مواد لازم براي 4 نفر :

ميگو پاك كرده ——————— 10 – 15 عدد

زنجبيل رنده شده —————— 1 – 2 قاشق غذا خوري ( بسته به ذائقه شخصي )

هويچ ——————————- 1 عدد

قارچ تايلندي ( يا معمولي ) ——– 7 – 8 عدد

تره و جعفري ———————– به مقدار لازم

ماكاروني چيني ——————– 1 بسته

فلفل دلمه اي ———————- 1 عدد

جوانه ماش ————————- 100 گرم

پياز نگيني خرد شده ————— 1 عدد

سس تند —————————- به مقدار لازم

نمك و فلفل ————————– به مقدار لازم

طرز تهيه :

ابتدا در تابه اي يك الي دو قاشق روغن بريزيد و پياز را داخل روغن تفت دهيد تا كمي سبك شود .

بعد ميگو را به پياز اضافه كنيد و به محض تغيير رنگ ميگو ( حدود 2 دقيقه بعد ) زنجيل رنده شده ، فلفل دلمه اي خرد شده ، قارچ و هويچ ( خرد شده به شكل ژولين يا كبريتي ) را اضافه كنيد .

( حرارت زير تابه نسبتا زياد باشد )

حدود 2 دقيقه تمام مواد را با هم تفت دهيد . مواد را اندازه اي تفت دهيد كه فلفل دلمه اي سفت بماند.

بعد نمك ، فلفل و سس تند را اضافه كنيد و مواد را با هم مخلوط كنيد . بعد از مخلوط شدن مواد زير تابه را خاموش كنيد و كنار بگذاريد .

در قابلمه جاداري متناسب با حجم ماكاروني ، تا نصف آب و نمك و كمي روغن بريزيد و صبر كنيد تا آب بجوشد . بعد از به جوش آمدن آب ، ماكاروني را اضافه كنيد و به آرامي هم بزنيد تا رشته هاي ماكاروني به هم نچسبند .

نكته :

اگر از ماكاروني چيني استفاده کنیم براي اين محصول زمان كمتري نياز داريم تا رشته ها نرم شود . اگر از ماكاروني معمولي استفاده ميكنيد بسته به نوع ماكاروني ، وقتي ماكاروني اندازه اي نرم شد كه مزه خامي ندهد ، ماكاروني را آبكش كنيد . دقت كنيد كه در اين غذا ، ماكاروني در يك مرحله پخته ميشود يعني دم نميكشد در نتيجه زماني ماكاروني را آبكش كنيد كه بتوانيد به راحتي ميل كنيد .

بعد از آبكش كردن ماكاروني ، مواد از قبل آماده شده را با ماكاروني آبكش شده مخلوط كنيد و به تابه برگردانيد . جوانه ماش را به مواد اضافه كنيد و زير تابه را روشن كنيد ( حرارت ملايم باشد ) تمام مواد را به آرامي ، طوري كه له نشوند ، مخلوط كنيد و چند دقيقه تفت دهيد تا مزه مواد با هم يكي و ظاهر غذا نسبتا يكدست شود .

در آخر كار جعفري و تره ( ساطوري درشت خرد شده ) را اضافه كنيد ، نمك و فلفل غذا را اندازه كنيد و غذا را در ظرف مناسب سرو كنيد . ( يا با تابه ببريد سر ميز ! )

اضافه كردن تره و جعفري در آخر كار به دليل حفظ عطر و طعم سبزيجات است .

يكي از بارز ترين ويژگي هاي آشپزي در آسياي شرقي به خصوص تايلند ، زنده بودن مواد و زمان كم طبخ آنهاست . مزه نهايي اين نوع غذاها با توجه به اين ويژگي ، براي ذائقه ايراني زياد معمول نيست . ولي اين روش باعث ميشود كليه خواص ، ويتامين و پروتين داخل غذا حفظ شود و طعم اصلي مواد را تجربه كنيد . ياد آوري اين نكته صرفا به اين دليل بود كه قبل از اقدام به طبخ اين غذا ، اطلاع داشته باشيد كه قرار است طعم جديدي را تجربه كنيد .

نوگو تایلندی
عکس از منبع دیگر