مواد لازم براي 4 نفر :

مرغ پاك شده —————————- براي هر نفر يك تكه + 1-2 عدد اضافه

پودر كاري ——————————– 2 قاشق غذا خوري

نمك ، فلفل سياه ، زيره—————— روي هم نصف استكان

پودر سير – پودر اورگانو —————— به مقدار لازم

ليمو اماني ——————————- يك عدد

فلفل سبز ——————————– يك عدد متوسط

گوجه فرنگي —————————– يك عدد متوسط

پياز ————————————— 2 عدد متوسط

زعفران دم شده ————————– نصف استكان

هويچ – كدو ——————————- از هر كدام دو عدد متوسط

آبليمو ————————————- به مقدار لازم

طرز تهيه :

مرغ و يك عدد پياز خلال شده را كمي با هم تفت دهيد تا بوي خامي مرغ گرفته شود بعد با يك عدد ليمو اماني و 3 ليوان آب بگذاريد تا روي حرارت ملايم يك ساعت بپزد . توجه كنيد حرارت آنقدر باشد كه بعد از يك ساعت حدود 2 ليوان از آب مرغ مانده باشد .

يك عدد پياز باقيمانده را خلال خرد كنيد ، در مقداري كمي روغن سرخ كنيد تا طلايي شود بعد گوجه رنده يا ميكس شده را به آن اضافه كنيد و بگذاريد تا آب گوجه كاملا كشيده شود بعد فلفل سبز را ريز خرد كنيد و همراه زعفران دم كرد به گوجه اضافه كنيد درب ظرف را بگذاريد تا سس كاملا غليظ شود .

بعد از اينكه مرغ يك ساعت روي حرارت پخت ، پياز و ليمو را از آب مرغ جدا كنيد ، پودر كاري و يك قاشق چايخوري نمك  را در آب مرغ حل كنيد و همراه زيره و فلفل سياه داخل سس بريزيد و صبر كنيد تا سس كاملا غليظ و مزه دار شود .

بعد مرغ ها را داخل سس بريزيد و روي حرارت ملايم و با درب نيمه باز بگذاريد كاملا بپزد و مزه دار شود .

بعد از اينكه مرغ ها كاملا پختند آنها را از سس خارج كنيد و روي سيني فر بچينيد( باقيمانده سس را نگه داريد )  مرغ ها را  به مدت 15 دقيقه با درجه حرارت 150 درجه در طبقه وسط فر گريل كنيد . نيازي نيست فر از قبل گرم شود . ( اگر براي گريل كردن از مایكروفر استفاده ميكنيد از دستور پخت تركيبي + گريل استفاده كنيد و به مدت 5-6 دقيقه مرغ را گريل كنيد . چون قدرت ماكروفر ها با هم متفاوت است اگر در اين مدت به نتيجه مطلوب نرسيديد اين زمان را تا دوبرابر افزايش دهيد ) در مدتي كه مرغ گريل ميشود، هويچ و كدو را جداگانه با مقداري آب و نمك بپزيد و در آخر مقداري آبليمو روي آنها بريزيد .

مرغ هاي گريل شده را در ظرف مورد نظر براي سرو بچينيد، هويچ و كدو را كنار آنها بگذاريد و باقيمانده سس را يا روي آنها بريزيد و يا در ظرفي جداگانه كنار ظرف غذا بگذاريد . روي ظرف غذا را كمي پودر سير و پودر اورگانو بپاشيد و غذا را سرو كنيد .

نكته :

طعم اين غذاي ( ظاهرا ) مكزيكي به دليل استفاده از انواع ادويه و طعم دهنده كاملا سليقه ايست .

دقت كنيد كه غذاهايي با ادويه زياد براي معده هاي حساس ممكن است مشكل ساز باشند .

اين غذا هم كنار برنج سرو ميشود و هم به تنهايي يك غذاي كامل به شمار ميرود .

براي كنار اين خوراك به همراه ( يا جايگزين ) هويچ و كدو ميتوانيد از تكه هاي سيب زميني ، قارچ و يا محصولات مشابه استفاده كنيد .

حداكثر 10 دقيقه بعد از آماده شدن، غذا را سرو كنيد در غير اين صورت غذا كمي خشك ميشود .

اگر بيش از 10 دقيقه زمان لازم داريد براي سرو غذا ، 50 گرم كره را به روش بن ماري حرارت دهيد و با مقدار خيلي كم آبليمو و زعفران و پودر اورگانو غليظ كنيد و موقع سرو با قلموي تميز با اين مخلوط روي مرغ را پوشش دهيد تا از خشكي آن جلوگيري كند .

ماروکا
عکس از منبع دیگر