مواد لازم براي 4 – 6 نفر :

برنج —————————- 4 پيمانه

گوشت چرخ كرده ————— 2۵0 گرم

تخم مرغ ———————— 4 عدد

زرشك خيس خورده ———— نصف استكان

جعفري ساطوري شده ——— نصف استكان

رب گوجه فرنگي —————- 1 قاشق غذا خوري

پياز —————————– 1 عدد

آرد سوخاري ——————– به مقدار لازم

نمك ، فلفل سياه ، كاري ——- به مقدار لازم

زرد چوبه ———————— به مقدار لازم

روغن براي سرخ كردن ———- به مقدار لازم

طرز تهيه :

برنج را از يك ساعت قبل با كمي آب و نمك خيس كنيد و به صورت كته ( بدون ماست و زعفران) بپزيد .

در مدت زمان پخت برنج ، پياز را خلال ريز خرد كنيد و در يك تابه با مقداري روغن و كمي زرد چوبه تفت دهيد تا سبك شود ، گوشت چرخ كرده را اضافه كنيد و تفت دهيد تا زماني كه آب گوشت كشيده شود و رنگ آن تغيير كند . بعد يك قاشق رب گوجه را به مواد بيفزائيد و تفت دهيد .

يك عدد از تخم مرغ ها را آب پز كنيد تا كاملا سفت شود و بعد آن را نگيني خرد كنيد و همراه جعفري ساطوري شده و زرشك به مواد بالا اضافه كنيد . مواد را كاملا مخلوط كنيد و در آخر نمك و فلفل و پودر كاري را اضافه كنيد و يك استكان آب داخل مواد بريزيد و كمي زمان دهيد تا مواد بپزند و مزه دار شوند .

زير تابه را خاموش كنيد و كنار بگذاريد تا سرد شود .

برنج پخته را در يك ديس بكشيد و صبر كنيد تا كمي سرد شود .

بعد از سرد شدن برنج ، برنج را دو بار چرخ كنيد تا كاملا يكدست شود ، بعد كمي فلفل سياه به آن اضافه كنيد و 2 عدد از تخم مرغ ها را داخل آن بشكنيد و برنج را ورز دهيد .

هرچه بيشتر برنج را ورز دهيد بافت آن منسجم تر خواهد شد . حدود 10 دقيقه براي ورز دادن برنج كافي است .

به اندازه يك نارنگي از خمير برنج برداريد ، آنرا صاف كنيد و يك قاشق از مواد گوشتي وسط آن بگذاريد و كروكت را به شكل مورد نظر ببنديد . اين كار را تكرار كنيد تا مواد تمام شوند .

مقداري آرد سوخاري را در يك ديس لبه دار بريزيد و در يك ظرف لبه دار ديگر يك عدد تخم مرغ باقيمانده را بشكنيد با چنگال هم بزنيد تا كاملا يكدست شود .

كروكت پيچيده شده را ابتدا در آرد سوخاري بغلتانيد ، بعد داخل تخم مرغ بزنيد ( طوري كه تمام سطح كروكت آغشته به تخم مرغ شود ) و بعد دوباره داخل آرد سوخاري بغلتانيد .

داخل يك تابه نسبتا گود ، اندازه اي روغن سرخ كردني بريزيد تا سطح كروكت كاملا داخل روغن باشد . حرارت زير تابه را كمي زياد كنيد تا روغن داغ شود و بعد كروكت ها را داخل روغن با حرارت نسبتا ملايم (نه خيلي كم و نه خيلي زياد ) سرخ كنيد . بعد روي دستمال كاغذي ضخيم يا حوله آشپزخانه بچينيد تا روغن اضافه آن گرفته شود و بعد در ظرف مورد نظر سرو كنيد .

نكته :

ميتوانيد براي مزه دار شدن آرد سوخاري ، اگر ذائقه شما به سمت غذاهاي تند متمايل است ، مقداري فلفل قرمز به آرد سوخاري اضافه كنيد .

براي عطر و طعم بهتر مواد ، ميتوانيد از مقداري سبزي معطر نيز همراه جعفري ، داخل مواد استفاده كنيد.

براي اينكه مايه برنج به دست شما نچسبد ، قبل از اينكه از مايه برداريد ، دستتان را با روغن مايع چرب كنيد .

دقت كنيد كه پودر كاري يا ادويه به مقدار زياد الزاما موجب طعم بهتر غذا نخواهد شد و گاهي استفاده بيش از اندازه ، موجب تلخ شدن مزه غذا ميشود ، براي اين مقدار مواد ( به طور معمول ) نصف قاشق چايخوري پودر كاري ، كافي است .

توجه داشته باشيد ضخامت خمير برنج به اندازه اي باشد كه هنگام ميل كردن غذا ، دچار مشكل نشويد . ضخامت خمير فقط بايد به اندازه پوشاندن دور مواد باشد ( حدود 2 ميليمتر دور مواد را بپوشاند )

هنگام سرخ كردن كروكت ها توجه داشته باشيد كه حرارت به اندازه اي باشد كه آرد سوخاري نسوزد تا مجبور به عوض كردن روغن نشويد و همچنان حرارت آنقدر هم ملايم نباشد تا كروكت ها اصطلاحا وا بروند .

کروکت برنج
عکس از منبع دیگر