مواد لازم برای 4-6 نفر :

کره ————————- 100 گرم ( به دمای محیط رسیده )

آرد ————————– 220 گرم

شکر ———————— 200 گرم

شیر ———————— 125 میلی لیتر ( ¾ لیوان )

تخم مرغ ——————- 3 عدد متوسط

بیکینگ پودر —————- 1 قاشق چایخوری

وانیل ———————– ½ قاشق چایخوری

شکلات ——————— 1 عدد متوسط ( حدود 5 – 8 گرم )

مواد لازم برای رویه شکلاتی

شکلات ذوب شده ——– 120 گرم

شیر ———————– ¼ لیوان

روغن مایع —————– 1 قاشق غذا خوری

طرز تهیه :

وانیل و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و همراه با آرد 2 بار الک کنید .

در کاسه بزرگ و جاداری، تمام مواد را (به غیر از مواد رویه) بریزید .

با دور متوسط همزن برقی به مدت 10 دقیقه هم بزنید. بعد دور همزن را تا آخرین درجه بالا ببرید و 5 دقیقه دیگر مواد را بزنید تا مایه کاملا یکدستی حاصل شود.

کف قالب مورد نظر را که گنجایش آن به اندازه دو برابر مایه آماده باشد کمی چرب کنید، کاغذ نچسب بیندازید و مواد را داخل قالب بریزید .

فر را با درجه 180 درجه سانتیگراد ( = 375 درجه فارنهایت= شماره 4 ) روشن کنید و قالب را در طبقه وسط فر قرار دهید و یک ساعت زمان پخت برای کیک در نظر بگیرید .

بعد قالب را از فر خارج کنید و صبر کنید تا کاملا خنک شود .

در این حین میتوانید رویه شکلاتی را آماده کنید .

شکلات ذوب شده به روش بَن ماری را با شیر و روغن مخلوط کنید و با چنگال خوب هم بزنید تا یکدست و کشدار شود .

بعد با پشت قاشق، مایه رویه را روی سطح کیکی که از قالب خارج کرده اید بمالید و در ظرف مناسب سرو کنید . نیازی هم نیست خیلی در صاف شدن رویه دقت کنید .

سپس میتوانید روی کیک را با مروارید های تزئینی خوراکی، یا قندهای شکوفه ای و ترافل های رنگی تزئین کنید.

نکته :

تهیه این کیک بیش از آنچه تصور کنید ساده است ! فقط توجه داشته باشید هنگام هم زدن مواد با همزن، خیلی جهت دستتان را تغییر ندهید تا موجب پف نکردن کیک در انتها نشود .

برای کسانی که تا به حال هیچ نوع کیکی درست نکرده اند، این کیک ساده میتواند شروع امیدوار کننده ای باشد!

به دلخواه میتوانید از نصف استکان شکلات چیپسی هم داخل مواد کیک استفاده کنید. شکلات چیپسی نوعی شکلات مخصوص است که در اندازه های کوچک ( تقریبا اندازه یک عدس متوسط ) در تمام فروشگاه های عرضه لوازم قنادی قابل دسترس است. خاصیت ویژه این نوع شکلات در دمای ذوب بسیار بالای آن است .

نیازی به گرم کردن فر قبل از استفاده نیست .

برای اینکه کره به دمای محیط برسد بهتر است 15 دقیقه قبل از استفاده، کره را از یخچال خارج کنید. قرار دادن کره روی بخار کتری ( استفاده از روش بَن ماری ) در این مورد توصیه نمیشود .

میتوانید از قالبهای مختلف با طرح های متفاوت استفاده کنید . فقط توجه داشته باشید گنجایش قالبی که انتخاب میکنید حتما به اندازه دو برابر مایه کیک باشد که کیک فضای کافی برای پف کردن داشته باشد .

قالبی که من استفاده کردم از نوع قالب های کمربندی است در سایز 23 سانت و ارتفاع 7 سانت.

روش بَن ماری :  برای ذوب کردن بعضی جامدات مثل کره، روغن، شکلات و ..، بهتر است از روش بن ماری استفاده کنید . به این ترتیب که ماده مورد نظر را روی یک پیشدستی بگذارید و روی بخار آب ( مثلا بخار کتری) قرار دهید تا به حالت مایع درآید. دلیل استفاده از این روش این است که در بعض موارد مثلا هنگام ذوب کردن انواعی از شکلات ها و کره و … حرارت مستقیم باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در بافت ماده مورد نظر میشود و احتمال فساد آن بالا میرود ولی حرارت غیر مستقیم فقط ماده مورد نظر را به حالت اولیه ( قبل از تبدیل شدن به ماده جامد در اثر افزودن برخی افزودنی ها ) تبدیل میکند.

کیک کره ای با رویه شکلات
عکس از منبع دیگر