وقتی می گوییم بلوغ، منظورمان فقط تغییر خصوصیات جسمانی نیست؛ بلکه تغییر روحیات، خلق و خو و رفتار هم، هم زمان با بلوغ جسمانی از راه می رسند. نوجوان ها در این سنین حالات روحی مثل افسردگی، پرخاشگری، استقلال طلبی و تمایل به گوشه گیری را تجربه می کنند. برای اینکه ارتباط تغذیه با حالات روحی نوجوانی را مورد بررسی قرار دهید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید زیرا بررسی ها نشان داده اند که بسیاری از اوقات، کمبودهای احتمالی مواد مغذی و یا عادات بد غذایی عامل شدت یافتن تنش های این دوران هستند.
نکته اول این است که حالات روحی دوره نوجوانی سرمنشا به وجود آمدن برخی عادات غذایی است که امکان دارد در آینده هم ادامه داشته باشند. مثلا نوجوان مایل است اوقات بیشتری را بیرون از خانه و در جمع دوستانش بگذراند. آنها با هم به رستوران می رود و اغلب فست فودی را که ارزان تر است انتخاب می کنند، یعنی غذاهایی با انرژی بالا و ارزش غذایی پایین را وارد بدن می کنند. ضمن اینکه نمی شود جوان را از بیرون رفتن با دوستانش منع کرد چون او با این کار به یکی از نیازهای اصلی اش دراین دوران یعنی استقلال طلبی پاسخ می دهد. از طرف دیگر، تعدادی از نوجوانان استرس های طولانی مدت را تجربه می کنند که یکی از راه های رهایی و نجات از آنها (البته برای بسیاری از آدم ها) خوردن است، یعنی افراد بدون نیاز خاصی فقط برای فرونشاندن اضطراب شان دست به خوردن تنقلات و شیرینی ها می زنند. البته شیرینی ها به طور طبیعی آرامش بخش اند ولی زیاده روی در مصرف شان باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

از این رو، خانواده ها بهتر است که بدانند در ساعت هایی که نوجوان در خانه است، به خصوص موقع درس خواندن و تماشای فوتبال یا فیلم (که موقعیت های استرس زایی نیز به شمار می آیند) به جای چیپس، پفک و شیرینی، خوراکی های مفیدی مثل میوه های تازه را در اختیارشان بگذارند، البته اگر نوجوان خود به سراغ میوه نمی رود، می توانند انواع میوه های فصل و سبزیجاتی مثل خیار، گوجه فرنگی و کاهو را به صورت پوست کنده و قطعه قطعه شده در اختیارشان قرار دهند تا مثل چیپس و پاپ کورن، راحت آنها را در دهان بگذارند و بخورند. یادتان باشد که هدف نوجوان از خوردن رسیدن به آرامش است، پس چه بهتر که ما مواد غذایی مفیدی را در اختیارش قرار دهیم که هم میل به خوردن را تامین کند و هم ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیازشان را به آنها برساند.

در ضمن، بهتر است برای کاهش اضطراب، کمتر از ادویه جات در هنگام خوردن غذاهایشان استفاده کنند (بسیاری از نوجوانان عادت دارند در هنگام خوردن مرغ سوخاری و یا پیتزا، فلفل سیاه و قرمز فراوانی به غذایشان می زنند) و سهم زیادی از وعده های غذایی شان را به خوراکی های تازه و کمتر فرآوری شده اختصاص دهند.

 تغذیه نوجوانان