مواد لازم

برای 6 نفر

بادمجان قلمی متوسط 12 عدد

گوشت 500 گرم

(از یک عدد مرغ هم می توان استفاده کرد)

پیاز متوسط 2 تا 3 عدد در حدود 250 گرم

رب گوجه فرنگی یک قاشق سوپخوری

گوجه فرنگی تازه 2 تا 3 عدد

غوره در صورت امکان 2 تا 3 قاشق سوپخوری

نمک و فلفل بقدر کافی

خورش بادمجان بی روغن

طرز تهیه

گوشت را خرد می کنیم . پیاز را می شوئیم و چهار قاچ می کنیم . گوشت را با پیاز و 2 لیوان آب روی حرارت ملایم می گذاریم. وقتی پیاز پخت ، آن را از ظرف خارج می کنیم و در صافی می ریزیم ، بعد آن را می کوبیم تا مثل پوره نرم شود. پیاز کوبیده را دوباره داخل گوشت می ریزیم .

اگر گوشت با همان 2 لیوان پخته نشد ، مقداری آب به آن اضافه می کنیم . پس از این که گوشت پخت ، رب گوجه فرنگی و کمی نمک و فلفل به آن می زنیم . بادنجان ها را می شوئیم، چوب دم آنها را می گیریم و پوست دور دمها را می بریم و آنها را درسته روی سینی فر می چینیم ،سینی را روی پنجره وسط فر قرار می دهیم و می گذاریم با حرارت 400 درجه فارنهایت یا 200 درجه سانتیگراد بپزد ، به حدی که له نشود ، ولی پوست آن به آسانی گرفته شود و بعد بادنجانها را از فر بیرون می آوریم، وقتی سرد شدند ، پوستشان را می کنیم.

ظرفی که خورش در آن آماده می شود ، باید سطح بزرگتری داشته باشد که بادمجان ها در یک ردیف روی گوشت چیده شده ، تمام بادنجان ها با سس آغشته و خوشرنگ و خوشمزه شوند.

ظرف را روی حرارت ملایم می گذاریم . غوره را به آن اضافه می کنیم و در اواخر کار گوجه فرنگی ها را به صورت چهار قاچ می بریم و دور بادنجانها می چینیم و نمک خورش را اندازه می کنیم . باید سس حورش در حدی باشد که کمی روی بادنجانها را بگیرد و رنگ آنها کاملا طلایی شود . خورش باید با حرارت ملایم بجوشد تا بادنجانها زیاد له نشود .

اگر فر نداشته باشیم . می توانیم بادمجانها را روی آتش یا روی شعله گاز کبابی کنیم در حدی که پوست آنها به آسانی گرفته شود .

در صورت نداشتن رژیم غذای می توانیم 2 تا 3 قاشق سوپخوری پیاز سرخ کرده را در صافی بریزیم و روغن آن را بگیریم و به جای پیاز خام مورد استفاده قرار دهیم.

خورش ها و قلیه ها