مواد لازم براي 4 نفر :

ماهي قزل آلا——————— 4 عدد

پياز ——————————- 2 عدد متوسط

آبليمو —————————- 1 ليوان

زعفران دم كرده —————— 1 استكان

نمك ، فلفل ———————- به مقدار لازم

فويل آلومينيوم ——————- به مقدار لازم

طرز تهيه :

ماهي ها را كه بهتر است در اندازه متوسط انتخاب شوند ، بعد از پاك كردن و شستن ، داخل آبكش بگذاريد تا كمي آب اضافه آنها چيده شود ، سر و دم ماهي را بعد از اينكه كمي خشك شد با قيچي ببريد و از شكافي كه در شكم ماهي ايجاد كرده ايد ( براي تميز كردن داخل ماهي ) ماهي را باز كنيد و روي تخته كار بگذاريد .

به وسيله پهناي چاقو – همانطور كه قبلا هم توضيح داده بودم – روي كمر ماهي فشار بياوريد تا اسكلت ماهي كاملا از آن جدا شود .

ماهي را برگردانيد و به آرامي – طوري كه گوشت ماهي همراه اسكلت لخت نشود – اسكلت را از داخل بدن ماهي خارج كنيد . نيمي از زعفران را با ¼ از آبليمو مخلوط كنيد و داخل شكم تمام ماهي ها از اين مخلوط بريزيد و در نهايت كمي نمك و فلفل سياه روي آن بپاشيد و ماهي را به حالت عادي جمع كنيد .

باقيمانده زعفران را با بقيه آبليمو مخلوط كنيد و كمي فلفل و نمك به آن اضافه كنيد .

در يك ديس لبه دار، مخلوط آبليمو و زعفران را بريزيد و ماهي ها را داخل ديس بگذاريد .

دو عدد پياز را حلقه كنيد و بعد از اينكه چند بار ماهي ها را داخل ديس پشت و رو كرديد – كه كاملا سطح ماهي به مخلوط آغشته شود – زير و رو و داخل شكم ماهي ها را با حلقه هاي پياز بپوشانيد .

يك سلفون يا كيسه فريزر باز شده روي ديس بكشيد و ديس را به مدت حداقل يك ساعت و حداكثر سه ساعت در يخچال بگذاريد تا ماهي ها كاملا مزه دار شوند .

بعد از مزه دار شدن ماهي و طي شدن مدت زمان مذكور، متناسب با اندازه ماهي ها، براي هر ماهي به اندازه اي كاغذ فويل ببريد كه فويل – بسته به عرض ماهي – سه دور، دور ماهي بپيچد .

و در قسمت طول، كاغذ از ابتدا و انتهاي ماهي سه الي چهار سانتيمتر بلند تر باشد .

با يك قلموي تميز ، كمي سطح فويل را كه با ماهي در تماس خواهد بود، چرب كنيد .  ماهي را لاي فويل  بپيچيد و دو سر فويل را كاملا جمع كنيد .

كف تابه مورد نظر را نيز مقداري چرب كنيد ( فقط چرب كنيد ) و فويل ها را روي تابه بچينيد . ابتدا كمي حرارت را زياد كنيد تا ماهي ها كمي خودشان را جمع كنند و بعد حرارت زير تابه را كم كنيد و بگذاريد ماهي ها به آرامي بپزند . ( با درب باز )

بعد از سرخ شدن يك روي ماهي ها ، فويل ها را برگردانيد و كمي صبر كنيد تا روي ديگر آنها نيز كاملا سرخ شود . ( براي سرخ شدن هر روي ماهي حدودا 20 دقيقه زمان كافي است )

بعد از سرخ شدن هر دو روي ماهي، آنها را در ظرف مورد نظر بچينيد و – در صورت تمايل – مقداري آبليمو و فلفل سياه روي آنها بپاشيد و سرو كنيد .

نكته :

در انتخاب نوع ماهي زياد وسواس به خرج ندهيد ؛ با هر نوع ماهي كه در دسترس داريد ميتوانيد اين غذاي ساده و سريع را به آساني تهيه كنيد و بدون استفاده از روغن زياد ، از طعم واقعي ماهي لذت ببريد .

در ضمن استفاده از اين روش علاوه بر اينكه سلامت غذا را كاملا تضمين ميكند، شما را از ايستادن سر تابه هنگام سرخ شدن ماهي نيز راحت ميكند !

در نظر داشته باشيد كه ماهي – از هر نوعي كه باشد – سرشار از روغن طبيعي و امگا3 است و اصولا نيازي به روغن اضافه براي طبخ ندارد ؛ ولي بعضي افراد “بد ادا ”  – در غذا خوردن – باعث ابداع انواع روش طبخ براي آبزيان، با استفاده از مقدار قابل توجهي روغن و … شده اند !

اگر از فر براي طبخ اين غذا استفاده ميكنيد ، بعد از چرب كردن كف سيني مخصوص فر و چيدن فويل ها داخل آن ، سيني را در طبقه وسط فر داغ ، با حرارت 200 درجه سانتيگراد به مدت 30 دقيقه بپزيد .

5 دقيقه آخر طبخ ، گريل فر را روشن كنيد و هر دو روي ماهي را برشته كنيد .

البته در روش تابه اي نيز سطح ماهي كاملا برشته خواهد شد .

در صورت تمايل براي مزه دار كردن ماهي، ميتوانيد همراه پياز، از چند حبه سير حلقه شده نيز استفاده كنيد.

ضمنا در مورد ماهي قزل آلا كه رايج ترين نوع ماهي است بهتر است هنگام خريد به “رودخانه اي” يا  “پرورشي” بودن آن توجه كنيد . نوع رودخانه اي اين ماهي بسيار لذيذتر از نوع پرورشي آن است .

نوع رودخانه اي آن داراي خالهاي قرمز بسيار خوشرنگي روي پوست خود است و ماهي قزل آلاي پرورشي روي كمر و بعضي قستمهاي پوست خود خالهاي ريز سياه رنگ دارد .

ماهی بونیلی
عکس از منبع دیگر