مواد لازم

 گوشت چرخ کرده 400 گرم

هویج رنده شده 250 گرم

تخم مرغ 3 عدد

سرکه یک دوم پیمانه

پیاز رنده شده 1 عدد متوسط

نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم

رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری

آرد نخودچی 3 قاشق غذاخوری

شکر  2 قاشق غذاخوری

روغن به میزان لازم

طرز تهیه

 تهیه سس شامی

ظرف را روی حرارت میگذاریم تا داغ شود مقداری روغن داخل آن میریزیم رب را داخل آن تفت میدهیم بعد از اینکه رب تفت خورد شکر را اضافه میکنیم و دوباره تفت میدهیم وقتی که شکر کمی حل شد سرکه اضافه میکنیم سس رقیقی به دست می آید وقتی شامی آماده شد این سس را روی آن میریزیم.

در نوع سنتی این شامی گاهی 1 قاشق چایخوری رب انار و 1 قاشق غذاخوری پیاز داغ هم به سس اضافه میکنند همراه مواد گفته شده.

می توان برای داخل شامی از سیب زمینی هم استفاده کرد که در آن صورت شبیه کتلت میشود.

پیاز و هویج رنده شده را داخل ظرفی میریزیم و گوشت را اضافه میکنیم زردچوبه، فلفل سیاه و نمک اضافه میکنیم 3 قاشق آرد نخوچی اضافه میکنیم و 2 عدد از تخم مرغها را اضافه میکنیم بعد اگر لازم بود و مواد شل بود تخم مرغ سوم را اضافه خواهیم کرد.

مواد را خوب ورز میدهیم. بهتر است آرد نخودچی را خودتان در منزل تهیه کنید یعنی نخودچی را تهیه کرده و آسیاب کنید. در آن صورت کیفیت آن بهتر خواهد بود.

ماهی تابه را روی حرارت میگذاریم روغن را داخل آن میریزیم.

چون تخم مرغهای ما درشت بود نیازی به تخم مرغ سوم نشد. بستگی به اندازه تخم مرغها و میزان رطوبت آرد دارد.

به اندازه نارنگی از مواد را برمیداریم در دست صاف میکنیم وسط آن با انگشت حفره ایجاد میکنیم و داخل روغن که کامل داغ شده میگذاریم ضخامت شامی 1 سانتی متر باشد. وقتی یک طرف آن کامل طلایی شد برمیگردانیم تا طرف دیگر نیز طلایی شود.

برای سرو این غذا با سس دو روش وجود دارد یا سس را در آخر که همه شامی ها سرخ شد داخل ماهی تابه شامی ها ریخته و میگذاریم شامی ها داخل سس چند جوش بزنند تا سس به خورد آنها برود یا اینکه وقتی شامی ها آماده شد آنها را داخل دیس میکشیم و سس را روی آنها میریزیم که این روش برای مهمانیها مناسب تر است.

اگر شامی داخل ماهی تابه کامل سرخ شده باشد به راحتی میتوانیم آن را برگردانیم اما اگر یک طرف آن کامل سرخ نشده باشد وقتی قاشق را زیر آن میگذاریم و بلند میکنیم میشکند و بر نمیگردد.

برای شامی ها حرارت باید زیاد باشد و مقدار روغن نیز زیاد باشد دقت کنید اگر میزان روغن کم باشد بیشتر جذب شامی میشود و اگر میزان روغن بیشتر و حرارت زیاد باشد کمتر جذب میشود.

پس از اینکه شامی ها آماده شد روی دستمال میگذاریم تا روغن اضافی اگر داشته باشند گرفته شود.

غذای ایرانی سنتی

شامی هویج – قم
عکس از منبع دیگر