مواد لازم برای 4 نفر :میگوی پاک شده آماده مصرف ——— 120 گرم

گوشت مرغ بی استخوان ————– 200 گرم

جعفری خرد شده ———————– نصف استکان

آرد سوخاری —————————– نصف استکان ( حداکثر )

سرکه سفید —————————- نصف استکان

سس کچاپ تند ————————- نصف استکان

فلفل سبز قلمی ———————— 2-3 عدد

تخم مرغ ——————————— 1 عدد

پیاز ————————————— 1 عدد متوسط

ادویه و طعم دهنده ———————- به مقدار لازم

( شامل : زعفران دم شده، نمک، زردچوبه، فلفل، آبلیمو )

طرز تهیه :

گوشت مرغ را از یک ساعت قبل با مقداری زعفران و نمک و آبلیمو مزه دار کنید و کنار بگذارید.

در قابلمه مناسبی تا نصف آب جوش بیاورید و نصف استکان سرکه سفید را به آن اضافه کنید. وقتی آب دوباره جوشید میگو های پاک شده را داخل قابلمه بریزید و به مدت 7-10 دقیقه با حرارت بالا بجوشانید.

بعد آبکش کنید و بگذارید کاملا خشک شود.

مرغ مزه دار شده را همراه پیاز و فلفل سبزها چرخ کنید.

میگو را پس از خشک شدن جداگانه چرخ کنید و به مرغ اضافه کنید. ادویه و طعم دهند مورد نظر را همراه با سایر مواد به مخلوط مرغ و میگو بیفزائید و تمام مواد را تا حدی ورز دهید که انسجام لازم به دست آید.

( دقت کنید که مقدار آرد سوخاری بیش از حد نباشد که باعث شود مایه هنگام سرخ شدن زود بسوزد. بهتر است آرد سوخاری را مرحله به مرحله و بسته به نیاز مایه اضافه کنید. مقدار ذکر شده حداکثر مقدار لازم برای این مقدار مواد است )

وقتی مایه به انسجام لازم رسید، به اندازه یک گردوی کوچک از مواد بردارید و به شکل مورد نظر فرم دهید و داخل مقداری روغن از پیش گرم شده ، با حرارت بسیار ملایم سرخ کنید .

وقتی یک روی مینتورا طلایی شد، قبل از برگرداندن، با چنگال چند حفره روی سطح آنها ایجاد کنید و بعد مینتورا ها را برگردانید که حین سرخ شدن مغز آنها نیز کاملا بپزد .

بعد از اینکه هر دو روی مینتورا سرخ شد، آنها را روی دستمال آشپزخانه بچینید تا روغن اضافی آنها چیده شود و بعد در ظرف مناسب سرو کنید .

نکته :

مینتورا بیشتر با سس کچاپ تند سرو میشود .ا میتوانید بسته به ذائقه خانواده هم داخل مواد و هم برای سرو از سس کچاپ معمولی استفاده کنید و یا کلا آنرا از ترکیب مواد حذف کنید .

میگو را حتما جداگانه چرخ کنید و توجه داشته باشید میگو بعد از آبکش کردن کاملا خشک شده باشد. در غیر اینصورت داخل مایه آب می اندازد و موجب باز شدن مینتورا حین طبخ میشود .

در صورت تمایل میتوانید از 2-3 حبه سیر رنده شده نیز داخل مایه استفاده کنید .

این خوراکِ بسیار معطر و خوش طعم، اصالتا یک پیش غذا یا مکمل سبک به حساب می آید. ولی برای وعده شام ایده بسیار مناسبی است .

نکته

450 گرم میگوی منجمد ِ بسته بندی شده ( بدون سر و دم )  معادل 120 گرم میگوی جوشانده و آبکش شده است .

یک کیلو و 200 گرم میگوی تازه ( با سر و دم ) معادل 120 گرم میگوی جوشانده و آبکش شده است.

( مقادیر فوق در مورد میگوی صورتی با سایز متوسط است )

مینتورا
عکس از منابع دیگر