مواد لازم

–کیک اسفنجی 6 تخم مرغی 1 عدد

– خامه فرم گرفته 350 گرم

 – خمیر فوندات 500 گرم

مواد لازم جهت گل های شکوفه سیب :

– پودر قند 4 پیمانه سرخالی (1 پوند )

– پودر مرنگ 3 قاشق سوپخوری

– آب ولرم 5 قاشق سوپخوری

– رنگ و اسانس مجاز خوراکی به میزان لازم در صورت دلخواه

 
طرز تهیه

1- ابتدا کیک اسفنجی را آماده نمائید به این ترتیب : 6 عدد تخم مرغ و 130 گرم آرد سفید و 1 قاشق آرد ذرت و 150 گرم شکر و 4/1 قاشق چایخوری وانیل و 2/1 قاشق چایخوری بکینگ پودر و 4/1پیمانه آب جوش0 زرده و سفیده را جدا کرده زرده را به همراه شکر ، وانیل ، آب جوش به مدت 10 الی یک ربع دقیقه بهم بزنید تا کاملا سبک و کشدار شود . سفیده را در ظرفی دیگر بزنید تا سفت و سفید شود سپس هر دو مواد فوق ( زرده و سفیده ) را با هم مخلوط کرده و به حالت دورانی مخلوط کنید و مواد خشک را الک کرده و کم کم به آن اضافه کنید سپس در یک قالب 25 سانت که کاغذ انداخته اید ( گرد باشد بهتر است ) ریخته و در فر 170 درجه سانتیگراد یا 350 درجه فارنهایت به مدت 50 دقیقه بپزید سپس از فر خارج کرده و بعد از خنک شدن آن را مورد استفاده قرار دهید .

2- در مرحله دوم خمیر فوندات را به این ترتیب آماده نمائید : 480 گرم پودر قند بسیار نرم و الک شده و پودر ژلاتین 3 قاشق چایخوری و گلوکز مایع 2 قاشق سوپخوری و آب 3 قاشق سوپخوری و گلیسیرین خوراکی 2 قاشق چایخوری ( در صورت دلخواه از هر رنگ خوراکی مجاز و اسانس می توانید استفاده کنید )  ابتدا آب را در یک کاسه ریخته و پودر ژلاتین را روی آن بپاشید و روی حرارت به صورت بن ماری قرار دهید تا کاملا ژلاتین شفاف شود سپس گلوکز و گلیسیرین را اضافه نمائید و اجازه دهید مواد یکدست شود در این مرحله می توانید هر اسانس یا رنگ دلخواه به مواد اضافه کنید . پودر قند را در یک کاسه ریخته و مرکز آن را گود نمائید و مواد فوق را در مرکز کاسه ریخته و آن را به صورت دورانی مخلوط نمائید تا خمیر مورد نظر بدست بیاید سپس آن را در کیسه نایلون قرار دهید تا خشک نشود .

3- برای تهیه آسینیک روی کیک به این صورت عمل کنید : پودر قند را در یک کاسه ریخته و پودر مرنگ را به آن اضافه نمائید آب ولرم را اضافه کنید (می توانید در این مرحله رنگ یا اسانس اضافه کنید ) سپس با همزن برقی به مدت 10 دقیقه بزنید تا کاملا سبک شود و حجم آن 2 برابر شود .

4- برای تهیه کرده گلهای روی کیک بعد از اینکه ایسنیک آماده شد بلافاصله آن را در قیف ریخته و برای انواع گلها از آن استفا ده می کنیم . برای درست کردن شکوفه های سیب ما به ماسوره شماره 101 و شماره 1 نیاز داریم همینطور یک عدد پایه به شماره 7 و یک الگوی دایره به قطر 5/3 سانت که این دایره را به 5 قسمت تقسیم می کند و این الگو را روی پایه شماره 7 قرار داده ( می چسبانیم ) و سپس کاغذ روغنی کوچک به دلخواه آماده می کنیم (5 در 5 ) و روی الگو قرار می دهیم سپس با ماسوره شماره 101 که فرض کنید رنگ آن صورتی است 5 عدد گلبرگ بوجود می آورید قسمت پهن ماسوره به طرف مرکز دایره باشد و قسمت باریک به طرف خارج الگو باشد .سپس با ماسوره شماره 1 ( فرض کنید رنگ آن زرد باشد ) 5 عدد نقطه کوچک روی گل می زنیم سپس آن را کنار گذاشته و می گذاریم تا خشک شود و به همین ترتیب گلها را آماده کنید و برای مدت طولانی می توانید گلها را نگهداری نمائید.

 
5- بعد از اینکه تمام این 4 مرحله را انجام دادید نوبت به مرحله آخر یعنی تزئین کیک می رسد : کیک اسفنجی را به شکل نیمه چتر برش دهید سپس کیک را دو قسمت کرده و هر لایه را با کمی شربت آناناس مرطوب کرده و خامه فرم گرفته را روی آن بزنید و دور تا دور کیک را با یک لایه خامه پوشش دهید . سپس خمیر فوندات را پهن کرده و به قطر نیم سانت و روی کیک بیاندازید اضافات خمیر را از دور کیک پاک کنید. از آیسنیک که قبلا آماده کرده بودید ( رنگ سفید ) برای چینهای روی کیک استفاده کنید با ماسوره شماره 104 بعد از اینکه دو ردیف چین دادید گل های آماده شده را یک ردیف در قسمت پائین چتر روی چین ها بگذارید و لابلای گل ها با ماسوره شماره 67 به رنگ سبز برگ های کوچک بزنید. همینطور در قسمت بالای چتر چند عدد گل بچسبانید و لابلای آن را برگ های کوچک بزنید. از یک دسته پلاستیکی به اندازه ( لوله باریک ) 18 سانت برای دسته چتر استفاده کنید در صورت نداشتن این میله پلاستیکی می توانید از خود خمیر فوندات نیز استفاده کنید یعنی قبلا آن را آماده کنید و بگذارید خشک شود. همینطور پائین دسته چتر را نیز از چند عدد گل استفاده کنید و از یک روبان به رنگ گل ها به سلیقه خودتان نیز استفاده نمائید .

 کیک ها