملا طعم دار شود .

تکه های گوشت را با بیفتیک کوب ( یا هر وسیله مشابه دیگر ) کمی بکوبید و نرم کنید .

به مقدار لازم کره یا مارگارین را با آب گوشت مخلوط کنید و زعفران را نیز بیفزائید و مواد را هم بزنید تا سس غلیظی حاصل شود . با قلموی آشپزخانه از سس به دست آمده روی سطح گوشت را آغشته کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا کمی نرم و مزه دار شود .

دستگاه ساندویچ ساز ( یا هر نوع گریل فشاری دیگر ) را روشن کنید تا کاملا گرم شود .

دوباره کمی از سس روی سطح گوشت ها بمالید و تکه های رُست را داخل دستگاه قرار دهید، درب دستگاه را ببندید و رُست ها را 7-10 دقیقه گریل کنید . اینکار را دو بار انجام دهید یعنی یک بار رُست ها را گریل کنید و بعد دوباره کمی از سس روی سطح آن بمالید، آنها را برگردانید و دوباره آنها را گریل کنید.

( به این دلیل که در مرحله اول، چربی اضافی گوشت مانع از گریل شدن کامل آن میشود و نیز اگر مدت زمان گریل را افزایش دهید موجب سفت شدن آن می گردد. پس بهتر است در دو مرحله اینکار را انجام دهید؛ توجه داشته باشید که در مرحله اول گریل شدن مقدار زیادی از چربی گوشت کاملا از بین خواهد رفت و زیاد جای نگرانی ندارد! )

و بعد از اینکه هر دو روی رُست ها کاملا گریل شد، کمی ادویه روی آن بپاشید و در ظرف مورد نظر ، همراه با مخلفات دلخواه سرو کنید.

نکته :

برای تهیه این خوراک به طور معمول از گوشت دنده تازه گوسفندی استفاده میشود . به دلیل اینکه گوست گوسفند بافت لطیف تری نسبت به گوشت گوساله دارد و علاوه بر آن، چربی گوشت گوسفند، تهیه رُست به صورت خانگی را ساده تر میکند .

این خوراکِ بسیار لذیذ در صورتی که در استفاده از ادویه تعادل را رعایت کنید دوست بسیار خوب معده های ضعیف و افراد مبتلا به دیابت است. ولی توجه داشته باشید که مصرف گوشت های قرمز به دفعات زیاد در برنامه غذایی، برای مبتلایان به بیماری پرفشاری خون و بیماران قلبی می تواند مشکل ساز باشد .

ادویه طعم دهنده برای این خوراک می تواند مخلوطی از ادویه های هندی یا مخلوطی از پودر لیمو ترش، پودر سیر، پاپریکا و نمک و طعم دهنده های مشابه دیگر باشد .

بعد از مرحله اول گریل، با یک دستمال کاغذی تمیز، روغن روی سطح دستگاه را تمیز کنید و بعد مرحله دوم را انجام دهید تا هم سلامت خوراک بیشتر حفظ شود و هم عطر و طعم خوراک تحت تاثیر چربی داغ شده تغییر نکند .

رُست دنده خانگی
عکس از منبع دیگر