مواد لازم برای ۴ نفر :

سیب زمینی در اندازه متوسط —————– ۵-۶ عدد

سبزی * نگینی خرد شده ———————- ۱ استکان

پنیر پیتزا رنده شده —————————— به مقدار لازم

نمک ———————————————- به مقدار لازم

طرز تهیه :

ابتدا سیب زمینی ها با برس یا سیم ظرفشویی تمیز ، کاملا بشوئید .

به دو روش میتوانید سیب زمینی ها را برشته کنید :

۱- دور سیب زمینی ها را با فویل بپوشانید و روی سینی فر بچینید . سینی را در طبقه وسط فر داغ با حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه برشته کنید .

۲- در یک قابلمه آلومینیومی (یا از جنس روی ) ، اول به ارتفاع ۵ سانتیمتر نمک آشپزی بریزید و بعد سیب زمینی ها را داخل قابلمه بچینید ، بعد تمام سطح سیب زمینی ها را کاملا با نمک آشپزخانه بپوشانید و درب قابلمه را ببندید . قابلمه را روی حرارت قرار دهید و ۴۵ دقیقه صبر کنید تا سیب زمینی ها کاملا برشته شوند . در این مدت چند بار سیب زمینی ها را بچرخانید تا تمام سطح آنها یکدست برشته شود . با این روش پوست سیب زمینی ها کاملا سالم می ماند و سیب زمینی ها علاوه بر برشته شدن ، کمی هم طعم دار میشوند و ظاهر نهایی غذا یکدست میشود .  ولی مدت بیشتری نسبت به روش اول زمان لازم است .

بعد از برشته کردن سیب زمینی ها، فویل روی آنها را باز کنید و با نوک چاقو یک + نه چندان عمیق روی سطح سیب زمینی ها ایجاد کنید.

(دقت کنید شکاف ایجاد شده در حدی نباشد که سیب زمینی را خرد کند)

داخل شکاف ایجاد شده را با مخلوط سبزی پرکنید و روی سبزی را با پنیر رنده شده بپوشانید .

دوباره سیب زمینی ها را داخل فویل بپیچید و به مدت ۱۵ دقیقه دیگر سیب زمینی ها را داخل فر با حرارت ۱۲۰ درجه سانتیگراد برشته کنید.

بعد از این مدت سیب زمینی ها را با همان فویل داخل ظرف سرو بچینید و سرو کنید.

این پیش غذا در انگلیس معمولا همراه ماهی بخارپز شده سرو میشود ولی شما میتوانید کنار انواع غذا، از این پیش غذا استفاده کنید .

نکته :

* سبزی این خوراک شامل : پیازچه و جعفری نگینی درشت خرد شده است.  نسبت پیاز چه معمولا دو برابر جعفری در نظر گرفته میشود . ولی شما میتوانید بسته به ذائقه خانواده و سبزی ای که در دسترس دارید، نوع و مقدار سبزی را به دلخواه تغییر دهید .

میتوانید از انواع پنیر برای تهیه این غذا استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که پنیر گودا برای برشته شدن زیاد مناسب نیست و کاربرد آن بیشتر در انواع سالاد است.

برای مزه دار کردن داخل سیب زمینی میتوانید قبل از ریختن سبزی داخل آن از انواع ادویه ( آویشن، فلفل، نمک، … ) استفاده کنید .

اگر از روش اول برای برشته کردن سیب زمینی ها استفاده میکنید، توجه داشته باشید که زمان برشته شدن سیب زمینی ها به نوع سیب زمینی و نوع فر بستگی دارد. مواظب باشید که به جای سیب زمینی برشته، سیب زمینی ذغالی از فر تحویل نگیرید !!!

لازم به یادآوری است که از هر دو روش ذکر شده میتوانید به عنوان جایگزین سایر روشهای پختن سیب زمینی برای مصرف در انواع خوراک ( سالاد الویه ، انواع کوکو یا کتلت و … ) که نیاز به سیب زمینی پخته دارید استفاده کنید .

معمولا در غذاهایی که از انواع گوشت ( سفید یا قرمز ) استفاده نمیشود، به طور علمی توصیه شده است که در صورت امکان از یک نوع پنیر به عنوان جایگزین پروتئین گوشتی استفاده شود .

در این صورت، این غذا با وجود نشاسته موجود در سیب زمینی و پروتیئن موجود در پنیر و احتساب فیبر سبزیجات و عدم استفاده از روغن،‌ تقریبا یک غذای سبک و کامل به حساب می آید و به صرف اندازه و حجم خوراک، در مورد کالری آن قضاوت نکنید !

سیب زمینی تنوری
عکس از منبع دیگر