با فرا رسیدن سال جدید بعضی از خانواده ها تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد می کنند و یکی از مواردی که شاید میزان مصرف آن بیشتر شود، ماهی است. البته به لحاظ علمی هم یکی از غذاهایی که مصرف آن حداقل هفته ای دو بار برای خانواده ها توصیه می شود، ماهی و موارد مشابه آن است.برای پختن ماهی روش های گوناگونی وجود دارد که به بعضی از آن ها اشاره می شود و البته مواد اصلی لازم در این روش ها ثابت است و شما می توانید از این شیوه ها برای طبخ انواع ماهی ها استفاده کنید.
● مواد لازم:
▪ ماهی قزل آلای کامل: به تعداد نفرات
▪ آرد سفید معمولی: به مقدار لازم
▪ نمک، آبلیمو، زعفران دم کرده: به اندازه کافی
● طرز تهیه:
بگذارید ماهی پس از شستن به طور کامل خشک شود. سپس مقداری آبلیمو، نمک و زعفران را مخلوط کنید و ماهی را در آن بخوابانید. البته تمام سطح ماهی و داخل شکم آن را باید با آبلیمو و نمک و زعفران آغشته و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا مزه دار شود.سپس تمام سطح ماهی را با آرد سفید بپوشانید و آن را در روغن با حرارت ملایم خوب سرخ کنید.
١) پس از مزه دار کردن ماهی به روش قبل، با استفاده از توری مخصوص یا کباب پز، ماهی را روی حرارت ملایم کباب کنید.
٢) به مواد لازم در روش اول آرد سوخاری، ٢ عدد زرده تخم مرغ، یک تخم مرغ کامل و ماست نیز اضافه کنید.ماست و زعفران را با زرده تخم مرغ، نمک و آبلیمو مخلوط کنید و در یک دیس لبه دار بریزید. سپس ماهی ها را داخل آن قرار دهید به طوری که تمام سطح ماهی از این مواد پوشیده شود و آن را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید.سپس تخم مرغ کامل را در ظرفی جداگانه بشکنید و به طور کامل هم بزنید و ماهی ها را به آن آغشته کنید و سپس پشت و روی ماهی ها را با آرد سوخاری و سپس با آرد سفید بپوشانید وآن ها را با حرارت ملایم در روغن سرخ کنید.

پختن ماهی
عکس از منبع دیگر