مواد لازم برای ۴ نفر :

ماهی قزل آلا——————— ۴ عدد

پیاز ——————————- ۲ عدد متوسط

آبلیمو —————————- ۱ لیوان

زعفران دم کرده —————— ۱ استکان

نمک ، فلفل ———————- به مقدار لازم

فویل آلومینیوم ——————- به مقدار لازم

طرز تهیه :

ماهی ها را که بهتر است در اندازه متوسط انتخاب شوند ، بعد از پاک کردن و شستن ، داخل آبکش بگذارید تا کمی آب اضافه آنها چیده شود ، سر و دم ماهی را بعد از اینکه کمی خشک شد با قیچی ببرید و از شکافی که در شکم ماهی ایجاد کرده اید ( برای تمیز کردن داخل ماهی ) ماهی را باز کنید و روی تخته کار بگذارید .

به وسیله پهنای چاقو – همانطور که قبلا هم توضیح داده بودم – روی کمر ماهی فشار بیاورید تا اسکلت ماهی کاملا از آن جدا شود .

ماهی را برگردانید و به آرامی – طوری که گوشت ماهی همراه اسکلت لخت نشود – اسکلت را از داخل بدن ماهی خارج کنید . نیمی از زعفران را با ¼ از آبلیمو مخلوط کنید و داخل شکم تمام ماهی ها از این مخلوط بریزید و در نهایت کمی نمک و فلفل سیاه روی آن بپاشید و ماهی را به حالت عادی جمع کنید .

باقیمانده زعفران را با بقیه آبلیمو مخلوط کنید و کمی فلفل و نمک به آن اضافه کنید .

در یک دیس لبه دار، مخلوط آبلیمو و زعفران را بریزید و ماهی ها را داخل دیس بگذارید .

دو عدد پیاز را حلقه کنید و بعد از اینکه چند بار ماهی ها را داخل دیس پشت و رو کردید – که کاملا سطح ماهی به مخلوط آغشته شود – زیر و رو و داخل شکم ماهی ها را با حلقه های پیاز بپوشانید .

یک سلفون یا کیسه فریزر باز شده روی دیس بکشید و دیس را به مدت حداقل یک ساعت و حداکثر سه ساعت در یخچال بگذارید تا ماهی ها کاملا مزه دار شوند .

بعد از مزه دار شدن ماهی و طی شدن مدت زمان مذکور، متناسب با اندازه ماهی ها، برای هر ماهی به اندازه ای کاغذ فویل ببرید که فویل – بسته به عرض ماهی – سه دور، دور ماهی بپیچد .

و در قسمت طول، کاغذ از ابتدا و انتهای ماهی سه الی چهار سانتیمتر بلند تر باشد .

با یک قلموی تمیز ، کمی سطح فویل را که با ماهی در تماس خواهد بود، چرب کنید .  ماهی را لای فویل  بپیچید و دو سر فویل را کاملا جمع کنید .

کف تابه مورد نظر را نیز مقداری چرب کنید ( فقط چرب کنید ) و فویل ها را روی تابه بچینید . ابتدا کمی حرارت را زیاد کنید تا ماهی ها کمی خودشان را جمع کنند و بعد حرارت زیر تابه را کم کنید و بگذارید ماهی ها به آرامی بپزند . ( با درب باز )

بعد از سرخ شدن یک روی ماهی ها ، فویل ها را برگردانید و کمی صبر کنید تا روی دیگر آنها نیز کاملا سرخ شود . ( برای سرخ شدن هر روی ماهی حدودا ۲۰ دقیقه زمان کافی است )

بعد از سرخ شدن هر دو روی ماهی، آنها را در ظرف مورد نظر بچینید و – در صورت تمایل – مقداری آبلیمو و فلفل سیاه روی آنها بپاشید و سرو کنید .

نکته :

در انتخاب نوع ماهی زیاد وسواس به خرج ندهید ؛ با هر نوع ماهی که در دسترس دارید میتوانید این غذای ساده و سریع را به آسانی تهیه کنید و بدون استفاده از روغن زیاد ، از طعم واقعی ماهی لذت ببرید .

در ضمن استفاده از این روش علاوه بر اینکه سلامت غذا را کاملا تضمین میکند، شما را از ایستادن سر تابه هنگام سرخ شدن ماهی نیز راحت میکند !

در نظر داشته باشید که ماهی – از هر نوعی که باشد – سرشار از روغن طبیعی و امگا۳ است و اصولا نیازی به روغن اضافه برای طبخ ندارد ؛ ولی بعضی افراد “بد ادا ”  – در غذا خوردن – باعث ابداع انواع روش طبخ برای آبزیان، با استفاده از مقدار قابل توجهی روغن و … شده اند !

اگر از فر برای طبخ این غذا استفاده میکنید ، بعد از چرب کردن کف سینی مخصوص فر و چیدن فویل ها داخل آن ، سینی را در طبقه وسط فر داغ ، با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه بپزید .

۵ دقیقه آخر طبخ ، گریل فر را روشن کنید و هر دو روی ماهی را برشته کنید .

البته در روش تابه ای نیز سطح ماهی کاملا برشته خواهد شد .

در صورت تمایل برای مزه دار کردن ماهی، میتوانید همراه پیاز، از چند حبه سیر حلقه شده نیز استفاده کنید.

ضمنا در مورد ماهی قزل آلا که رایج ترین نوع ماهی است بهتر است هنگام خرید به “رودخانه ای” یا  “پرورشی” بودن آن توجه کنید . نوع رودخانه ای این ماهی بسیار لذیذتر از نوع پرورشی آن است .

نوع رودخانه ای آن دارای خالهای قرمز بسیار خوشرنگی روی پوست خود است و ماهی قزل آلای پرورشی روی کمر و بعضی قستمهای پوست خود خالهای ریز سیاه رنگ دارد .

ماهی بونیلی
عکس از منبع دیگر