مواد لازم برای تهیه شیرینی مشهدی ( یا لینزر یا شیرینی آلمانی  )

کره ————————— ۱۰۰ گرم

آرد —————————- ۱۵۰ گرم

پودر شکر ——————— ۵۰ گرم

زرده تخم مرغ —————- ۲ عدد ( آب پز شده )

زرده تخم مرغ —————– ۱ عدد برای روی شیرینی ها

مربا یا مارمالاد ————— به مقدار لازم ( ترجیحا توت فرنگی )

انواع مغز خشکبار ———— به مقدار لازم برای تزئین

وانیل ————————– نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه

ابتدا ۲ عدد تخم مرغ را آب پز کنید تا زرده آن کاملا” سفت شود .

بعد زرده را جدا کنید و بعد از اینکه کمی خنک شد با رنده کاملا ریز رنده کنید. کره را که به دمای محیط رسیده است و کاملا نرم شده است ، به زرده پخته شده اضافه کنید و ورز دهید تا کره و زرده رنده شده تخم مرغ با هم مخلوط شوند .

پودر شکر را هم اضافه کنید و مخلوط کنید و در نهایت آرد الک شده و وانیل را اضافه کنید تا خمیر نرم و یکدستی به دست آید.

این خمیر نیازی به آرد اضافه و یا ورز دادن بیش از اندازه ندارد و در حد مخلوط شدن مواد کافی است .
بعد خمیر را بوسیله وردنه باز کنید.

اگر زیر و روی خمیر را یک سفره پلاستیکی بگذارید ( یا کسیه فریزر باز شده ) و وردنه کنید ، راحت تر انجام میشود  .

خمیر را با قالبهای مختلف به قطر حداکثر نیم سانتیمتر قالب بزنید .

دقت کنید که شیرینی ها را به صورت جفتی قالب بزنید و روی یک عدد از این شیرینی ها را که در قسمت بالا قرار میگیرد  زرده تخم مرغ و به دلخواه  پودر پسته . کنجد ، نارگیل ، مغز بادام و یا گردو بپاشید و در فر ۲۰۰ درجه سانتیگراد بپزید. به محض اینکه دور شیرینی ها طلائی شد ، سینی را از فر خارج کنید و بدون حرکت دادن شیرینی ها، سینی را در مجاورت هوای باز قرار دهید تا  شیرینی ها خنک شوند و بعد از خنک شدن بین هر دو  عدد شیرینی مقداری مارمالاد یا مربا بریزید و قسمت دوم را روی آن قرار دهید . ( جفتی قالب زدن شیرینی ها به این دلیل بود )

اگر این نوع شیرینی را در ظرفی با درب بسته و دور از نور و رطوبت و در جای خنک نگهداری کنید تا حدود یک ماه قابل استفاده است بدون اینکه طعم و ظاهر آن تغییر کند .

نکته :

دقت کنید که پودر شکر و پودر قند در شیرینی پزی به هیچ وجه جایگزین همدیگر نیستند و هرکدام کارآیی مخصوص به خودشان را دارند .

برای به دست آوردن پودر شکر ، شکر معمولی ( یا اگر حرفه ای تر کار میکنید شکر شسته دانه ریز مخصوص قنادی ) را در مخلوط کن خرد کنید تا پودر شکر به دست آید .

برای الک کردن آرد توجه داشته باشید که اگر از آرد معمولی استفاده میکنید حداقل ۱۲ بار و اگر از آرد مخصوص شیرینی پزی استفاده میکنید حداقل ۲ بار آرد را الک کنید .

زمان پخت این شیرینی در فر با دمای ذکر شده ، بستگی به رنگ شیرینی دارد . معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه ، شیرینی کاملا به رنگ دلخواه خواهد رسید .

شیرینی مشهدی
عکس از منبع دیگر